View Single Post
  #6  
Vechi 04.06.2011, 13:47:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Bunica mea a tinut post negru in fiecare vineri (de joi seara pana sambata dimineata, fara apa, fara nimic), de la 30 de ani si pana in ultima zi din viata, la 76 de ain, in cinstea Sfintei Parascheva, care a scapat-o de la moarte cand era tanara. Pe la inceput, a cedat insistentelor lumii, care o invata sa manance doar cu post. In vinerea in care a mancat de post, copilul ei mic (tatal meu) a fost calcat aproape mortal de o masina. Si sfanta Parascheva a ajutat-o si a scapat-o de multe, toata viata ei si am nadejdea ca si dupa: in a treia zi de Pasti, am visat-o pe bunica spunandu-mi ca a ajuns in rai, datorita "comorilor Sfintei Parascheva", care a mijlocit pentru ea.

Eu consider ca de mare folos este postul negru pentru aceia care au ravna sa il tina. Te ajuta si Dumnezeu sa tii, dar mare atentie ce promiteti - bunica nu s-a tinut in vinerea aceea de promisiune si era cat pe ce sa ii moara copilul!
Post negru se tine in Vinerea Mare si de Taierea capului Sf Ioan Botezatorul, mare postitor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote