View Single Post
  #1  
Vechi 14.12.2014, 06:29:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Necazuri cu botezul...

Cand prietena mea mi-a dat vestea ca este insarcinata in 4 luni m-am bucurat pt ea stiind cat isi dorea sa aiba un copil pe ultima suta de metri fiindca are peste 35 de ani si nu avea inca...
Dupa ce am vb cu ea la telefon,mai multe intrebari nu mi-au dat pace caci stiind ca este de una singura in USA fara familie ca si mine,m-am gandit in primul rand cine ii face Botezul cat si petrecerea anuntarii copilului(Baby Shower in USA).
Am sunat-o inapoi s-o intreb si a inceput sa spuna ingrijorata ca nu are nasi pt copil si ca ce face ea?
M-am oferit eu,pana sa si apuc sa realizez ce spun si de atunci nu am iesit din planurile ca eu voi boteza copilul anul viitor...Ba chiar i-au pus si numele pe care l-am ales pt copil: Mihail.

Numai ca... copilul a fost nascut pe 3 Septembrie iar noi am planuit sa-l botezam abia in Aprilie,dupa Paste.
MAma copilului initial a fost de acord caci amandoua am cazut de acord pentru aceasta data din mai multe motive:ea nu voia sa-l boteze pe timpul iernii fiindu-i teama ca o sa raceasca iar eu nu voiam sa-l botez in Martie,fiind post-nu voiam sa fac petrecere in postul Pastelui.

Acum ma suna sa-mi spuna ca nu mai au preot in zona lor ca unul s-a mutat pe coasta de Est iar altul din alta localitate apropiata se va muta de la inceputul anului viitor.
Ea a vb cu preotul (cel care se va muta in Ianuarie din localitate )si acela I-a promis ca ii poate boteza copilul acasa ,iar la intrebarea cine va tine copilul la botez a raspuns ca mama ei,ca doar este ortodoxa;deci sa se grabeasca acum in ultimele saptamani din Decembrie ca sa poata face botezul.
Acum...
Eu nici nu ma pot duce in aceste ultime zile din 2014 din cauza serviciului care nu permite sa ne luam liber in ac perioada.De aceea aceasta femeie disperata ca nu-l boteaza mai repede mi-a spus ca o pune pe mama ei...

In fine.
Ce vreau sa va intreb pe voi,pe forum este :
-la cat timp/luni se boteaza copilul?
-trebuie sa te grabesti sa-l botezi?
-daca se boteaza la 6 luni este ceva iesit din comun?

Multumesc anticipat de raspuns!
Era prea frumos sa fie adevarat!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 14.12.2014 at 06:47:20.
Reply With Quote