View Single Post
  #284  
Vechi 07.10.2016, 13:08:42
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Daca ar fi existat aceste vami, cu siguranta Hristos, apostolii sau sfintii parinti in perioada Sinoadelor ecumenice ne-ar fi informat cu siguranta. ?
Nu neaparat.Hristos nu este obligat sa-ti dea tie sau nimanui raportul.
Marturii despre existenta lor sunt de la foarte multi sfinti, inclusiv Antonie Cel Mare.
Adu-ti amite ca diavolul a fost aruncat din Rai pt inaltarea mintii si nu pt
alte pacate spurcate.Adu-ti aminte ca diavolul desi este feciorelnic si posteste
(nu mananca nimic) tot a fost aruncat din Rai.
Cu alte cuvinte, Raiul (Mantuirea) se castiga greu si pierde foarte usor.
Adu-ti aminte ca Dumnezeu este si DREPT. CU alte cuvinte cand vine Sarsaila
si ii spune lui Dumnezeu: "Pe omul ala de ce il lasi in Rai ca uite pe mine m-ai lepadat doar pt ca m-am inaltat cu mintea si pe ala il lasi in Rai.Uite cate ganduri spurcate are.Eu Sarsaila am avut un singur gand si am fost dat afara din casa TA si omul ala are zeci de ganduri mai spurcate ca al meu.Pe ala de ce il lasi.Unde este dreptatea TA ? "
De aceea Dumnezeu pune accentul pe smerenie.Smerenia este singura arma care poate alunga gandurie de orice fel.
Si tot smerenia sterge pacatele, astfel incat cand Satana spune "este al meu.Uite a gandit ca mine in timpul vietii lui.Uite a gandit ba chiar si mai rau despre Tine decat eu Lucifer"
, atunci Dumnezeu sa-i arate lui Sarsaila ca omul acele s-a smerit, s-a pocait si si-a plans pacatele, a facut milostenie, etc, lucruri pe care Sarsaila nu vrea sa-l faca, pt ca nu mai poate sa-l faca.

Din cauza acestor vami, Hristos i se adreseaza celui care strange averi(zgarcenie) cu :"Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău. Și cele ce ai pregătit ale cui vor fi?"

Tot din cauza acestor vami, Hristos mai spune:
"Și iarăși zic vouă că mai lesne este să treacă cămila prin urechile acului decât să intre un bogat în împărăția lui Dumnezeu"
Mare si deosebita atentie la termenul bogat.De obicei prin bogatie noi intelegem bogatia materiala.De fapt
bogatia materiala este doar un aspect al bogatiei.Putem fi foarte bine bogati in alte patimi desi nu suntem bogati material(patima curviei, betiei,zavistiei, mandriei etc).
Cu alte cuvinte bogat = bogat in patimi.

Asadar nici bogatul in bani care are ca patima banul nu va trece in Rai , deoarece nu poata trece prin urechile acului(adica VAMILE, acele VAMI), dar nici cersetorul de pe strada ca merge iarna descult si fumeaza chistoacele
de pe strada (patima tutunului) nu poate trece prin urechile acului(VAMILE, acele VAMI), nici pensionara care moare
de foame dar care in schimb i se usuca gura barfind in stanga si dreapta despre avutiile altora(patima barfei) nu poate trece prin urechile acului(VAMILE, acele VAMI) si nici cei care au buzunarele goale si se bucura de necazul altora, nici cei care au buzunarele pline si se bucura de necazul altora, etc,etc si lista poate continua.

Esti bogat(in patimi) nu poti trece de VAMI, adica prin urechea acului.Simplu si clar.
End of story.

Last edited by Copacel; 07.10.2016 at 13:31:41.
Reply With Quote