View Single Post
  #5  
Vechi 27.03.2017, 22:13:19
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

Da, si noi speram ca odată ce va creste va mai intelege si se va mai cuminti...aici se duc copiii încă de bebelusi la biserica pentru a-i obisnui cu asta, pt.Sf.Impartasanie mai ales, si t faptul ca in afara casei, e singurul loc unde ia contact cu cei de aceeasi credinta, neam si limba.DEsi fiecare e liber sa creadă si sa spună ceva, majoritatea dintre noi, si ma refer la ceibdin bis de unde locuiesc, ne dorim sa-i invatam care le e credinta, obiceiurile, traditiile, ii imbracam in port popular in sărbători si la botezuri, le creem tot felul de activitati pt a păstra legătura cu rădăcinile lor( pictura de icoane, serbari , tabere, cateheze).Al meu e încă mic pt toate astea, dar îmi doresc sa ne randuiasca Dumnezeu sa ne întoarcem acasă cat de curând vom putea, însă pana atunci eu sunt datoare si îmi doresc sa-lbtin aproape de tot ce înseamnă acasa cum pot...Cat despre preocupările emigrantilor...o fi si asa cum spuneti, dar nu e numai asa,va asigur. Va dau ex nostru desi nu sunt obligata, o fac doar ca ex.:eu nu muncesc pt ca stau cu copilul asa vs fi si pe viitor, iar din salarul sitului, reusim sa plătim chirie, facturi, bani de trai of noi si bebe. In 5 ani de când sunt aici nu am pus un banut deoparte, pt ca din un salar am reusit doar sa mergem înainte de la o luna la alta...E adevărat ca nu am răbdat niciodată de foame aici, nici nu ne-am facutvprobleme cu ce plătim facturi sau altele...traim decent, fara lipsuri si fara excentricitati, fara concedii , decât venitul o data pe an in RO sa vedem parintii...De ce nu are sotul curajul sa se intoarca( eu as pleca oricând , la risc). Tocmai pt ca desi nu putem pune nimic deoparte, măcar mergem înainte fara lipsuri..ceea ce in tara nu e sigur ca am reusi...asa ca pana are de munca, rămânem aici....ACum, sigur ca nu toti sunt ca noi, dar apropiatii nostrii cam asa sunt....DIncolobde toate, traiul e greu printre străini, si povara sufleyesca si dorul de casa sunt tare grele...iar pe noi ne uneste doar biserica, asa cum e, cu toate problemele. Multumesc pentru răspunsuri😊 DOamne ajuta!!!
Reply With Quote