View Single Post
  #7  
Vechi 27.03.2017, 23:33:19
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu-mi vine-a crede. Poate daca as vedea cu ochii mei.
Daca l-ai obisnuit sa umble pe unde vrea el, mai tarziu va fi mai greu sa-l corectezi. Cum il cresti asa il ai.
La varsta de 7-8 ani nu mai fac ceea ce faceau la 1-2 ani, ci isi gasesc alte trasee de plimbare activa.
Copiii respectivi au fost duși la biserică, nu în alte locuri, dar nu au fost contrânși să stea cuminți în biserică toată slujba, au fost lăsați liberi în jurul bisericii. Sunt convins că ei și-au dorit să-și vadă copiii în biserică și nu pe afară, dar uite că nu toți copiii sunt la fel, nu sunt trași la indigo sau roboței. Mare lucru să oferi libertate deplină copilului, cu nădejdea că, într-o zi, copilul îți va urma exemplul. Copilul trebuie să prindă dragoste de biserică și slujbe, nu invers.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu doar in biserica se cuvine a-i fi restransa activitatea, ci in toate zilele si in toate actiunile trebuie supravegheat. Acum, la varsta de aproape 2 ani s-a pierdut un timp destul de pretios pentru ”linistirea” lui si va fi mult mai greu de linistit de-acum pentru o mama care n-a facut-o pana acum.
Vârsta de 1 an și 9 luni nu este egală cu vârsta de 2 ani, nici cu 2 ani și jumătate. Aș putea spune că diferența poate fi foarte mare, la prima vârstă sunt șanse ca el să nu vorbească, la ultima vârstă șansele să vorbească sunt mult mai mari. Altfel te înțelegi cu el când vorbește, nu știu ce pretenții poți avea de la un copil cu o asemenea vârstă (1 an și 9 luni).
Și de unde ai ajuns tu la cocluzia că s-a pierdut timp prețios?

Last edited by simpllu; 27.03.2017 at 23:37:22.
Reply With Quote