View Single Post
  #8  
Vechi 16.10.2006, 21:18:11
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Credinta este un dar si se inmulteste pe masura ce ii cerem lui Dumnezeu sa ne dea mai multa credinta! Imi aduc aminte ca nici eu nu credeam in anumite lucuri! Niciodata insa nu m-am indoit de viata vesnica, fara viata vesnica totul este un nonsens si sunt atatea marturii in jurul nostru, in natura aceasta minunata care ne vestesc viata vesnica, innoirea, regenerarea! Asa cum spune Hristos, daca ne-am apucat sa mergem pe acest drum, nu trebuie sa mai privim inapoi! Pentru omul care doreste sa traisca laolalta cu Hristos, ramane o singura varianta: sa mearga pe calea aceasta fara sa se gandeasca, ca ar mai exista si alta cale!
si eu vreau din tot sufletul sa cred mai ales ca Iisus Domnul vorbeste atat de clar, frumos si iti dai seama ca acesta trebuie sa fie adevarul, dar din cauza neputintei mele din boala mi-e frica ca atunci cand voi muri nu voi mai avea eu personal parte de nimic. Sigur ca rugaciunea ne canalizeaza spre bine, prin puterea cuvantului si prin invocarea binelui in sine, dar cine are mintea inclinata spre boala este bine sa se roage cu cuvintele lui si sincer (afara de Tatal nostru , psalmul 50 ,Imparate Ceresc si asistarea la sf. maslu si sf. liturghie, nu mai insist cu rugaciunea, si la slujba particip cand pot sa ma trezesc, pentru ca iau medicamente.)Biserica si mai ales manastirea are si anumite exagerari cu care nu pot fi de acord, ma refer oamenii bisericii si nu la biserica lui Hristos.
Reply With Quote