View Single Post
  #103  
Vechi 23.11.2017, 15:24:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
voi, pe aici si aiurea, traiti pe o planeta a voastra, sunteti de o ignoranta d'aia crunta si nu pentru ca nu stiti nimic, asta e de inteles, nu vi s-a spus niciodata istoria adevarata.

nemtii nu ne-au cerut nimic, asa cum nu i-au cerut lui mussolini, asa cum nu i-au cerut lui horthy. fascistii italieni n-au deportat niciun evreu, ungaria lui horthy nu a deportat niciun evreu. in ungaria au facut-o crucile imbarligate, sau cum le zicea, dupa ce l-au dat jos pe horthy.

educatie pe net, nestiinta, lipsa de studiu adevarat, incapacitate de a discerne intre surse... boala romaneasca grava, de care nu vom scapa cu una cu doua.
Eu am spus ca ua avut de suferit, nu am mentionat nimic despre cine i-a deportat. Horthy a ingaduit la inceput deportarea lor, apoi a inceput negocierile cu Aliatii si s-a opus, dar prea tarziu, nemtii au continuat cu deportarile. Si in Italia au fost date legi antisemite inca din 1938 (desi mai mult ca un semn de buna colaborare cu nemtii), acolo erau doar vreo 50 de mii de evrei. Tot au fost deportati si de aici, dupa ce nemtii au ocupat nordul Italiei.