Subiect: Furia
View Single Post
  #8  
Vechi 07.03.2012, 00:29:08
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Daca respectam cu sfintenie acest precept, atunci n-am fi stiut niciodata ca pamantul se invarte in jurul soarelui sau legea lui Arhimede, de exemplu.

Informarea extra-ortodoxa, conform acestei linii de gandire, este in sine eretica.

Psihologia ar trebui considerata o problema tabu din aceasta perspectiva.
Uite de exemplu ca faptul ca pamantul se invarte in jurul soarelui nu e sustinuta de unii Sfinti Parinti, vezi... http://www.hexaimeron.ro/ .

Psihologia are la baza... hinduismul, politeismul antic, printre multe altele. Si in plus nici nu poate fi considerata stiinta.

Legea lui Arhimede nu contrazice si nici nu determina religia ortodoxa, nu schimba perceperea noastra asupra Bibliei, Sf. Traditii, Dumnezeu...adica, a ortodoxiei.

Informarea extra-ortodoxa, conform acestei linii de gandire, nu e eretica, ci pacat. Erezia din cate stiu eu e altceva.

Da, intr-adevar e o chestie ce tine de persoana, intrucat fiecare face ce vrea. Atata doar sa nu fie riscurile prea mari.

Doamne iarta-ne si ne miluieste.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote