View Single Post
  #25  
Vechi 02.01.2013, 18:00:12
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Așa e, sunt rupți de Biserica lui Hristos. Mlădiță fără rod. (Ioan 15, 1)

Am spus ce am avut de spus, să îmi fie și să ne fie spre smerenie, nu voi mai răspunde nimănui pe acest topic. Iertați. Bucurii.

"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri." (Matei 7, 21)
Care e voia Tatălui dacă nu creștinismul primar, al primelor veacuri creștine, așa cum l-a stabilit prin Fiul Său, prin Sfinții Apostoli și prin urmașii și ucenicii Sfinților Apostoli? E oare voia Tatălui să schimbe creștinismul cel vechi, cu unul nou, pentru că cel vechi nu mai e bun? Nu. Cei-fără-rușine ei cred că fac bine prin inovațiile și ereziile lor.
Zice Cuvântul: "Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o – să fie anatema!" (Galateni 1, 8)
Au vestit ei altă Evanghelie? Da! O evanghelie în care Preasfânta Născătoare de Dumnezeu a mai avut copii cu dreptul Iosif. Vai lor și ereziei la care se închină. hristoșii mincinoși zac în sânul minții lor. Ei săracii, nu știu ce-i aia anatema. Se rătăcesc neștiind scripturile. (Matei 22, 29)
Dacă nu îl înțeleg (creștinismul autentic) și sunt nemulțumiți de el, și se smintesc, să se smerească, să caute și vor găsi, răspunsuri există la orice întrebare, când e smerenie și limpezimea minții, discernământ.

Of... vai lumii ăsteia. Bucurii.
Reply With Quote