View Single Post
  #1479  
Vechi 02.03.2019, 08:06:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.999
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu am de gând să te conving, dacă după argumentele aduse încă mai crezi în ”erele si epocile evolutiei”,
Consider ca nu sunt argumente la fel de serioase ca in favoarea evolutionismului.


Citat:
interpretarea celor 6 zile ale Facerii se face alegoric, că omul este ultima verigă a lanțului trofic (fiind creat în a 6-a zi, zi care pentru tine poate dura mii de ani sau chiar mai mult). Să nu mai vorbim de contradicții: accepți interpretarea literală ” când vine vorba de a 6-a zi” care îți explică ”cum unele apar inaintea altora”, dar negi ziua a 4-a, la fel și durata zilelor Facerii. Poate am înțeles greșit, dar pentru mine este evident că înțelegem diferit evoluția, teoria ei.
Cred ca te faci ca nu intelegi ce-am vrut sa spun despre ziua intai si sigur n-am negat ziua a 4-a; și spun asta deoarece, in incheiere, accepti totusi ca intelegi teoria evolutiei, poate diferit, dar stii cam cum se ”mananca”.

27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios.(In20,27)

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
asta ți-am cerut să explici, poate a apărut o nouă definiție a evoluției și care nu mai are la bază varianta teoriei lui Darwin, cea ”predata in gimnaziu”.
La baza sta tot principiul enuntat de Darwin, insa (adaug eu) nu ca descriere a trupului, ci a codului informational care insa include si acest aspect(al trupului) corespunzator etapei evolutive.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote