View Single Post
  #5  
Vechi 07.01.2012, 10:59:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
Credeti ca poate exista mantuire acolo unde Domnul a inzestrat, prin fire, omul cu anumite daruri ?
Desigur. Mântuirea nu are legătură cu ceea ce numim "talent", nici cu ceea ce numim "o minte pătrunzătoare", nici cu ceea ce numim "charisme". TOȚI oamenii se pot mântui, chiar și șchiopul cel mai tâmpit. Toți oamenii sunt chemați la mântuire.

Citat:
Domnul a spus: ‘De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.’ Deci botezul il au, ramane partea cu nasterea din Duh.
Botezul înseamnă (re)naștere atât din apă cât și din Duh.

Citat:
Sf Apostol Ioan a spus: ‘Dumnezeu este iubire si cel care ramane in iubire ramane in Dumnezeu si Dumnezeu ramane intru el.’
Ma gandesc eu acum: daca un om botezat ortodox (exclud celelalte religii) a primit talatul cel mare, al iubirii, al iubirii jertfelnice chiar, nu va ramane Duhul Sfant in el, din moment ce ramane in iubire?
Dacă rămâne în iubire, da. Orice copil care a fost botezat și moare, se mântuiește. Orice adult nebotezat care, mișcat de Evanghelie, se botează și moare la o oră după aceea, se mântuiește. Dar oamenii sunt ființe slabe. După Căderea primilor noștri părinți, nu numai că suntem slabi, dar mai suntem și înclinați spre rău. Este extrem de greu să te mântuiești (ca adult vorbesc) numai prin grația primită la Botez. Ceea ce am primit la Botez seamănă cu o haină imaculată. Dar, cu timpul, noi o maculăm. Vărsăm pe ea vin în urma bețiilor noastre. Vărsăm sângele aproapelui nostru căruia îi facem rău, etc.

Citat:
Bine, mai este si pilda inmultirii talantilor...aici m-am oprit...Cum putem inmultii talantii? Doar prin si mai mult har, asa-i?
Lucrând via Domnului, primim și mai mulți talanți.

Citat:
Dar daca un om are iubire, dar nu are credinta mai poate fi vorba de mantuire?
Nu. Credința este la fel de esențială mântuirii ca și Botezul. Ambele sunt daruri de la Dumnezeu, tot ceea ce trebuie să facem este să nu spunem: "NU !"

Dacă până și eu, om fudul și încăpățânat, care ani de zile am luat în râs ideea că Dumnezeu preface pâinea și vinul în Trupul și Sângele lui am ajuns să cred, înseamnă că oricine poate.

Citat:
P.S: Nu vreau sa incurajez in nici un fel ateismul, ci doar ma gandesc la o portita de scapare pentru cineva care nici in ruptul capului nu vrea sa creada Mai mult, ma gandesc cu groaza: daca aceasta portita nu exista, vor fi atatea suflete nenorocite Domnul sa se indure de noi toti!+
Nu știm cu absolută siguranță dacă procentul celor mântuiți este mare sau mic. Totuși, bazându-ne pe unele aluzii din Biblie, precum și pe revelații particulare ale multor sfinți, înțelegem mai degrabă că procentul celor mântuiți este foarte mic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote