Subiect: Tinutul Secuiesc
View Single Post
  #7  
Vechi 16.10.2009, 16:09:54
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Am prieteni unguri in Harghita si am stat destul de mult prin vacante pe acolo. Daca am invatat un lucru din sederile mele in Tinutul Secuiesc, este ca sovinismul si ura de rasa nu are etnie, la fel cum nici omenia si iubirea de semeni nu are culoare etnica.

Restul e gargara. Romania este deja un model in Europa pentru cum trateaza minoritatea maghiara. Cei care vor "autonomie" (a se citi "independenta" sau "stat federal") sunt la fel ca cei care vor sa-i forteze sa vorbeasca limba romana. Deja isi aleg primarii si consilierii locali pe care-i doresc, folosesc limba materna in administratie si justitie, au scoli de toate nivelele in limba maghiara - chiar daca mai trebuie construite unitati de invatamant superior. Singura problema cu care se mai confrunta minoritatea este obtuzitatea si intoleranta romaneasca. Dar si reciproca e valabila in anumite cazuri. Oricum tinutul a fost autonom mult timp in perioada comunista si la asta vor sa se intoarca cei care cer acum mai multa "autonomie".

Cat despre tendintele unioniste, poate ati uitat ca Ungaria a semnat un tratat cu Romania prin care renunta la orice pretentie teritoriala asupra Transilvaniei, preferand sa se concentreze pe promovarea democratiei, a bunei vecinatati, a sustinerii minoritatii maghiare. De asemenea, ungurii din Ardeal se mandresc cu faptul ca sunt unguri, romani si secui (sau ceangai, dupa caz) in acelasi timp. Poate ca-si doresc mai multa autonomie, dar putini vor sa devina exclava a Ungariei. Multi muncesc peste granita, dar aproape toti se intorc si cativa povestesc despre intoleranta de care s-au lovit in Ungaria.

Romania si Ungaria sunt state membre ale EU. Viitorul nu poate fi decat linistit in privinta tensiunilor etnice. Situatia in Ardeal evolueaza dinspre bine spre mai bine, ca daca era rau asa cum tin unii sa dea din plisc am fi ajuns precum Iugoslavia.

Nu ma surprinde sa vad atitudini atat de neinformate si de violente la adresa unei etnii pe un forum ortodox romanesc. Intotdeauna a existat o legatura stransa intre nationalismul patriotard si BOR. Exista si un nationalism adevarat, curat, al celor ce se mandresc cu tara lor si cu diversitatea existenta, al celor ce doresc pace si prietenie si o buna cooperare si convietuire intre toti cetatenii, nu epurare etnica si exod.

Ca asa-zisi crestini ar trebui sa va fie rusine de astfel de atitudini si sa va feriti de ele ca de dracu. Dar intotdeauna veti alege pe mustata exemple de sovinism ardelenesc, ca sa va alimentati propriul sovinism si ura launtrica. Cati dintre voi ati fost in Harghita si Covasna? Cati dintre voi ati cunoscut oamenii locului? Pe cati v-au omenit si primit in casele lor, chiar daca limba s-a dovedit a fi un obstacol? Cati dintre voi aveti prieteni acolo cu care sunteti in stare sa radeti cu gura pana la urechi in ciuda unei comunicari greoaie? Cred ca nici unul din cei care au emis ineptii pe acest topic, pentru ca asa ceva presupune sa-ti deschizi inima si sa fi dispus la prietenie, lucru de care, se vede treaba, nu sunteti in stare.

Am dat si eu peste oameni care se faceau ca nu inteleg romaneste, desi ceream la magazin un pachet de tigari. Dar asta nu m-a suparat, din contra, am realizat ca au si ei uscaturile lor. Sau poate ca persoana respectiva si-ar fi schimbat atitudinea daca m-ar fi cunoscut.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote