View Single Post
  #6  
Vechi 23.12.2020, 00:12:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.880
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
De ce bisericile nu au website? sunt foarte putine biserici care au website. Nu cred ca are rost sa vorbesc de beneficiil care le-ar avea biserica un website. .
Acum un an gândeam cam ca și tine, că fără acces pe net nu se știe despre tine, acum mi-am schimbat optica, parohiilor unde se face lucrare, li se duce vestea prin viu grai de la om la om și se află oricum despre ele într-un oraș - pentru cine se interesează și caută.

Interesant ar fi dacă website-ul a ajutat cu ceva parohiile care au, asta pot spune doar respectivii, dacă le-a crescut fluxul de închinători și aceia să rămână constanți.

Orice altceva nu le ajută, nici dacă ar primii donații online nu le-ar ajuta, pt că omul donează o dată, de două-trei ori maxim, după care se satură și el, că prin sticla virtuală nu simte lucrarea, oamenii vin la Biserică dacă simt lucrarea lui Dumnezeu în sufletul și viața lor, or asta nu o pot intermedia mașinăriile.

Dacă oamenii s-ar uita zece ani de acum doar de pe net chiar și pe o pagină de live-uri cu predici, interviuri și slujbe, s-ar prăbuși participarea fizică în funcție de care ne mântuim, comunitatea reală în care oamenii se împărtășesc și-și lasă păcatele la spovedanie s-ar diminua în schimbul unei ipotetice comunități virtuale despre care nu știi ce-i cu ea, nu știi de unde să o apuci, ce carențe spirituale are.

Dacă se fac aplicații de smartfone cu tipărituri bisericești, practic vânzările materialelor tipărite (din care se făcea un venit necesar funcționării) se prăbușesc, în favoarea unui creator de aplicații care preia datele tot dintr-o formă tipărită.

Se mai poate lua și sonorul, imaginea, curentul sau semnalul la net în timpul unei transmisiuni și lucrurile pot deveni bizare.

După ce va trece treaba cu boala și restricțiile acestea, nu cred că se va mai continua cu slujbe online din unele parohii, va rămâne doar cea de pe trinitas.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.12.2020 at 06:38:53.
Reply With Quote