View Single Post
  #9  
Vechi 25.12.2020, 00:59:19
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit crestin ortodox

Problemele care ar trebui sa le rezolve biserica nu ar trebui sa ne asteptam sa le rezolve statul. Preotul la sfarsit de slujba nu ar avea timp sa le expuna si ar fi prea multe

1. Cine sa rezolve mamele care vor sa avorteze? psihologul ? el da mici sfaturi care lea invatat pe bancile facultatii dupa niste standarde dar nici de cum sfaturi din suflet si oricum psihologul o face pe bani si nu merge el catre clienti cum ar faceo biserica. Statul sa ofere un salar sau casa celor care avorteaza? nici decum , o rezolva ginecologii , au invatat sa faca avorturi si aplica. De ce biserica nu se implica?

2. cersetorii de la biserica: ce ar fi ca biserica sa ofere o masa calda dupa slujba cersetorilor din banii enoriasilor care i-ar da cersetorilor sa ii ia traficantii. Daca cersetorii nu ar accepta mancarea biserica ar putea iesii in fata sa spuna uite le-am dat si nu au acceptat! Le mai dati ceva? astfel cersetorii nu le-ar mai da bani iar ei ar disparea din fata bisericilor

3,4,5,6,7,8,9 va mai scriu preotilor care doriti consiliere

Lista cu anunturi care ar trebui sa le rezolve o parohie ar continua la nesfarsit. Cu ce ma incalzeste ca sunt anuntat ca din darea de seama am pus marmura in biserica. Intradevar o parte din credinciosi vin duminica la biserica doar sa calce pe marmura dar de ei are nevoie biserica? plus ca atunci cand ies din biserica vad niste nespalati la cersit pentru traficanti. Chiar daca ar cersi pt interese personale cu timpul ar fi racolati de traficanti

Sunt multi preoti care se ocupa de asemenea probleme dar nu e necesar probabil 10% din preoti se dedica meseriei sufletelor. Restu isi pun marmura si incalzire in podea cu cersetorii la poarta sau nevopit aud ca am mai trecut o zii in care au fost alte 100 de avorturi sau ca copilul cersetor din fata bisericii a fost luat dintrun orfelinat de catre traficanti.

Astfel de anunturi ar trebui rezolvate prin site dar multi preoti nu prea ies din zona de confort.

Eu va spun ca merg cand pot la o biserica care in timpul saptamanii e neincapatoare, e si departe de mine si la slujbele de peste saptamana neincapatoare nu mai vorbesc de duminici si sarbatori. Datorita ca e aglomeratie si departe de mine merg mai rar dar dau bani regulat bani pe siteul lor. Si da o astfel de biserica are site.

Biserica din apropierea mea are marmura pe jos si pe fatada iar in timpul saptamanii vin 6-8 persoane
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote