View Single Post
  #30  
Vechi 08.03.2018, 22:05:31
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Poate ai vrut să spui fan al predicilor ținute numai de oameni care au binecuvântarea episcopului. Se pare că nu ai avut curiozitatea să cauți și să vezi că nu oricine are voie să predice în Biserică.

Nu te lăsa luat de val. Mulți s-au desprins de Biserică citând din Sfinții Părinți. Eu aș aloca mai mult timp slujbelor litrugice în schimbul smiorcăielilor de genul: https://www.youtube.com/watch?v=MxRPWORyMdI&t=6m18s

Cu siguranță vei fi surprins de inmnografie, de iconografie și de cât de firesc este trăită ortodoxia. Vei constata că există o mare discrepanță între ceea ce știai și ceea ce este, de fapt, firesc.
https://www.youtube.com/watch?v=_Unggb33nE8 Par. Nicu Pavel,un om exceptional, spune niste lucruri care nu cred ca ai avut rabdarea sa le asculti, asa ca efectiv le-am scris ca sa le vezi :
1:05:20 "In tinerete cand eram la scoala, un profesor de alt cult Paul Negruzii psihologul mi-a povestit ,:"Am fost foarte impresionat de al vostru Traian Dorz"
"Si cum v-a impresionat d-le profesor?"
Si el a spus asa:"Eram tanar psiholog si ptr ca eram credincios,am fost persecutat,credeam eu la servici, am facut armata dupa ce am lucrat o perioda ca psiholog,la Beius si ce m-au pus pe mine, ca credincios, sa spal pe unde nu imi place mie, si eu am zis:"Eu psihologul, sa ma aplec sa spal." Si a spus am sa ma duc pana la fratele Traian Dorz sa-i spun,si sa-l intreb de ce se intampla lucrurile astea? Cand am ajuns la dansul acasa,am intalnit un om batut,lovit,era intins jos, cu fata despicata si am intrebat :" Ce s-a intamplat? "Si a spus fratele" Periodic vine si ma bate,imi ia tot ce gaseste in casa,ma bate si ma lasa aici in casa,dar a spus fratele Traian,imi adun puterile , si ii spun asa :"Domnule ofiter ,dumneata m-ai batut, dar eu te iubesc cu dragostea lui Dumnezeu. Profesorul meu a zis ,"mie,mie mi-a pierit toata,toata... vlaga,ce sa ii mai fii spus." Apoi ne-am pus pe genunchi sa ne rugam si fratele Dorz a spus:"iti multumesc Doamne!ca am fost invrednicit sa fiu batut ptr numele Tau!"

Vreau sa va spun finalul. Intr-o zi acest locotenent colonel a venit,s-a asezat langa fratele Traian Dorz, si a inceput sa planga.Fratele se astepta la bataie. Si a spus:"Domnule colonel ce s-a intamplat?" Am leucemie,am cancer in sange,si vreau sa va intreb frate Dorz daca Dumnezeul dumneavoastra ,ma poate ierta si pe mine? Si fratele Traian a zis asa" Dumnezeul nostru e ca o mare,oricat ai arunca in ea,ea nu se umple, da Dumnezeul meu poate sa te ierte", si acolo in casuta la Livada din Beius colonelul l-a primit pe Iisus Hristos.Cand s-au despartit i-a spus "Frate Traian,eu plec din lumea aceasta mai iute ca dumneaata, dar amandoi ne vom vedea pe malul celalalt!"

Oare ce crezi,rabdarea, ranile si loviturile omului asta, au schimbat doi oameni? Oare nu sunt cea mai buna predica? Oare un om dinasta care s-a jertift in clipe grele ale Bisericii,nu crezi poate marturisii Cuvantul lui Dumnezeu in Biserica? Cand era lovit era binecuvantat doar de Dumnezeu,tot el i-a dat si bine cuvantarea sa vorbeasca in Biserica.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote