View Single Post
  #17  
Vechi 19.01.2021, 22:03:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Explica-mi si mie ce probleme au indreptarele tipice de spovedanie.

Este un indreptar de spovedanie al parintelui Cleopa - ce problema are acela ?
Sunt câteva scăpări și prin îndreptarul pus pe seama părintelui Cleopa care e pdf pe net, ex la pag.26 scrie

”175. Sunt necumpătat in cheltuieli (bani risipiți, bomboane, lux. gumă, țigări).”

Guma de mestecat e considerat produs de lux de către cel care a făcut enumerarea ?

Țigările sunt produse de lux pt că sunt accizate de stat.


”35. Am dormit în mănăstiri de călugări sau de maici și în chiliile lor. Am mâncat carne in mănăstirile unde nu se mănâncă.”

E o problemă să te cazezi în mănăstiri ca mirean dacă dă voie starețul ? Dormi unde te pune chilie sau nu.

”44. Am pus perdele, zorzoane, flori de mireasă, panglici Sfintelor Icoane.”
Am văzut case în care era ștergar la icoane, o fi păcat ?

„46. Am fumat și servit pe alții cu foc, țigări, mascat. (Pentru aceasta se dă Canon doi ani.)”

Doi ani oprire de la împărtășanie că ai dat cuiva o brichetă, care te întreabă pe stradă dacă ai un foc ?

”48. Am stat pe soleia Sfântului Altar (partea ridicată pe lângă Iconostas).”
Am stat pe soleie înainte să iau împărtășania, alții am văzut că aspiră și fac curat sâmbăta acolo.


”80. N-am făcut cele Șapte Laude zilnic”

Nici nu știam că trebuie să facem cele 7 Laude zilnic, adică și utrenia, e greu și să știi care sunt cele 7 laude nominal.

”104. N-am făcut molitvă după avorturi, la 40 de zile.”

Ce molitvă se face după avort, nici n-am auzit.

”151. Am cumpărat sau am folosit lucruri furate. (Pentru aceasta nu ne mântuim niciodată.)”

De unde știi care e proveniența unui lucru pe care-l iei din piață sau de pe situri de profil în care oamenii vând lucruri second, dacă e proprietar sau l-a luat prin furt ?

”76. Am dus lumânări ce nu-s de la Biserică.”
138. N-am plătit contribuția la Sfânta Biserică.”

De ce ar apărea preocupări pt venituri într-un îndreptar ?

”140. Am vândut mortăciuni sau animale moarte.”
Oameni care vând miei la Paște intră aici ?

”142. Am luat dobândă la bani.”
Dacă iei dobânda din depozit bancar e păcat? Dacă luai de la oameni era bine să scrie.

”157. M-am rugat cu glas tare fiind singur(ă).”
De ce ar fi păcat dacă nu te-a auzit nimeni dintre oameni ?

”173. Am stat și m-am sculat de la masă fără rugăciune. (Pentru aceasta se dă Anatemă.)”

Anatemă pentru că nu te-ai rugat sau ai uitat de câteva ori înainte de masă ?

Mi se pare că paranteza e făcută de altcineva nu e stilul părintelui Cleopa.

”184. N-am aprins candela, lumânările,tămâia la rugăciune.”
Trebuie aprinse la fiecare rugăciune de minim 60 de ori în 30 de zile dimineața și seara ?

”191. N-am stropit cu Agheasmă la fiecare întâi a lunii.”
Nu mi-a zis nimeni că trebuie, nu am auzit la niciun preot treaba asta.

”La Spovedanie se merge nemâncat, după ce ai postit cinci zile și ai trăit in înfrânare. ”

5 zile de post înainte să te spovedești măcar, fără să iei neapărat Împărtășania chiar și când te spovedești în afara posturilor mari?

Astfel de paranteze pot încurca mai mult decât ajuta, în fine per total e mai bun acest îndreptar decât primul apărut pe piață, cu cât e tipărit mai aproape de 2020 un îndreptar, nu mai are atâtea lacune sau limbaj vechi.

Un îndreptar, fiindcă e o muncă laborioasă ar trebui făcut de un comitet de teologi cu experiență.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote