View Single Post
  #9  
Vechi 31.03.2014, 11:38:36
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilica2014 Vezi mesajul
Preotul mi-a spus sa fiu calma si sa ma rog, chiar daca sunt incercata. Acestea sunt motivele pentru care vreau sa va rog sa imi recomandati ce sa fac sa ma pastrez limpede la minte. Sunt slujbe de dezlegare pt patimile astea, pt alungarea vrasmasilor din ce stiti dvs. De sf. Vasile se fac slujbe din acestea. Apreciati linistea pe care o aveti. Doamne ajuta!
Chestia asta e ceva de genul:
Vine Dracu si te intreaba:
-Ce faci ?
-Muncesc
-Munceste

-Ce faci ?
-Dorm
-Dormi

-Ce faci ?
-Ma duc la Biserica
-Du-te

-Ce faci ?
-Vreau sa ma mantuiesc
-Stai putin ca acum ai treaba si cu mine !

Morala:
In momentul cand vrei sa te mantuiesti, in acel moment Diavolul incepe cu tine adevaratul razboi nevazut.Iar acest razboi incepe in lumea asta si poate tine si dincolo
de aceasta lume.Si va trimite la tine Diavolul nu unul, ci zeci de demoni ca sa te ispiteasca ,ca sa traga de tine in toate directiile. Si nu un tip de demon ce mai multe
tipuri de demoni(inclusiv demonii care ies numai cu post si rugaciune)
Singurul mod in care poti sa supravietui este sa-l chemi pe Hristos in ajutor.
Armura ta in acest razboi este Hristos.Armura ta este Crucea si sangele Mantuitorului.

Iar in acest razboi, uneori vei cadea prada ispitelor, pe unele le vei birui de la inceput
pe alte nu.Si vei cadea.Dar nu-i nimic.Ridica-te si mergi inainte cu Hristos.Si vei mai
cadea iarasi.Nu-i nimic.Te vei ridica si vei merge inainte.Si vei cadea iarasi si iarasi si
iarasi.De fiecare data, ridicate si mergi inainte.

Toti cadem.Si e normal sa cadem.Pentru ca daca nu stim ce e caderea nu putem intelege
ce este urcarea.

Diavolul are ambitie.Crestinul atunci cand se naste il are pe Hristos( prin taina Sfantului Botez).Ce-i lipseste crestinului este vointa.Iar vointa este o virtute care se castiga prin
rabdare.Deci ca sa am vointa in primul rand trebuie sa am rabdare.Ca sa am rabdare
trebuie sa am inima smerita.Si atunci daca ai inima smerita si crezi cu toata fiinta ta ca
Hristos este singurul care te poate salva,incepe sa apara rabdarea.Iar atunci cand aceasta rabdare se cementeaza incepe sa apara vointa.

Iar cand vei avea vointa suficienta vei incepe sa biruiesti si ispitele care te-au doborat la
inceput. In momentul ala , Diavolul iti va trimie alte ispite , unele noi altele mai vechi uitate.
Si iarasi incepe razboiul. De aceea, in momentul cand te hotarasti ca vrei sa te mantuiesti, din aceea secunda viata crestinului devine o lupta neincetata cu puterile vazduhului.Si singurul care te poate ajuta este Hristos.
Reply With Quote