Subiect: Cal.. sfant?
View Single Post
  #20  
Vechi 10.05.2007, 08:37:22
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana_Oara
Icoanele care reprezinta sfinti au - printre altele - rolul de a ne demonstra posibilitatea/capacitatea firii omenesti de a fi sfintita si patrunsa de energiile dumnezeiesti. Sfântul din icoana apare întotdeauna serios serios si gânditor. El sau ea nu plânge si nu râde, caci atentia este îndrepatata spre alt tarâm, spre o realitate pe care omul în pacat nu o poate vedea. El este transfigurat de aceasta apropiere de Hristos, si chipul lui se transfroma în chipul lui Dumnezeu.

Cum ar putea un cap de câine sa exprime acest fapt al omlui care ia chipul lui Dumnezeu?

Nu cred ca astfel de "icoana" sa fie aprobata de intreaga crestinatate (Biserica Ortodoxa de pretutindeni); nu cred sa treaca testul timpului, deasemenea.
Nu cred ca e o icoana canonica.
Cum ar putea un cap de câine sa exprime acest fapt al omlui care ia chipul lui Dumnezeu? <<< Prin simplul fapt ca dovedeste ca God works in misterious ways !

Nu cred ca astfel de "icoana" sa fie aprobata de intreaga crestinatate (Biserica Ortodoxa de pretutindeni); nu cred sa treaca testul timpului, deasemenea. <<< De fapt este , ca doar nu s-au gasit niste biserici sa puna icoane fara accordul tuturor celorlalte !! A trecut deja testul timpului si atat timp cat reprezinta un sfant o sa treaca in continuare !!

El este transfigurat de aceasta apropiere de Hristos, si chipul lui se transfroma în chipul lui Dumnezeu. <<<< ai grija ce spui .... ! Capul lui este inlocuit de un imparat cu unul de caine , iar Dumnezeu a aratat ca puterea lui este infinita prin contopirea acelui cap cu trupul si vorbind cu imparatul prin acel trup !!


Sfântul din icoana apare întotdeauna serios serios si gânditor. <<<< Stiu cativa arhangheli care nu sunt chiar atat de ganditori... ! Asa ca mai vorbete si tu cu un preot inainte sa continui cu ideeile astea :D
Reply With Quote