View Single Post
  #1  
Vechi 07.08.2010, 14:29:58
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Este ingaduit crestinilor „sa minta pentru Dumnezeu”?

Este îngăduit creștinilor „să mintă pentru Dumnezeu”?

Ortodoxia originală a Bisericii „Noul Ierusalim” de la Pucioasa este caracterizată printr-o serie de inovații menite să netezească drumul creștinilor spre „înhristosire” și „șfințire”. Printre alte inovații năstrușnice, „Biblia” Pucioșilor (pe care ei o intitulează pompos „Cuvântul lui Dumnezeu”), promovează o ciudată permisivitate pentru minciună, pretinzând că „pentru Dumnezeu, creștinilor le-ar fi îngăduit să mintă”. Colac peste pupăză, ca și când îngăduința n-ar fi o concesie mai mult decât discutabilă, ideologia pucioasă chiar îi îndeamnă fățiș pe creștini la minciună. Vorbind în anul 1991 din partea Virginiei Tudorache ( și pretinzând că de fapt, duhul ei vorbește), liderii pucioși îi îndemnau deschis pe supușii lor să „mintă pentru Dumnezeu”, pe motiv că în acest caz, cu totul și cu totul particular, minciuna este o „taină acoperită”:

“Biruiți lumea, chiar de va trebui să mințiți pentru Dumnezeu și pentru calea Lui cea dreaptă și cea adevărată. [...]
Nicușor Zidaru, [...] De ar fi să minți pentru Dumnezeu, minte, mămică, și fă voia Lui, de acum, și învață ce este taină acoperită.” (Citat după Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 2 iunie 1991)

Desigur că aici este vorba de „Dumnezeul” pucioșilor, pe care ei îl numesc tot „Hristos”, un „Iisus Hristos” (contra)făcut și nu născut, care din Fecioara (Virginia) s-a făcut, mai înainte de toți vecii care urmează veacului XX (mai precis, începând cu anul 1955); și în pântecele ei a fost purtat (vreme de 25 de ani: 1955-1980†) și de aici au ieșit izvoare de apă vie și de Cuvânt Pucios, și călare, și pe jos (călare pe calul alb al Apocalipsei):

"O, popor venit la izvor, dacă ți-e sete, vino și bea, tată, dar nu numai să bei, ci să și crezi dacă vrei să vezi minunea Duhului Sfânt. Fii ochi și urechi la ce-ți spun Eu, căci cel ce crede în Mine, râuri de apă vie vor curge din pântecele lui, și acesta este semnul celor ce cred în Mine, și ei nu mai umblă în întuneric, ci au lumina vieții." (Citat după Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 7 iunie 2009)

“Gătesc acum masă de cuvânt între Mine și tine, poporul Meu. [...] și este scrisă în Scripturi taina aceasta când cerul se deschide, iar Eu pe cal alb sunt numit Credincios și Adevărat, judecând întru dreptate și având nume scris, pe care nimeni nu-l știe decât numai Eu, și se cheamă numele Meu Cuvântul lui Dumnezeu, [...] și nimeni nu știe decât numai Eu taina cuvântului Meu când el se face pe masa Mea cu tine, poporul Meu.”
(Citat după Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 7 iulie 2010)

Or, această doctrină creează o neobișnuită dilemă, deoarece Biblia spune limpede că “diavolul este tatăl minciunii”:

“Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii.” (Ioan, 8,44)

Tot Biblia vine și cu exemple concrete: cum se poate ajunge la abuz din interpretarea greșită a evlaviei către Dumnezeu. Iudeii ajunseseră să nesocotească chiar unele dintre cele zece porunci, dintr-o părută evlavie, ca să fie ei cu orice preț „de folos lui Dumnezeu”:

Căci Moise a zis: "Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta", și "cel ce va grăi de rău pe tatăl său, sau pe mama sa, cu moarte să se sfârșească".
Voi însă ziceți: Dacă un om va spune tatălui sau mamei: Corban! adică: Cu ce te-aș fi putut ajuta este dăruit lui Dumnezeu,
Nu-l mai lăsați să facă nimic pentru tatăl său sau pentru mama sa.
Și astfel desființați cuvântul lui Dumnezeu cu datina voastră pe care singuri ați dat-o. Și faceți multe asemănătoare cu acestea. (Marcu 7, 10-13)

Istoria Bisericii Universale consemnează o sumedenie de abuzuri făcute „în numele lui Dumnezeu” și „pentru Dumnezeu”, unele ajungând chiar la crime. Să ne reamintim doar de anii negri ai Inchiziției, când mii de nevinovați au fost arși pe rug pe baza unor vinovății închipuite sau pre-fabricate.

Pucioșii acutizează așadar prin doctrina lor această întrebare: avem voie „să mințim pentru Dumnezeu”?

Și de aici, nedumeririle subsecvente: „este oare posibil să fie nevoie să mințim pentru Dumnezeu”? „Are nevoie Dumnezeu să mințim pentru El”?

Desigur că vor fi tentante răspunsuri de genul... „Da, dacă în felul acesta se salvează viața unui om... poate că merită chiar să minți! Așa a făcut, de exemplu, călugărița integră din „Mizerabilii” lui Hugo: a mințit (pentru prima dată în viața ei) ca să prevină situația ingrată ca Fantine să ajungă la mâna nemilosului Javert”.
La un asemenea raționament, exemplificat cu pasaje alese din literatura universală, replica este simplă: Nu Dumnezeu, ci omul (Fantine) a fost beneficiarul minciunii omului (călugărița). Nu s-a mințit pentru Dumnezeu, ci pentru om!

Un lucru este cert: pucioșii au luat în serios acest îndemn. De aceea, nu puține au fost cazurile când ei au fost prinși că mint fără să clipească, fiind convinși că, în acele situații fără ieșire în care se aflau, numai mințind puteau salva aparențele, și că astfel ei I-au adus prin minciună "servicii" lui Dumnezeu.

Așadar, să mințim, sau nu, pentru numele lui Dumnezeu?!!

Last edited by mariamargareta; 28.11.2010 at 15:11:36.
Reply With Quote