View Single Post
  #58  
Vechi 23.11.2010, 14:58:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Postez mesajul de mai jos ca o atentionare.

De multe ori am remarcat laude la adresa lui Windorin si a altora care frumos scriu pe forum, fiind inspirati si vrednici de luare-aminte. Cei care i-au laudat nu constientizeaza insa pericolul pe care laudele il aduc sufletelor respectivilor. Nu va dati seama ca, daca omul este duhovnicesc, nu are nevoie de ridicare in slavi de catre ceilalti? Este extrem de periculos sa faceti asta, pentru ca intervine implicit ispita slavei desarte si a parerii de sine.

Nu mai faceti asta, pentru ca nu e sanatos pentru sufletele lor. E adevarat ca multi isi aduna cununi rabdand ispita si ignorand gandurile de marire care vin din surse lumesti; dar si pericolul caderii este enorm, mai ales pentru cei cu viata imbunatatita, ale caror pacate se rezuma mai mult la ganduri si vorbe gresite.

Sa avem grija unii de altii, o grija manifestata chiar si la nivelul gandurilor si al cuvintelor. Scuze, dar m-am simtit dator sa mentionez aceste lucruri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote