View Single Post
  #59  
Vechi 24.11.2010, 09:30:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sa avem grija unii de altii, o grija manifestata chiar si la nivelul gandurilor si al cuvintelor.
Scuze, dar m-am simtit dator sa mentionez aceste lucruri.
Multumesc pentru cuvant si pentru grija, Florin Ionut.
Ai dreptate, impartasesc si eu gandul ca nu e bine sa rostim pe fata aprecierile.

Cea mai mare bucurie a unui "cuvantator" este aceea de a se fi folosit cineva din cuvintele lui, iar aceasta se va vedea la judecata. Daca cele spuse sunt de la Domnul, ele vor izvora si fara aprecieri, ba inca si dupa critici, in acelasi duh de pace si bucurie, iar de nu sunt de la Domnul, ele isi vor arata adevarata fata in momentul unei dezaprobari sau al unei critici. Sfantul Ioan Gura de Aur spunea ceva de genul ca nu de aplauze are nevoie, ci de infaptuirea celor spuse de el.. abia atunci cuvantul isi atinge rostul.

Cu toate acestea, nu "cuvantatorii" tin lumea, ci "infaptuitorii".

Desi nu obisnuiesc sa imi "propovaduiesc" bucuriile, fac totusi un pogoramant, pentru iubirea voastra,
si va marturisesc ca din data de 19 octombrie sunt tata. Sotia a nascut o fetita.
Slava Domnului pentru minunatul dar. Dea Domnul sa aiba mintea luminata, sa fie credincioasa si sanatoasa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 24.11.2010 at 09:35:54.
Reply With Quote