View Single Post
  #5  
Vechi 14.01.2013, 14:22:15
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Este și necesitate și dorință. Când ne dăm seama cât de bine ne face rugăciunea, nu putem să nu dorim să ne rugăm. Chiar și așa uneori îmi impun, când că sunt obosită și mi-e somn, dar dacă nu-mi spun rugăciunea, parcă îmi lipsește ceva.

Fiecare are începutul său. De multe ori este un canon primit de la duhovnic, pe care il "execuți" ca atare. Deci eu aș spune că părintele duhovnic știe mai bine ce rugăciuni mi se potrivesc.
Nu vreau sa trec peste cuvintele unui duhovnic iar daca dvs credeti in sfatul dansului, atunci este perfect.

Cred ca rolul unui duhovnic nu este sa simta, sa gandeasca sau sa decida in locul nostru ci sa ajute acolo unde el poate iar noi nu stim sau (inca) nu putem.Fiecare om este inzestrat cu capacitatea de a alege raul sau binele, de a hotari pentru el, astfel incat sa raspundem doar noi pt faptele noastre inaintea lui Dumnezeu.

Cand vorbeam de constiinta voiam sa zic ca daca avem in fata multe carti de rugaciuni...si nu ma refer la rugaciunile obisnuite sau date canon /sfat de preoti : psalmul 50, psalmi, canon de pocainta, acatiste sau rugaciuni inainte / dupa impartasanie..etc. Daca avem in fata diverse carti de rugaciuni..cu diversi autori..putem alege o rugaciune simpla, cu care ne identificam fata de una complicata sau lunga etc in care nu ne regasim.
Reply With Quote