Subiect: ....
View Single Post
  #10  
Vechi 17.08.2010, 03:05:05
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Draga Luminita, vrei sa ai ce oferi? Atunci aduna!!! Esti la o varsta frageda, esti o fata buna, dar nimeni nu vrea ajutor de la copii si e normal. Slava Domnului ca nu ai fost murdarita de anutaje rele, tine-te departe de "prieteni" plictisiti cu totii, care vorbesc pe mess ore in sir fara sa comunice ceva, fara sa inteleaga ceva.
Candva am simtit si eu ca tine (pe la 13-15 ani), apoi mi-a venit ideea ca eu nu pot fi ca celelalte colege "interesante" care aveau prieten(i) si ca pot fi altfel. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa ma tund asta pentru ca aveam un par f. frumos, singurul care mai atragea atentia si de care eram mandra. A fost un gest simbolic prin care refuzam eu sa mai atrag atentia (sa vreau, ca de reusit, nu am reusit niciodata). De atunci m-am ocupat de mine, sa-mi gasesc un drum al meu, sa ma inteleg si sa invat sa ma simt bine cu mine. Cainii mei mi-au fost prieteni si ma simteam bine cu ei, aveam cu cine sa ies, ba chiar trebuia. Pe cai ocolite m-am apropiat de Dumnezeu si a inceput totul sa fie mai roz... A fost foarte bine ca a fost asa. Sa fii interesanta si atragatoare cand este prea frageda e adesea o mare capcana, esti prea vulnerabila fata de cei care nu au ceva mai bun de facut decat sa profite. Asteapta sa mai cresti... fireste nu astepta cu mainile in san. Esti la varsta la care poti acumula enorm, nu o rata! Deci:

1. Citeste carti bune, te ajuta sa te formezi ca om si sunt niste parteneri de discutie fascinanti, plus avantajul ca iti dezvolta limbajul si exprimarea;
2. Gaseste-ti un talent si dezvolta-l ( poate desenezi, ai voce frumoasa sau iti place sa gatesti...). Specializeaza-te in ceva, automat devii interesanta.
3. Apuca-te de studiul unui instrument, chiar daca nu ai talent muzical, ti-l vei dezvolta astfel (plus gandirea matematica). Studiul unui instrument cere tenacitate, un exercitiu excelent pentru viitor (si un element ce trebuie mentionat intr-un CV, pentru angajatorii seriosi conteaza). Unde mai pui ca intotdeauna sunt tovarasi langa cel care canta la chitara si ofera acompaniament celor care vor sa se simta bine cantand;
4. Apuca-te de un sport care de asemenea te dezvolta si fizic si mental. Daca nu te tenteaza chiar un sport, impune-ti un program de exercitii fizice, jogging in fiecare zi. Efectul excelent asupra fizicului este depasit de confortul psihic pe care ti-l creaza.
5. Ia-ti un caine si ocupa-te serios de el, numai tu, adica preagatit mancare nu boabe din comert, pieptanat, spalat, dus la doctor, vaccinat, plimbat, dus chiar in concursuri de frumusete sau aptitudini daca este cazul;
6.Invata o limba straina cat mai bine, sau doua, sau trei, e un mare atu in viata, dar si mai tarziu intre prieteni, colegi (poti traduce filme sau versurile cantecelor preferate, poti traduce intr-o excursie in strainatate, plus imensul avantaj de a avea acces la mult mai multa informatie, ca sa nu mai vorbim de CV)

Ai pomenit ceva de o asociatie de langa Parcul Carol. Daca esti din sectorul 4, ai aproape Palatul Copiilor. E un loc minunat, sigur vei gasi lucruri interesante de facut si iti vei gasi si prieteni cu aceleasi preocupari ca si tine.

Acestea sunt sfaturi practice, lumesti. Macar ceva din ele incearca sa pui in practica. Dar mai mult decat atat, mergi la biserica duminica de duminica si gaseste-ti un duhovnic care sa te indrume. O fusta ceva mai jos de genunchi, o bluza fara decolteu provocator si care sa-ti acopere umerii si un batic si esti echipata perfect, putin probabil sa deranjezi pe cineva. Regulile din biserica sunt majoritatea cel de bun simt, invatate de orice copil minim educat (nu vorbesti tare, te porti respectuos, nu stai in pozitii indecente)... ajuta sa te gandesti ca esti in cabinetul direcotrului scolii, Dumnezeu merita si el macar acelasi respect.
Daca vrei sa te simti bine in biserica, ia aminte daca cineva iti da vreun sfat, sau chiar "te cearta", spui "iertati-ma, n-am stiut, multumesc ca m-ati invatat", bagi la cap si totul se va rezolva. Dupa cateva saptamani te vei simti ocrotita si iti va fi firesc sa intri oricand.
Sfaturi pentru a-ti gasi o biserica pentru suflet si un duhovnic bun poti primi cu usurinta pe forumul acesta. Intelg ca esti din Bucuresti, deci oferta e chiar generoasa. Daca ne spui si cartierul, te indrumam undeva unde sa-ti fie mai aproape.
Reply With Quote