View Single Post
  #29  
Vechi 06.11.2011, 17:14:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Theodor de Mopsuestia: Exista dovezi, unele asa de evidente ca sunt greu de observat, ca Poporul Ales are primatul dublu al revelatiei si conducerii in fata popoarelor de pe planeta acesta, inclusiv datorita unor caracteristici ontologice, inclusiv genetice. Ei sunt oamenii care au fost primi creati, deci este firesc ca in ei sa fie pus ce este mai bun.


Isaia 42:6,7
Eu, Domnul, Te-am chemat întru dreptatea Mea și Te-am luat de mână și Te-am ocrotit și Te-am dat ca legământ al poporului Meu, spre luminarea neamurilor;
Ca să deschizi ochii celor orbi, să scoți din temniță pe cei robiți și din adâncul închisorii pe cei ce locuiesc intru întuneric.

Spuneam anterior ca rolul evreilor e de „mediator” intre oameni, pentru ca ei au fost meniti sa-i inspire pe ceilalti , sa-i lumineze, adica sa-i invete prin exemplul lor sa atinga maretia interpersonala si spirituala de care sunt capabili, sa devina si ei popoare ale lui Dumnezeu, fara a-i converti. Asta nu inseamna ca evreii fac parte dintr-o „rasa speciala”, nu sunt superiori altor popoare, nici macar din punct de vedere spiritual. Au jucat insa un rol unic in lume, datorita responsabilitatii de a cultiva valorile etice „divine” , la fel cum ceilalti oameni au avut rolul lor. Sa spui ca ei sunt superiori din punct de vedere genetic altor oameni, deci apartin unei supra-rase ce are primatul de a conduce celelalte popoare ale lumii, ar introduce in natura lui Dumnezeu discriminarea , iar credinta s-ar transforma intr-o ideologie cu iz fascist.

Last edited by ioanna; 06.11.2011 at 17:18:13.
Reply With Quote