Subiect: Despre pecete
View Single Post
  #578  
Vechi 24.02.2016, 10:12:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
S-ar putea sa nu fi fost totul cum ne imaginam noi in mod clasic. Un exemplu.Dumnezeu ii spune sarpelui: ,, pe pantecele tau sa te tarasti si tarana sa mananci in toate zilele vietii tale" (Geneza 3.14) Si acest sentinta este un blestem conform aceluiasi verset. Un amic imi spunea odata: ,, Eu chiar nu inteleg care a fost pedeapsa. Sarpele se tarasete de felul lui. E ca si cum i-ai spune unui om: esti pedepsit sa mergi toata viata in picioare! S-ar uita nauc la tine si ti-ar spune: Pai eu deja asta fac....Prin urmare, spunea amicul meu, pedeapsa-blestem pt sarpe, de a se tara, are sens doar in ideea ca nu asta era starea lui initiala. Daca asta era deja starea lui initiala atunci care mai e pedeapsa? Ori asta nu era starea lui initiala, ori era dar se putea modifica si Dumnezeu i-a taiat posibilitatea in acest sens".

Sugestii de raspuns va rog , ca sa nu-i spun ca de fapt era un dragon zburator initial :)

Evreii credeau in existenta unor ,,serpi zburatori" (Isaia 30.6 si 14.29). Si nu doar ei. In analele regelui asirian Esar Hadon (Assarhaddon) se mentioneaza ca o campanie a fost pusa in pericol tot de un ,,sarpe zburator". Nu stiu sa va spun la ce fel de sarpe se gandeau si unii si altii dar in zilele noastre exista un fel de ,,serpi zburatori" care inca ii lasa in ceata pe oamenii de stiinta http://www.descopera.ro/dnews/119960...tuitoare-video

Ps: sarpele nostru mai si vorbea :)
poate acest articol te va ajuta:Cercetatorii de la European Light Source (ESRF) din Grenoble, Franta, au descoperit fosilele unui animal prins intr-o piatra de var si in urma cercetarilor s-a constatat ca acesta avea doua picioare, informeaza BBC News.

"Eram siguri ca are doua picioare, dar a fost minunat sa le vedem si speram sa gasim si alte caracteristici pe care nu le-am putut observa fara razele X", a declarat Alexandra Houssaye de la Muzeul National de Istorie Naturala de la Paris.
Sarpele, lung de 85 de centimetri, este cunoscut drept Eupodophis descouens si dateaza din Cretacicul tarziu, acum 92 de milioane de ani. Reptila are un picior vizibil, alcatuit din fibula, tibie si femur, de doar doi centrimetri lungime, de unde rezulta ca picioarele animalului era probabil nefolosite.
Astazi, pare ciudat sa ne gandim la serpii cu picioare, insa o parte din ei, inca mai pastreaza dovezile acestor membre, precum boa si pitonul: acestia au niste pinteni la capetele corpurilor.
Evidentele de pana acum arata ca serpii au inceput sa evolueze in ceea ce sunt azi acum mai putin de 105 milioane de ani
Cercetatorii de la European Light Source (ESRF) din Grenoble, Franta, au descoperit fosilele unui animal prins intr-o piatra de var si in urma cercetarilor s-a constatat ca acesta avea doua picioare, informeaza BBC News.
Attached Images
File Type: jpg martill2hr_1.jpg (41,3 KB, 2 views)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire