View Single Post
  #5  
Vechi 21.07.2018, 18:09:09
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Anul trecut, la Putna, mergeam zilnic la Liturghie, aveam sesiuni de muncă pe grupe (pe tema misiunii pe care o putem face fiecare dintre noi în parohiile din care venim), drumeții (dealul crucii, chilia Sf. Daniil Sihastrul, Sihăstria Putnei, Schitul Sf. Daniil Sihastrul), o dată ne-am uitat la un film ortodox, am jucat fotbal, baschet (eu nu, fiindcă sunt putoare și antitalent sportiv), am fost în pelerinaj la mănăstirile din Bucovina... :D
Eu cel mai mult stateam la mănăstirea din parva si la cea din nuseni,dar eram cumva integrat in comunitatea monahala,in special cu cei de la parva.Nu mi-au placut niciodată pelerinaje organizate sau tabere,fiindca pierzi destul de mult din esenta,devi doar un grup care face activități împreună,nu poti deveni parte ,temporară măcar,a comunității de acolo.Țin minte o lirurghie de noapte in paraclisul de la nuseni....eram singurul "intrus",dar a fost cel mai intim moment spiritual(colectiv).Deci tipul asta de intalnire as vrea sa il initiez,sau in astfel de cadru....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote