View Single Post
  #1  
Vechi 29.09.2010, 17:37:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Exclamation Despre Sfintele Taine savarsite de mireni

Din nenumaratele istorisiri ale Sfintei Traditii reiese ca uneori, in situatii cu totul exceptionale, credinciosii de rand pot savarsi unele dintre Sfintele Taine. Ar reiesi ca insasi Taina Preotiei este accesibila oricui, in cazurile extreme, chiar si fara hirotonire.

Spre exemplu, daca un nou-nascut este in pericol de moarte si acolo nu este prezent nici un preot, orice credincios poate sa boteze acel copil folosind simple rugaciuni improvozate pe loc, in numele Sfintei Treimi, chiar si cu pamant daca nu se gaseste urgent apa necesara botezului.

In mod similar, in cazul unei morti iminente, sa zicem daca un vapor se scufunda, exista posibilitatea marturisirii reciproce intre credinciosii care urmeaza sa se inece.

Nu stiu sigur daca Sfanta Liturghie a fost mereu savarsita de catre preoti in inchisorile comuniste si precomuniste, dar probabil ca da. Ma gandesc ca Dumnezeu a randuit ca cei tari in credinta sa aiba in apropiere cate un preot pentru a nu ramane departe de Sfanta Euharistie. Foloseau in loc de Sfantul Antimis cu Sfintele Moaste trupul unui credincios din celula. Am citit ca de multe ori noii detinuti aveau grija sa coase firimituri din Sfantul Trup a Lui Hristos in hainele cu care erau lasati in puscarie, pentru a le da celorlalti.

Se stie ca Sfantul Mir izvoraste din moastele Sfintilor, care nu au fost in mod necesar preoti in timpul vietii.

Unii dintre cei bineplacuti Domnului s-au invrednicit de harul vindecarii celor bolnavi, prin rugaciune, fara sa fie hirotonisiti pentru acest Sfant Maslu.

Daca mai stiti si voi exemple de genul acesta, va rog sa le adaugati spre folosul celorlalti. E bine sa stim aceste lucruri, mai ales in eventualitatea unor situatii-limita pe care avem mari sanse sa le traim in timpul vietii noastre, dupa proorociile Sfintilor care s-au invrednicit de la Dumnezeu sa ni le descopere.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote