Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2024, 10:38:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.201
Implicit Interviu cu CristianR

În primul rând mulțumesc, Cristian, pentru că ai acceptat invitația mea.

Voi începe cu două întrebări de încălzire:

1. Ce ai vrea să cunoască prietenii tăi despre tine? Cine este CristianR?

2. Cum ai descoperit forumul crestinortodox.ro. Ce te-a determinat să devii membru al forumului?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.06.2024, 07:39:19
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.238
Implicit

Sunt un om cu o viață mai curând banală, care simte că dedică, încă, prea mult timp pentru traiul zilnic (lucrez ca tehnoredactor) și prea puțin pentru viața adevărată, din care gust din când în când, atunci când însetez mai tare.

Forumul l-am descoperit în urmă cu aprox. 12 ani, ca o anexă a saitului crestinortodox.ro, unde găsisem resurse de interes pentru viața spirituală. M-a bucurat să descopăr aici o comunitate vie, foarte activă atunci, de oameni asemenea mie, având aceleași căutări, cu aceeași preocupare de a da vieții un sens mai înalt, cu o dorință de a-L cunoaște pe Dumnezeu și de a-și acorda viața cu voia Lui; unii cu mai multe ezitări, nelămuriri, alții cu prea multe certitudini pentru gustul meu, dând naștere fie unor dialoguri în care ne completam unii pe alții, fie la polemici care, atunci când au fost purtate cu sinceritate și prețuire pentru celălalt, au fost la fel de ziditoare.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.06.2024, 11:06:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Sunt un om cu o viață mai curând banală, care simte că dedică, încă, prea mult timp pentru traiul zilnic (lucrez ca tehnoredactor) și prea puțin pentru viața adevărată, din care gust din când în când, atunci când însetez mai tare.

Forumul l-am descoperit în urmă cu aprox. 12 ani, ca o anexă a saitului crestinortodox.ro, unde găsisem resurse de interes pentru viața spirituală. M-a bucurat să descopăr aici o comunitate vie, foarte activă atunci, de oameni asemenea mie, având aceleași căutări, cu aceeași preocupare de a da vieții un sens mai înalt, cu o dorință de a-L cunoaște pe Dumnezeu și de a-și acorda viața cu voia Lui; unii cu mai multe ezitări, nelămuriri, alții cu prea multe certitudini pentru gustul meu, dând naștere fie unor dialoguri în care ne completam unii pe alții, fie la polemici care, atunci când au fost purtate cu sinceritate și prețuire pentru celălalt, au fost la fel de ziditoare.
1. Cum a fost copilăria ta și adolescența?
2. De-a lungul timpului ai avut mai multe conturi pe forum... ce te-a determinat să pleci și ce să te întorci?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.06.2024, 19:31:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.209
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
2. De-a lungul timpului ai avut mai multe conturi pe forum... ce te-a determinat să pleci și ce să te întorci?
Care erau celelalte nickname-uri ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde