Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2013, 11:41:45
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Am meritat noi,oare,jertfa de pe cruce a Mantuitorului?

Salutare!Ma intreb daca am meritat noi oamenii,jertfa de pe cruce a Mantuitorului?Am meritat iubirea Lui?Am meritat marele sacrificiu al Lui?Uitandu-ma la lumea din ziua de azi tin sa cred ca NU!NU AM MERITAT!Voi ce credeti?Haideti sa ne spunem parerea.
Uitati aici o melodie frumoasa,nu stiu daca e sau nu ortodoxa dar e linistita,nu dansanta,mesajul este superb,se refera la ''lipsa meritului nostru pentru jertfa de pe Cruce!

Doamne eu N-AM MERITAT!

https://www.youtube.com/watch?v=TvegpfXMn3c

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2013, 14:31:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tigrule, nu e vorba de merit sau nemerit aici. E vorba despre iubire. Dumnezeu a iubit si iubeste lumea, nu a stat sa masoare cu un cantar sa vada cine cat merita.
Tu vorbesti aici despre lucruri mari, dar eu iti dau un exemplu derizoriu: stii ca sunt cupluri despre care se spune: ce o fi vazut X la Y? ca frumoasa nu e, bani nu are, e si cam prostuta... Ei, iubirea nu tine seama de calitati. Nu iubesti pe cineva pentru ca are niste merite, poti cel mult sa il apreciezi si sa il pretuiesti. Cand iubesti pe cineva, iubesti pentru ca asa simti tu. De aceea pentru Dumnezeu si sfantul si pacatosul sunt la fel de vrednici de iubit.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2013, 16:15:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare!Ma intreb daca am meritat noi oamenii,jertfa de pe cruce a Mantuitorului?Am meritat iubirea Lui?Am meritat marele sacrificiu al Lui?Uitandu-ma la lumea din ziua de azi tin sa cred ca NU!NU AM MERITAT!Voi ce credeti?Haideti sa ne spunem parerea.
Uitati aici o melodie frumoasa,nu stiu daca e sau nu ortodoxa dar e linistita,nu dansanta,mesajul este superb,se refera la ''lipsa meritului nostru pentru jertfa de pe Cruce!

Doamne eu N-AM MERITAT!

https://www.youtube.com/watch?v=TvegpfXMn3c

Doamne ajuta!
merităm noi sângele martirilor neamului nostru?
poate nu.
important este să nu îi facem de râs.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2013, 17:03:20
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tigrule, nu e vorba de merit sau nemerit aici. E vorba despre iubire. Dumnezeu a iubit si iubeste lumea, nu a stat sa masoare cu un cantar sa vada cine cat merita.
Tu vorbesti aici despre lucruri mari, dar eu iti dau un exemplu derizoriu: stii ca sunt cupluri despre care se spune: ce o fi vazut X la Y? ca frumoasa nu e, bani nu are, e si cam prostuta... Ei, iubirea nu tine seama de calitati. Nu iubesti pe cineva pentru ca are niste merite, poti cel mult sa il apreciezi si sa il pretuiesti. Cand iubesti pe cineva, iubesti pentru ca asa simti tu. De aceea pentru Dumnezeu si sfantul si pacatosul sunt la fel de vrednici de iubit.

Da.Stiu ca nu e vorba numai de merit.Ma refeream chiar la meritul iubirii.Am meritat sau meritam noi iubirea Domnului?Dupa faptele noastre si ce a ajuns lumea nu cred ca mai meritam.Dar Dumnezeu ne iubeste si o sa ne iubeasca vesnic!Neconditionat!Bineinteles!Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde