Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2013, 10:59:40
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Uab

As dori sa stiu mai multe informatii despre facultatea de teologie ortodoxa-asistenta sociala din Alba Iulia. Stie cineva care sunt criteriile de admitere? Care este ultima medie cu care se poate intra ? Cum sunt taxele? Ce cursuri se fac mai exact? Daca se va schimba metoda de admitere la facultate din ce materii se va examen la aceasta facultate? Multumesc mult.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2013, 12:11:20
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dar exact ce vrei sa faci in viata ?

Cu asistenta sociala ai vreo directie clara unde vrei sa mergi ?

Sau doar vrei sa faci teologie ?


Poate mai bine faci o alta facultate inainte si dupa ce ai un serviciu si o paine in mana faci teologie.
Si sa stii ca teologia inseamna intai viata care o traiesti si cultura teologica personala pe care ti-o faci acasa, si abia apoi o facultate unde vei digera foarte repede multe cursuri.


Si ca sa-l citez pe parintele Arsenie pe care vad ca-l iubesti: vor veni timpuri in care nici cu 2 facultati nu veti gasi de munca.
Asa ca sfatul meu si indemnul meu extrem de puternic, din ce am vazut pana acum, alaturat de cuvantul puternic al parintelui este sa faci o facultate care sa-ti dea o paine cinstita intai, si abia apoi dupa ce esti pe picioarele tale sa-ti urmezi si inima.


Sa stii ca o sa-ti fie greu sa te gandesti la Dumnezeu cu buzunarul gol. Si cam asta este viata in Romania pe urmatorii ani.

Last edited by gpalama; 26.03.2013 at 12:15:27.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2013, 13:13:15
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar exact ce vrei sa faci in viata ?
Sa stii ca o sa-ti fie greu sa te gandesti la Dumnezeu cu buzunarul gol. Si cam asta este viata in Romania pe urmatorii ani.
Dar daca-L iubesti pe Dumnezeu cu adevarat de ce mai ai nevoie de altceva din lumea asta trecatoare?Daca ai o casa mica,o haina,o paine si putina apa, si cugeti mereu la Dumnezeu si te rogi neincetat mai ai nevoie de ceva?Ferice de cei care nu au grijile acestei lumi si traiesc numai pentru Domnul.Daca vrei sa-L urmezi cu adevarat,te retragi undeva departe de lumea asta pacatoasa,plina de ispite si traiesti in saracie si simplitate,fara grijile aceste lumi,trebuie sa fii fierbinte,sa traiesti numai pentru Dumnezeu,daca esti caldicel,o jumatate din tine traieste pentru lume si cealalta pentru Dumnezeu,vei fi varsat din gura Lui.
Andreea,nu stiu daca vei gasi raspuns aici,eu zic sa te interesezi la facultatea respectiva.
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.03.2013, 15:43:21
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Cu asistenta sociala ai vreo directie clara unde vrei sa mergi ?

Poate mai bine faci o alta facultate inainte si dupa ce ai un serviciu si o paine in mana faci teologie.
Si sa stii ca teologia inseamna intai viata care o traiesti si cultura teologica personala pe care ti-o faci acasa, si abia apoi o facultate unde vei digera foarte repede multe cursuri.

Sa stii ca o sa-ti fie greu sa te gandesti la Dumnezeu cu buzunarul gol. Si cam asta este viata in Romania pe urmatorii ani.
Vreau doar sa lucrez in domeniu. Nu as putea sa fac o facultate care nu imi place. In plus nu cred ca as fi capabila sa lucrez intr-un domeniu in care nu imi place doar pentru bani. Cred ca m-as descurca mai bine cu bani putini dar satisfactia ca lucrez unde mi-am dorit.

Last edited by Andreea2012; 26.03.2013 at 15:48:11.
Reply With Quote
Răspunde