Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2011, 07:40:44
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit doua intrebari ramase...

Odata(nu stiam de acest forum atunci) am pus pe un site in lb. engleza cateva intrebari referitoare la Vechiul Testament si la primele am primit raspunsuri,dar la doua parca cei de acolo n-au reusit sa ma lamureasca.Acestea sunt:
a)Cine au fost ,, Fii lui Dumnezeu ” si ,,vestitii viteji din vechime ”? si
b)De ce ingerii cazuti si-au modificat infatisarea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.05.2011, 08:15:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Odata(nu stiam de acest forum atunci) am pus pe un site in lb. engleza cateva intrebari referitoare la Vechiul Testament si la primele am primit raspunsuri,dar la doua parca cei de acolo n-au reusit sa ma lamureasca.Acestea sunt:
a)Cine au fost ,, Fii lui Dumnezeu ” si ,,vestitii viteji din vechime ”? si
b)De ce ingerii cazuti si-au modificat infatisarea?
a) Nu există o interpretare magisterială. Prin urmare, pasajul este deschis dezbaterii interpretative și a fost dezbătut secol după secol, fiind unul dintre lucrurile cu semnificație neclară din Sfânta Carte. În linii mari, sunt două categorii de interpretări:
-naturală: "fiii lui Dumnezeu" (sau "fii Cerului", nephilimar fi oameni îmbunătățiți, care au "căzut" prin împreunare cu "fiicele oamenilor".
-supranaturală: "fiii lui Dumnezeu" ar fi îngeri, deci ar fi avut loc o hierogamie.
Altă problemă ar fi existența unor uriași în vechime, susținută de unele indicii arheologice și mitologice. În orice caz, cel mai vechi text literar păstrat, Epopeea lui Ghilgameș, îi menționează: Ghilgameș însuși era uriaș.

b) Nu și-au modificat înfățișarea. Îngerii, căzuți sau nu, sunt ființe pur spirituale, care nu au o înfățișare proprie (nu au trup). Așa este și Dumnezeu, așa vom fi și noi, între moarte și învierea trupurilor, când vom avea din nou trup glorificat. Desigur, există un "aspect al duhurilor", adică ele se recunosc cumva între ele, dar sunt invizibile. Pe de altă parte, spiritele pure pot lua înfățișări de împrumut, de care oamenii se folosesc spre a le reprezenta în iconografie. De exemplu, știm că Duhul Sfânt S-a manifestat odată ca limbi de foc. Altă dată ca porumbel. Mai apare ca vânt, vijelie. (evreii folosesc "duh" și "vânt" în mod interșanjabil, e același cuvânt). Deci, pictorii Îl reprezintă astfel. Tot așa și cu îngerii. Lui Tobia i-a apărut arhanghelul Rafael sub forma unui tânăr frumos. Așa e și reprezentat. Alteori, profeților le-au apărut ca ființe înaripate. Drept care alți pictori îi înfățișează ca ființe înaripate. Dar ei pot lua orice chip, ca să-și îndeplinească o misiune. Ca într-o hierofanie recentă, când un înger a apărut ca ...mecanic auto.

Deci, îngerii căzuți și-au păstrat facultățile și atributele îngerilor necăzuți, mai puțin aplecarea spre bine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.05.2011, 08:39:15
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
a)Cine au fost ,, Fii lui Dumnezeu ” si ,,vestitii viteji din vechime ”?
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, și-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit.
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"
4. În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriași, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor și acestea începuseră a le naște fii: aceștia sunt vestiții viteji din vechime. Facerea cap 6


In acest pasaj "fii lui Dumnezeu" nu se refera la ingeri!!! (Doamne fereste o asemenea cugetare!) intrucat ingerii sunt "duhuri si para de foc" (Psalmul 103,5) si nu au trup (viata bilogica) deci nu se pot uni trupeste cu omul (femeia) pentru ca femeia sa nasca un prunc! Omul este trup si suflet!
Desigur ingerii rai pot pune stapanire pe mintea omului (si astfel pe intreg sufletul si trupul sau), posedand omul, dar aceasta este alta discutie.t

In limbajul Sfintei Scripturi "fii lui Dumnezeu" sunt acei oameni care fac voia lui Dumnezeu traind in comuniune cu Dumnezeu intru Duhul Sfant, facad voia lui Dumnezeu.
Sfintii Parinti spun ca in acel pasaj "fii lui Dumnezeu" se refera la urmasii lui Set care traiau dupa voia lui Dumnezeu, iar "fii oamenilor" se refera la urmasii lui cain. Urmasii lui Set care traiau la un nivel duhovnicesc preponderent, s-au "coborat" la nivelul "lumesc" (adica la o traire cu prepoderenta trupeasca) la care erau urmasele lui Cain. Fiind oameni s-au putut casatorii si urmasii lor erau viteji, dupa standardele lumesti.

"Fiul lui Dumnezeu" prin fire este unul singur: Hristos Iisus, Dumnezeu adevarat si om adevarat. Hristos Iisus ne face prin Sfintele Taine fii ai lui Dumnezeu (prin har si nu prin fire asa cum este EL):
"Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,
13. Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut. " Ioan cap 1


In psalmul 81 scrie clar ca Dumnezeu sunt numiti acei oameni alesi de Dumnezeu sa conduca poporul intru voia lui Dumnezeu (este vorba de preotii si profetii vechiului Testament iar in Nou Testament este vorba de Sfintii Apostoli, episcopii si preotii din Sfanta Biserica a lui Hristos):
"6.Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți. " Psalmul 81


Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
b)De ce ingerii cazuti si-au modificat infatisarea?
Desigur ca este vorba de o infatisare duhovniceasca caci ingerii nu au trup material (caracterizat prin: forma, lungime, marime, greutate etc).
Infatisara duhovniceaca s-a schimbat atunci cand Duhul Sfant nu a mai locuit in ei, pentru ca ingerii rai au refuzat comuniunea cu Dumnezeu. Astfel putem spune ca ingerii cazuti s-au "intunecat", evident este vorba de o intunecime duhovniceasca si nu fizica.

Totusi chiar daca ingerii cazuti s-au "intunecat" ei nu si-au schimbat firea (ingereasca)! (spun Sfintii Parinti).

Doamne ajuta. Har si pace.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.05.2011, 08:58:56
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
a) pasajul este deschis dezbaterii interpretative și a fost dezbătut secol după secol, fiind unul dintre lucrurile cu semnificație neclară din Sfânta Carte.
Afirmatia dvs nu este conforma cu invatatura Bisericii si denota o lipsa a culturii patristice.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
-supranaturală: "fiii lui Dumnezeu" ar fi îngeri, deci ar fi avut loc o hierogamie.
Aceasta interpretare este respinsa categoric de catre Sfintii Parinti si evident de catre Biserica Ortodoxa. (am argumentat in postarea anterioara).

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
b) Nu și-au modificat înfățișarea. Îngerii, căzuți sau nu, sunt ființe pur spirituale, care nu au o înfățișare proprie (nu au trup).
Si-au modificat infatisarea lor duhovniceasca, caci ingerii sunt "duhuuri si para de foc" (psalmul 103,5). Precum omul care traieste in pacate, are intreaga fiinta (trup si suflet) afectata de pacate in sesul ca se vad in trupul si sufletul omului urmarile pacatului (bolile si moartea), asa si ingerii cazuti au infatisarea duhovnieceaca afectata de pacatul neascultarii de Dumnezeu, de refuzul comuniunii cu Dumnezeu intru Duhul Sfant!


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
îngerii căzuți și-au păstrat facultățile și atributele îngerilor necăzuți
Spre deosebire de om care prin caderea in pacatul neascultarii a pierdut nemurirea (prin har ce facea parte din fiinta omului) si comuniunea cu Dumnezeu, fiind astfel afectata direct firea (fiinta) umana; in cazul ingerilor cazuti filea lor ingereasca nu s-a modificat (adica ei nu au pierdut nemurirea prin har atuci la cadere, precum a pierdut-o omul). Ingerii cazuti au fost deja judecati si invisi de Hristos atunci pe cruce, iar la judecata finala ingerii cazuti asteapta doar punerea in aplicare a sentintei: chinurile vesnice ale iadului.

Ca ingerii cazuti stiu deja verdictul si sfarsitul lor reiese clar din Sfanta Scriptura cand in tinutul Gadarenilor (Gherghesenilor) demonii vorbesc prin omul pe care il posedau si ii cer Domnului Iisus Hristos (ba chiar ii cer sub juramant ca Dumnezeu sa isi respecte cuvantul dat) si sa nu aplice sentinta chinuui vesnic inainte de judecata dreapta!
"Și iată, au început să strige și să zică: Ce ai Tu cu noi, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici mai înainte de vreme ca să ne chinuiești? " Matei 8,29

Asadar sa luam aminte. Doamne ajuta.

Last edited by Eugen7; 16.05.2011 at 09:06:09.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.05.2011, 09:42:10
veronica_85 veronica_85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2011
Mesaje: 1
Smile

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, și-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit.
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"
4. În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriași, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor și acestea începuseră a le naște fii: aceștia sunt vestiții viteji din vechime. Facerea cap 6


In acest pasaj "fii lui Dumnezeu" nu se refera la ingeri!!! (Doamne fereste o asemenea cugetare!) intrucat ingerii sunt "duhuri si para de foc" (Psalmul 103,5) si nu au trup (viata bilogica) deci nu se pot uni trupeste cu omul (femeia) pentru ca femeia sa nasca un prunc! Omul este trup si suflet!
Desigur ingerii rai pot pune stapanire pe mintea omului (si astfel pe intreg sufletul si trupul sau), posedand omul, dar aceasta este alta discutie.t

In limbajul Sfintei Scripturi "fii lui Dumnezeu" sunt acei oameni care fac voia lui Dumnezeu traind in comuniune cu Dumnezeu intru Duhul Sfant, facad voia lui Dumnezeu.
Sfintii Parinti spun ca in acel pasaj "fii lui Dumnezeu" se refera la urmasii lui Set care traiau dupa voia lui Dumnezeu, iar "fii oamenilor" se refera la urmasii lui cain. Urmasii lui Set care traiau la un nivel duhovnicesc preponderent, s-au "coborat" la nivelul "lumesc" (adica la o traire cu prepoderenta trupeasca) la care erau urmasele lui Cain. Fiind oameni s-au putut casatorii si urmasii lor erau viteji, dupa standardele lumesti.

"Fiul lui Dumnezeu" prin fire este unul singur: Hristos Iisus, Dumnezeu adevarat si om adevarat. Hristos Iisus ne face prin Sfintele Taine fii ai lui Dumnezeu (prin har si nu prin fire asa cum este EL):
"Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,
13. Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut. " Ioan cap 1


In psalmul 81 scrie clar ca Dumnezeu sunt numiti acei oameni alesi de Dumnezeu sa conduca poporul intru voia lui Dumnezeu (este vorba de preotii si profetii vechiului Testament iar in Nou Testament este vorba de Sfintii Apostoli, episcopii si preotii din Sfanta Biserica a lui Hristos):
"6.Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți. " Psalmul 81



Desigur ca este vorba de o infatisare duhovniceasca caci ingerii nu au trup material (caracterizat prin: forma, lungime, marime, greutate etc).
Infatisara duhovniceaca s-a schimbat atunci cand Duhul Sfant nu a mai locuit in ei, pentru ca ingerii rai au refuzat comuniunea cu Dumnezeu. Astfel putem spune ca ingerii cazuti s-au "intunecat", evident este vorba de o intunecime duhovniceasca si nu fizica.

Totusi chiar daca ingerii cazuti s-au "intunecat" ei nu si-au schimbat firea (ingereasca)! (spun Sfintii Parinti).

Doamne ajuta. Har si pace.
Sunt de acord intru totul cu ce ai scris.

Last edited by veronica_85; 16.05.2011 at 09:50:59.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2011, 10:37:09
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

@MihneaDragomir

Ati deschis un thread daca sa plece sau nu catolicii de pe forum.Cred ca nu trebuie sa plece,insa mi-as dori sa nu mai raspunda sau intervina la intrebarile sau problemele ridicate de ortodocsi,care trebuie rezolvate in interiorul nostru,al Bisericii Ortodoxe.

Avand in vedere,ca de-a lungul vremurilor,catolicii dau alte interpretari decat ortodocsii,preferam ca cei de alte confesiuni sa dialogheze intre ei,sau sa dialogheze intercofesional cu cine doresc,dar la rubrici speciale.

Astfel s-ar evita discutiile in contradictoriu,si am avea mai multa pace pe forum.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2011, 11:33:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
@MihneaDragomir

Ati deschis un thread daca sa plece sau nu catolicii de pe forum.Cred ca nu trebuie sa plece,insa mi-as dori sa nu mai raspunda sau intervina la intrebarile sau problemele ridicate de ortodocsi,care trebuie rezolvate in interiorul nostru,al Bisericii Ortodoxe.

Avand in vedere,ca de-a lungul vremurilor,catolicii dau alte interpretari decat ortodocsii,preferam ca cei de alte confesiuni sa dialogheze intre ei,sau sa dialogheze intercofesional cu cine doresc,dar la rubrici speciale.

Astfel s-ar evita discutiile in contradictoriu,si am avea mai multa pace pe forum.
Nu înțeleg: ce anume din ceea ce am spus eu mai sus găsiți că este heterodox ? Care sunt diferențele între felul în care interpretează catolicii și felul în care interpretează ortodocșii Vechiul Testament (măcar 2 exemple, dacă se poate).
Mulțumesc.

P.S: Iar pace pe forum nu ați avea, fiindcă s-ar dezvolta războiul ortodoxo-ortodox, după cum vedem deja pe atâtea topicuri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2011, 11:42:17
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

@Mihnea Dragomir

Mie personal nu imi plac si nu le gasesc conform cu cele invatate de mine,interventiile catolice ,la subiecte ortodoxe,pentru ortodocsi.

E adevarat ca se cearta si ortodocsii intre ei,dar de ce sa mai adaugam si alte certuri la acestea,macar e bucataria proprie...

Daca au trecut 0 mie de ani,si nu s-a ajuns la o intelegere privind filioque,de ce sa credem ca rezolvam noi problema pe forum...?!

Nu exista decat aceste posibilitati: ori sa treaca un catolic la invatatura ortodoxa,asa cum se mai intampla,ori invers(din punctul meu de vedere acest lucru fiind regretabil).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2011, 11:52:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
b)De ce ingerii cazuti si-au modificat infatisarea?
Eu cred ca ei isi schimba infatisarea. Una este sa te impartasesti neincetat de lumina si altceva este sa traiesti in afara ei, sau mai mult, impotriva ei.

Acest lucru se poate vedea si la marii duhovnici - au o lumina pe chip, o infatisare care te cheama la bucurie. Cu atat mai mult la ingeri.

Chiar daca ingerii sunt lipsiti de trup, ei difera unii de altii si prin infatisare, iar aceasta diferenta e data de masura impartasirii sau neimpartasirii de Dumnezeu. Pacat ca nu avem ochi pentru aceste diferente.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2011, 12:01:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Afirmatia dvs nu este conforma cu invatatura Bisericii si denota o lipsa a culturii patristice.
(...)
Aceasta interpretare este respinsa categoric de catre Sfintii Parinti si evident de catre Biserica Ortodoxa. (am argumentat in postarea anterioara).
Înainte de a mă acuza pe mine de heterodoxie și de lipsă de cultură patristică, poate că ar fi bine să aprofundați subiectul prin studiu individual. Până atunci, însă, vă invit să asimilați un principiu de bază: în materii deschise dezbaterii teologice (altfel spus, în materii în care Biserica nu s-a pronunțat), Sfinții Părinți sunt departe de a fi într-un singur glas. Biserica, pe vremea aceea, era vie, domnule Eugen: unii interpretau într-un fel, având argumentele lor, alții în alt fel, aducând și aceia argumentele lor. Exista, așadar, un duh al dialogului, din care dv aveți a vă inspira.

În chestiunea ridicată, aceea dacă prin "fii lui Dumnezeu" care s-au împreunat cu "fiicele oamenilor" trebuie să înțelegem îngeri sau oameni îmbunătățiți, următorii Părinți ai Bisericii susțin prima variantă: Iustin Martirul, Irineu, Atenagora, Tertulian, Lactanțiu, Eusebiu și Ambrozie. Vor mai fi fiind și alții. Deocamdată, cercetați interpretările Biblice ale acestora. De la fiecare dintre ei avem atâtea de învățat !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
un cap si doua aripi Silencer Generalitati 1 04.05.2011 00:31:41
Doua nebunii Marius22 Generalitati 12 29.10.2010 15:27:16
Doua intrebari colaps Postul 32 02.08.2010 20:04:38
Casatoria a -doua- floaredecolt Nunta 3 12.03.2009 17:15:24