Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.07.2010, 13:23:26
corinna corinna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Mesaje: 2
Post intrebare

Buna ziua!Am de decis impreuna cu prietenul meu sa facem cununia civila la anul, respectiv pe 18 iunie.Din ce am citit in calendar postul Sf.Apostoli Petru si Pavel incepe pe 20 iunie si as vrea sa stiu daca este vreo problema in a face cununia pe data aleasa?Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.07.2010, 13:28:58
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Cununia civila da, cununia religioasa NU. Ori inainte ori dupa post.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.07.2010, 13:31:34
corinna corinna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Mesaje: 2
Implicit

Pai data de 18 iunie intra in post?Eu nu as vrea sa fac nici macar cununia civila in post si cum in calendar scrie ca nu se fac nunti in perioada 20 iunie-28 iunie, consider ca data aleasa nu e in post.Poate sa ma lamureasca cineva?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2010, 13:49:57
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corinna Vezi mesajul
Pai data de 18 iunie intra in post?Eu nu as vrea sa fac nici macar cununia civila in post si cum in calendar scrie ca nu se fac nunti in perioada 20 iunie-28 iunie, consider ca data aleasa nu e in post.Poate sa ma lamureasca cineva?
Aaaa, pai ai dreptate, nu fusesem atent la date. Faceti sanatosi (casa de piatra) pe 18. Postul incepe pe 20 iunie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.07.2010, 14:45:02
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corinna Vezi mesajul
Buna ziua!Am de decis impreuna cu prietenul meu sa facem cununia civila la anul, respectiv pe 18 iunie.Din ce am citit in calendar postul Sf.Apostoli Petru si Pavel incepe pe 20 iunie si as vrea sa stiu daca este vreo problema in a face cununia pe data aleasa?Multumesc anticipat!
DA, dar profitați de ziua de miere (de lună de miere nu poate fi vorba - doar după 30 iunie). Deși 18 iunie 2011 e sâmbătă, înaintea Sfintei Liturghii, duminică, Ziua Domnului. Hm... Întrebați duhovnicul.

Doamne ajută!

P.S. Să nu vă smintească ce am spus. Puneți început bun! Posturile sunt, totuși, posturi și trebuie respectate așa cum este rânduiala.
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 14.07.2010 at 14:47:45.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.07.2010, 16:30:02
marta_lena's Avatar
marta_lena marta_lena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corinna Vezi mesajul
Buna ziua!Am de decis impreuna cu prietenul meu sa facem cununia civila la anul, respectiv pe 18 iunie.Din ce am citit in calendar postul Sf.Apostoli Petru si Pavel incepe pe 20 iunie si as vrea sa stiu daca este vreo problema in a face cununia pe data aleasa?Multumesc anticipat!
V-ati hotarat si asupra cununiei religioase tot pe data de 18 iunie?!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.07.2010, 22:21:24
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Când doi tineri au hotărât să se căsătorească este firesc să ceară și sfatul părinților lor, și, nu în ultimul rând, sfatul preotului duhovnic. Dacă și aceștia sunt de acord cu căsătoria tinerilor, atunci cât mai repede trebuie să programeze cununia civilă și imediat după aceasta și pe cea religioasă. Bineînțeles că nu într-o perioadă de post.
Astfel acea căsnicie va fi binecuvântată de Dumnezeu.
Din păcate mulți amână, pe motiv că nu au bani, sau că nu au găsit loc la un restaurant pentru petrecere. Sau vor mai întâi să facă o "probă", să vadă dacă se vor înțelege (neștiind că astfel trăiesc în păcatul desfrânării).
Cine nu are bani, poate să renunțe la petrecerea de după nuntă, care nu este obligatorie. Dar câți facem așa? Și apoi ne mai mirăm de unde vin neînțelegeri între soți, sau alte necazuri în familie.

Last edited by Carmen FUNIERU; 14.07.2010 at 22:28:16.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.07.2010, 22:59:22
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Sfat crestinesc si ortodox

Hai, bre, ca de atatea "sfaturi", parca vaz ca ramaneti necasatoriti...casatoriti-va bre, si gata...mai vedeti voi,
dup'aia ce si cum ii.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.07.2010, 23:00:43
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Hai, bre, ca de atatea "sfaturi", parca vaz ca ramaneti necasatoriti...casatoriti-va bre, si gata...mai vedeti voi,
dup'aia ce si cum ii.
Direct la țintă.
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
Răspunde