Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2014, 10:44:53
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ascultarea fata de familie

Deschid un topic care va fi de folos unora dintre noi, inclusiv mie, pentru ca neavand o educatie primordial crestineasca, de multe ori am pierdut ordinea prioritatilor in viata.
Deci, intrebare: pana unde trebuie sa mearga ascultarea fata de parinti si mai tarziu, fata de sot/sotie?Exista situatii in care e permisa neascultarea?Suntem crescuti de mici in ideea ca trebuie sa ne ascultam parintii oricum, iar mai tarziu sotii(ascultarea fiind mai mult impusa femeii decat barbatului).Dar sunt parinti alcoolici, dependenti de droguri si, care impun copiilor un mod de viata haotic, departe de echilibrul credintei...In cazurile cele mai nefericite se ajunge nu numai la abuzuri psihice grave, ci inclusiv la abuzuri sexuale, la violente care de multe ori sfarsesc in mutilarea si uciderea victimelor.In cazul sotilor, la fel...Ce e de facut in astfel de situatii,dppdv crestinesc?

Last edited by alex190; 14.08.2014 at 11:11:38.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.08.2014, 11:20:32
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Deschid un topic care va fi de folos unora dintre noi, inclusiv mie, pentru ca neavand o educatie primordial crestineasca, de multe ori am pierdut ordinea prioritatilor in viata.
Deci, intrebare: pana unde trebuie sa mearga ascultarea fata de parinti si mai tarziu, fata de sot/sotie?Exista situatii in care e permisa neascultarea?Suntem crescuti de mici in ideea ca trebuie sa ne ascultam parintii oricum, iar mai tarziu sotii(ascultarea fiind mai mult impusa femeii decat barbatului).Dar sunt parinti alcoolici, dependenti de droguri si, care impun copiilor un mod de viata haotic, departe de echilibrul credintei...In cazurile cele mai nefericite se ajunge nu numai la abuzuri psihice grave, ci inclusiv la abuzuri sexuale, la violente care de multe ori sfarsesc in mutilarea si uciderea victimelor.In cazul sotilor, la fel...Ce e de facut in astfel de situatii,dppdv crestinesc?
ASCULTAREA este un principiu foarte foarte sensibil.

Ascultarea se face asa:
- In manastire de catre ucenici, fata de un duhovnic;
- In casa de copii fata de parinti
- In viata fata de cei mai mari

Dar sunt SI CONDITII ale ascultarii:
- DUHOVNICUL sa aiba o viata deosebit de imbunatatita si sa fie cu adevarat experimentat
- parintii sa fie foarte foarte echilibrati, modele de viata, sa poata fi "ascultati" si sa educe un copil si un o capra

Eu zic asa: omul trebuie sa aiba un mare mare echilibru in viata.
Iar Duhul Sfant ne spune la toti sa discutam, si sa ascultam unii de altii.
Iar "ascultarea" nu mai este o nevointa, ci o consecinta a unei experiente de viata TRANSMISA mai departe.

Ascultarea este oarecum si un principiu de autoritate: daca cineva tanar si neexperimentat nu are experienta intr-o directie, sa aiba incredere in cel de care asculta si sa mearga pe mana lui.


Eu zic asa: ascultarea vine intotdeauna cu echilibru si cu intelegere, cu pace si cu liniste.
Daca nu este pace si liniste, atunci nu exista nici ascultare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.08.2014, 11:33:30
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles.Si in cazul in care parintii/sotul/sotia te invata si iti cer raul?Ce trebuie sa faca un bun crestin?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.08.2014, 17:35:59
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Am inteles.Si in cazul in care parintii/sotul/sotia te invata si iti cer raul?Ce trebuie sa faca un bun crestin?
Daca parintii iti cer raul, exemplu, daca parintii sunt atei si iti interzic sa mergi la biserica nu trebuie sa ii asculti, daca iti cer sa furi, trebuie sa refuzi, daca iti dau sa bei si sa te droghezi trebuie sa refuzi.

Daca sotul iti cere sa sa comiti lucruri necrestinesti trebuie sa refuzi, primeaza credinta in Dumnezeu si nu ascultarea in acest caz.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.08.2014, 18:04:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Am inteles.Si in cazul in care parintii/sotul/sotia te invata si iti cer raul?Ce trebuie sa faca un bun crestin?
Limita ascultarii este pacatul. Scrie in Acte 5:29.

Deci, daca cineva mi-ar spune, de exemplu, sa fur, poate sa fie si preot, episcop ori papa de le Roma, nu trebuie sa ascult.

Deci, intrebarea cheie pe care trebuie sa ne-o punem cand simtim inaintrul nostru ca nu trebuie sa ascultam e: "este acest lucru, daca l-as face, un pacat?".

Prin "nu trebuie sa ascultam" inteleg ca refuz sa fac acel lucru in mod specific, nu ca nu mai ascult in general de acea persoana, daca mi-ar cere un lucru bun sau moral neutru.

Multi sfinti au ajuns astfel refuzand sa asculte in a da jertfa idolilor. Aceasta nu inseamna ca martirii erau niste protestatari, nici ca sustineau ca magistratii care le cereau asta nu mai aveau autoritate in general. Doar ca, in acea privinta, autoritate mai mare o are Dumnezeu. Fiindca nu trebuie sa uitam ca oriice autoritate este legitima atunci cand e data de Dumnezeu. A se vedea dialogul din pretoriu dintre Isus si Pontius Pilat.

Prin urmare, rationamentul de tip "nu trebuie sa ascult de tata, ca e betiv" imi pare suspect. Daca imi cere un lucru rau, nu trebuie sa-l fac in virtutea faptului ca e un lucru rau si nu ca nu dau ascultare unui tata betiv. Dovada e ca exact aceeasi reactie ar trebui sa am daca tata ar fi un sfant in viata.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 14.08.2014 at 18:09:49.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.08.2014, 20:02:31
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Ascultarea nu inseamna exploatare, sclavie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.08.2014, 20:37:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Aici pot fi mai multe situatii:

-acele "familii" dezorganizate sau destramate, unde parintii au vicii grave- alcoolism, dependenta de droguri, violenta, sau vicii care intra in zona infractionalitatii. In acest caz, evident ca in aceste cazuri nu cred ca se mai poate pune problema a asculta de parinti (daca de exemplul un parinte si-ar trimite copilul la furat, cersit, prostitutie, etc). A fi parinte nu inseamna doar a concepe un copil , ci mult mai mult decat atat.

-in cazul familiilor obisnuite, unde nu exista aceste vicii grave mentionate mai sus, copii trebuie sa-si respecte si sa-si ajute parintii.
Pe de alta parte, si parintii trebuie sa caute a-i intelege pe copii, a le da exemple bune in viata si a le fi un model de demnitate, cinste si onoare, si de a-i sustine in special spre doua aspecte foarte importate in viata copiilor lor si viitorilor adulti:
1. A le vedea inclinatiile si pasiunile, inca din adolescenta, pentru a-i putea indruma spre o meserie si un domeniu de activitate potrivit cu aspiratiile copiilor lor (aici din pacate multi parinti gresesc insistand - copii lor sa faca neaparat o facultate, desi inclinatiile si aspiratiile copiilor lor nu sunt de natura aceasta! Decat un medic slab care sa fie numai dupa ciubuc, mai degraba un tractorist sau strungar bun).
2. A nu se opune unei relatii ori casatorii atunci cand copii lor se indragostesc si iubesc o persoana- decat in cazuri extreme, cand aceea persoana are grave vicii de comportament (in cazul parintilor de fete- daca baiatul este alcoolist, consumator de droguri, proxenet, a fost condamnat pentru infractiuni deoasebit de grave, are un caracter violent).
Reply With Quote
Răspunde