Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2024, 17:26:21
alexHurley98 alexHurley98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2023
Mesaje: 17
Post Dobandire harisma profetie

Am o intrebare foarte serioasa, va rog sa va abtineti cei care faceti misto.
Cum anume se dobandeste harisma profetiei? Ce fel de viata trebuie sa duc ca sa o dobandesc?
Visez sa fiu profet al Domnului, ca Natan , ca Samuel..
Incerc sa citesc zilnic din Biblie, din Invatatura de credinta ortodoxa, din vietile sfintilor, sa tin poruncile, sa ma spovedesc si impartasesc si sa ma rog des.
Daca continui acest stil de viata + ii cer lui Dumnezeu acest har, exista sanse sa il primesc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2024, 18:40:42
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.069
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Am o intrebare foarte serioasa, va rog sa va abtineti cei care faceti misto.
Cum anume se dobandeste harisma profetiei? Ce fel de viata trebuie sa duc ca sa o dobandesc?
Visez sa fiu profet al Domnului, ca Natan , ca Samuel..
Incerc sa citesc zilnic din Biblie, din Invatatura de credinta ortodoxa, din vietile sfintilor, sa tin poruncile, sa ma spovedesc si impartasesc si sa ma rog des.
Daca continui acest stil de viata + ii cer lui Dumnezeu acest har, exista sanse sa il primesc?
Foarte bine că vrei asta,o spune chiar Pavel...

*1 Corinteni 14:1 VDC‬
[1] Urmăriți dragostea. Umblați și după darurile duhovnicești, dar mai ales să prorociți.

Totuși pe lângă faptul că este o harismă spirituală,ea trebuie sa aibe pregătit și un teren "nativ" .

Însă în ambele cazuri, adică fiind o capacitate naturală sau abilitate nativă,sau fiind primită în dar sau într-un mod extraordinar...

Acest aspect al profeției vine doar in anumite cazuri,și cu scopuri precise alese de Dumnezeu....

Clarviziunea sau alte ramuri mai egoiste ale acestor daruri folosite in alte scopuri....Că vrei sa fi tu mare profet,sau că vrei sa stii daca câștigi la loto sau alte asemenea....

*Romani 12:6 VDC‬
[6] Deoarece avem felurite daruri, după harul care ne-a fost dat, cine are darul prorociei să-l întrebuințeze după măsura credinței lui.

Deci este și o mare răspundere un dar spiritual...

Însă mare atenție la ce duhuri vor vorbi prin tine,uite un caz în care vorbește Dumnezeu...

*Numeri 11:25 VDC‬
[25] Domnul S-a coborât în nor și a vorbit lui Moise; a luat din duhul care era peste el și l-a pus peste cei șaptezeci de bătrâni. Și de îndată ce duhul s-a așezat peste ei, au început să prorocească, dar după aceea n-au mai prorocit.

Deci cine proorocește trebuie sa fie un vector al Duhului Sfânt.

*1 Samuel 10:10 VDC‬
[10] Când au ajuns la Ghibea, iată că i-a ieșit înainte o ceată de proroci. Duhul lui Dumnezeu a venit peste el și el a prorocit în mijlocul lor.

Iarăși vedem vedem un grup de prooroci,și din nou Duhul lui Dumnezeu a venit și a vorbit prin unul din ei.

Din ce vezi aici,Duhul Sfânt este vocea unui prooroc.La fel cu mediumii autentici sunt vocea unor spirite sau demoni.

*Amos 7:14-15 VDC‬
[14] Amos a răspuns lui Amația: „Eu nu sunt nici proroc, nici fiu de proroc, ci sunt păstor și strângător de smochine de Egipt. [15] Dar Domnul m-a luat de la oi și Domnul mi-a zis: ‘Du-te și prorocește poporului Meu Israel!’

Însă după cum vezi mai sus ,daca chemarea vine de la Dumnezeu,atunci daca asta simți "cere și ți se va da"...

*Ieremia 1:5 VDC‬
[5] „Mai înainte ca să te fi întocmit în pântecele mamei tale te cunoșteam și mai înainte ca să fi ieșit tu din pântecele ei Eu te pusesem deoparte și te făcusem proroc al neamurilor.”

Mulți chemați puțini aleși....

*Ioel 2:28 VDC‬
[28] După aceea, voi turna Duhul Meu peste orice făptură; fiii și fiicele voastre vor proroci, bătrânii voștri vor visa vise și tinerii voștri vor avea vedenii.

Însă vine vremea când proorocii se apropie, întrucât sfârșitul nu-i chiar departe, așa ca...

Primește Duhul....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2024, 23:45:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Am o intrebare foarte serioasa, va rog sa va abtineti cei care faceti misto.
Cum anume se dobandeste harisma profetiei? Ce fel de viata trebuie sa duc ca sa o dobandesc?
Visez sa fiu profet al Domnului, ca Natan , ca Samuel..
Incerc sa citesc zilnic din Biblie, din Invatatura de credinta ortodoxa, din vietile sfintilor, sa tin poruncile, sa ma spovedesc si impartasesc si sa ma rog des.
Daca continui acest stil de viata + ii cer lui Dumnezeu acest har, exista sanse sa il primesc?
Nu e bine să alergăm după astfel de lucruri, fiindcă vine un duh de viclenie și înșelare, mai degrabă cei care au dobândit harisme au căutat să-și sfințească viața.

Un om care nu are darul discernerii duhurilor, e foarte ușor de înșelat de către cel rău.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2024, 21:39:18
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 823
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Am o intrebare foarte serioasa, va rog sa va abtineti cei care faceti misto.
Cum anume se dobandeste harisma profetiei? Ce fel de viata trebuie sa duc ca sa o dobandesc?
Visez sa fiu profet al Domnului, ca Natan , ca Samuel..
Incerc sa citesc zilnic din Biblie, din Invatatura de credinta ortodoxa, din vietile sfintilor, sa tin poruncile, sa ma spovedesc si impartasesc si sa ma rog des.
Daca continui acest stil de viata + ii cer lui Dumnezeu acest har, exista sanse sa il primesc?
Păi harul îl primești dacă meriți și dacă ajută Biserica lui Hristos. Tu dacă susții vrajitoriile cum spui pe alte threaduri, nu ești pe calea Ortodoxă.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2024, 22:44:23
alexHurley98 alexHurley98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2023
Mesaje: 17
Implicit

Omule drag, dacă cineva întreabă dacă vrăjitoria e reala ca să știe despre influenta celui rău în lume , nu înseamnă că e adept , cum doamne iartă ma poți deduce asa ceva?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.06.2024, 22:53:14
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 823
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Omule drag, dacă cineva întreabă dacă vrăjitoria e reala ca să știe despre influenta celui rău în lume , nu înseamnă că e adept , cum doamne iartă ma poți deduce asa ceva?
Păi spune așa, că vrei să cauți să te ferești de ea, nu doar așa să îndemni lumea să vorbească de astfel lucruri fără niciun sens, doar din curiozitate păcătoasă.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.06.2024, 08:15:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.032
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Am o intrebare foarte serioasa, va rog sa va abtineti cei care faceti misto.
Cum anume se dobandeste harisma profetiei? Ce fel de viata trebuie sa duc ca sa o dobandesc?
Cred că dacă vei hotărî să duci tot restul vieții o viață imaculată, vei deveni vrednic s-o primești, insă asta nu înseamnă nici pe departe că o vei primi deoarece dorința ta pare mai mult o... dorință și nu o dedicare, o consacrare.
Ar fi de folos să ai în trupul tău gene moștenite de la părinții tăi cu dedicație spre o slujire curată către Dumnezeu, prin asta demonstrându-se că ești din neam vrednic și nu credincios de ocazie.

5. "Înainte de a te fi zămislit în pântece, te-am cunoscut, și înainte de a ieși din pântece, te-am sfințit și te-am rânduit prooroc pentru popoare".(Ieremia1,5)

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Visez sa fiu profet al Domnului, ca Natan , ca Samuel..
Incerc sa citesc zilnic din Biblie, din Invatatura de credinta ortodoxa, din vietile sfintilor, sa tin poruncile, sa ma spovedesc si impartasesc si sa ma rog des.
N-ajunge să te rogi des, ”încerc să citesc zilnic” n-ajunge, ci incontinuu.
Citirea din Biblie sau din viețile sfinților se consideră a fi tot rugăciune fiindcă astfel se clădește sufletul curat.
Mulți sfinți n-au primit harul proorociei cu toată viața lor exemplară.

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Daca continui acest stil de viata + ii cer lui Dumnezeu acest har, exista sanse sa il primesc?
Dacă continui acest stil de viață ca să primești acest har eu mă încumet să spun că n-o să-l primești fiindcă seamănă mai mult cu un pariu.
Tu nu poți să faci ”contract” cu Dumnezeu, chiar dacă ai avea gânduri curate; nu ajunge să ai intenții curate.
Oare nu cumva faci o confuzie între Împărăția lui Dumnezeu și o ”facultate” care ți-ar da diploma de prooroc?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2024, 08:25:59
alexHurley98 alexHurley98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2023
Mesaje: 17
Implicit

Poate vorbesc aiurea dar din ce am citit , în Vechiul testament e menționată o ,,scoala a prorocilor ". De asta întrebam, oare ei ce studiau ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2024, 09:30:18
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.710
Implicit VT este plin de mistere legate de capatarea puterilor divine

In VT in afara de asta observam adeseori o lupta concurentiala pentru capatarea de puteri de la Dumnezeu prin “furtul de binecuvantari”

- Lupta lui Iacov cu Ingerul este un alt element de Indumnezeire.

- Mai tarziu Hristos ne INVATA ca Imparatia Tatalui se ia cu asalt. Deci este ca la razboi, nu stand si folozofand teologic la cum sa capeti puteri.

- Biblia este incarcata de exemple.

- Pentru noi este esential sa avem capatarea de harisme , accesul la cornul infinit al abundentei divine ca fiind un obiectiv permanent in viata, o adulmecare si un proces de urmarie si vanat continuu in orice lucru crestinesc pe care l facem facuta cu iubire binenteles si dragoste fata de Dumnezeu si seaman.

“Cautati Mai intai imparatia lui Dumnezeu si restul vi se va adauga.”

“ Indrazniti(si voi). Eu am invins”

Incearca pe cat posibil sa slujesti la doi stapani cat mai putin.
Este practic imposibil in sistemul social economic actual de tip iudaic, dar mai exista momente pe care le poti izola intr un fel pentr a capata puterea care vine odata cu slujirea numai lui Dumnezeu.
PS. Sa nu ti imaginezi ca fiind calugar in manastire nu slujesti la doi stapani.

-Alt element important care atrage harul de care ne invata Sfintii Parinti este cel de a nu vorbi de dragul vorbirii, in van. Nu povesti despre tine prea mult.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 14.06.2024 at 10:16:23.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.06.2024, 17:27:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.032
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Poate vorbesc aiurea dar din ce am citit , în Vechiul testament e menționată o ,,scoala a prorocilor ". De asta întrebam, oare ei ce studiau ?
Da, s-ar prea putea să fie vorba de vreo mănăstire. Acolo nu s-ar studia ca la școală, poate s-ar trăi în rugăciune permanentă urmărind orice sentiment ce ar putea fi interpretat ca răspuns al lui Dumnezeu sub supravegherea continuă a starețului sau a mai multor virtuoși, cu care se împărtășește orice gând pentru a-l curăța de orice ”parazitare”.

Și astăzi se pune accent pe astfel de ”răspunsuri” primite de călugări cu totul deosebiți, după rugăciuni prelungite către Dumnezeu. Știu că și patriarhul BOR a cerut de la călugări încercați un astfel de răspuns de la Dumnezeu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
harisma, profetie