Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.09.2024, 09:17:56
alexHurley98 alexHurley98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2023
Mesaje: 29
Implicit Cati romani mai respecta poruncile bisericesti?

Stim bine ca pe langa cele 10 porunci, Biserica Ortodoxa mai impune credinciosilor cele 9 porunci bisericesti, care reglementeaza postul, spovedania, impartasania si participarea la Sfanta Liturghie.
In acte peste 80% dintre romani sunt ortodocsi, dintre acestia insa, cati traiesc dupa legile ortodoxe? As zice ca undeva la MAXIM 20 % dintre romani, probabil nici atat...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.09.2024, 11:43:48
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Stim bine ca pe langa cele 10 porunci, Biserica Ortodoxa mai impune credinciosilor cele 9 porunci bisericesti, care reglementeaza postul, spovedania, impartasania si participarea la Sfanta Liturghie.
In acte peste 80% dintre romani sunt ortodocsi, dintre acestia insa, cati traiesc dupa legile ortodoxe? As zice ca undeva la MAXIM 20 % dintre romani, probabil nici atat...
"Poruncile" sunt un act normativ impus de o entitate spirituală, juridică, socială etc.

Acestea nu au că scop urmărirea "orbească" , "mot à mot", "legistă" sau cum vrei tu să-i spui a poruncii in sine.Desigur au fost destule cazuri în care s-a abuzat în legătură cu acest aspect.

Putem lua în latura politică regimurile totalitare,sau in zona religioasă islamul,acestea fiind încă prezente actualmente și poți vedea cum se desfășoară și cât de eficiente sunt in a produce daune umanității.

Am avut în și biserică inchiziția și alte forme de extremism legislativ.

Noi trebuie să înțelegem că Porunca este făcută să slujească pe om,nu omul sa servească Porunca.

Oricine face din Dumnezeu un dictator cu Legea in mână nu a înțeles Ultima Poruncă....

IUBIREA
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2024, 20:39:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.070
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
"Poruncile" sunt un act normativ impus de o entitate spirituală, juridică, socială etc.

Acestea nu au că scop urmărirea "orbească" , "mot à mot", "legistă" sau cum vrei tu să-i spui a poruncii in sine.Desigur au fost destule cazuri în care s-a abuzat în legătură cu acest aspect.

Putem lua în latura politică regimurile totalitare,sau in zona religioasă islamul,acestea fiind încă prezente actualmente și poți vedea cum se desfășoară și cât de eficiente sunt in a produce daune umanității.

Am avut în și biserică inchiziția și alte forme de extremism legislativ.

Noi trebuie să înțelegem că Porunca este făcută să slujească pe om,nu omul sa servească Porunca.

Oricine face din Dumnezeu un dictator cu Legea in mână nu a înțeles Ultima Poruncă....

IUBIREA
Ai dreptate, porunca îmi impune să nu fac ceea ce vreau să fac, pe când IUBIREA mă învață să nu doresc să fac ceea ce aș fi vrut să fac.

De aceea postul este ignorat câteodată când pofta este foarte mare, sau când nu am agonisit în inimă destulă iubire pentru a avea puterea și bucuria de a jertfi pofta pe altarul lui Hristos. Postul nu este o interdicție, este o sărbătoare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2024, 21:03:14
alexHurley98 alexHurley98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2023
Mesaje: 29
Implicit

Și totuși...toți sfinții parinti , pustnicii, călugării etc au atras atenția asupra revenirii la sfanta rânduiala ortodoxa dacă vrem sa ne mântuim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2024, 00:25:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.503
Implicit

Cele 9 porunci Bisericești

1.Să asculte cu evlavie Sfânta Liturghie în fiecare Duminică și sărbătoare.
2.Să țină toate posturile de peste an.
3.Să cinstească fețele bisericești.
4.Să se spovedească și să se cuminece în fiecare din cele patru posturi mari de peste an, ori, dacă în fiecare post nu pot, cel puțin o dată pe an, în Postul Paștilor.
5.Să se roage pentru cei ce stau în fruntea țării.
6.Să țină posturile pe care le-ar orîndui episcopul sau mitropolitul locului în vreme de primejdii, de molime sau alte necazuri.
7.Să nu citească cărți eretice sau de ale sectarilor.
8.Să nu înstrăineze, nici să folosească, spre scopuri străine, lucrurile bisericești sau averea Bisericii.
9.Să nu facă nunți și ospețe, sau alte petreceri, în timpul posturilor

Unii cred că le respectă intuitiv, rar am auzit un episcop să ceară post pt o stăruință specială, să mi se arate și exemplul din ultimii 20 de ani.

Cred că poruncile 3,7, 8, 9 cam toți le respectă acum e o nebunie cu închiriatul sălii de nuntă, dar puțini sar calul.

Mie cea mai grea mi se pare aia cu să te rogi pt cei ce stau în fruntea țării, dacă e o satană trimisă să ne stârpească și să ne arunce peste graniță făcând traiul insuportabil, să ne jupoaie cu taxe, să crească gradul de îndatorare, să fure toți banii din taxe împovărătoare, să ne promoveze lucruri străine de neam lgbt, festivaluri drogangiste, nu mă pot ruga pt un asemenea ins, e ca și cum mi-ai zice să mă rog pt Iuda Iscarioteanul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2024, 10:17:19
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Îl avem pe Înalt Preasfințitul Părinte Teodosie care le-a cerut ortodocșilor dobrogeni post special de trei zile, anul acesta spre sfârșit de februarie, înainte de tranșarea sinodală a problemei cu Mitropolia Tomisului.
Și poate că dacă seceta și canicula ar mai fi persistat în pofida rugăciunilor pentru ploaie, ar mai fi cerut!
https://www.google.com/amp/s/a1.ro/a...id1110559.html
__________________
La sfârșitul lumii, toți vom învia!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2024, 13:02:36
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Și totuși...toți sfinții parinti , pustnicii, călugării etc au atras atenția asupra revenirii la sfanta rânduiala ortodoxa dacă vrem sa ne mântuim.
"Toți sfinții, părinții, pustnicii, călugării"....Au inventat noi reguli pe baza celor vechi,astfel deviind de la regula de aur oferită de Hristos, așa cum am spus IUBIREA....

Eu zic sa asculți de Dumnezeu, Iisus și alte Surse cât mai apropiate de Sursă întâi....

Restul regulilor sunt efemere,umane și mai mult obosesc spiritul...

Însă dacă simți nevoia unor reguli stricte și a unei legislații spirituale complexe....

Ai de unde alege din Biserica ortodoxă/Catolică.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.09.2024, 15:44:36
alexHurley98 alexHurley98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2023
Mesaje: 29
Implicit

deci sa inteleg ca vorbesti nu din calitate de ortodox....scuzele mele, credeam ca ma adresez unui crestin-ortodox.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.09.2024, 22:44:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.503
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Și totuși...toți sfinții parinti , pustnicii, călugării etc au atras atenția asupra revenirii la sfanta rânduiala ortodoxa dacă vrem sa ne mântuim.
Sfinții Părinți, pustnicii, călugării fac mult mai mult decât 4 posturi de peste an, mi se pare că depășesc cu mult câteva subpuncte din cele 9 porunci bisericești.

Acelea sunt minimul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2024, 02:21:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.070
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...

Mie cea mai grea mi se pare aia cu să te rogi pt cei ce stau în fruntea țării, dacă e o satană trimisă să ne stârpească și să ne arunce peste graniță făcând traiul insuportabil, să ne jupoaie cu taxe, să crească gradul de îndatorare, să fure toți banii din taxe împovărătoare, să ne promoveze lucruri străine de neam lgbt, festivaluri drogangiste, nu mă pot ruga pt un asemenea ins, e ca și cum mi-ai zice să mă rog pt Iuda Iscarioteanul.
44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,(Mt5,44)

Am citit într-o predică ideea că Iuda Iscarioteanu este o direcție de reflexie pentru noi toți de a ne cerceta dacă nu cumva pilda se referă la noi înșine deoarece Iuda a primit toată învățătura apostolilor și a mers cu apostolii și a lucrat și el unde i-a trimis Iisus; deci Iuda a fost mai bun ca mine.

22. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?(Mt7,22)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde