Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2010, 17:22:26
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un sfat urgent, va rog!!!

Am primit un mesaj si nu ma descurc singur. Cineva ma intreaba unde, la ce biserici din Bucuresti se citesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare si la ce ora? (Presupun ca persoana NU este din Bucuresti, dar vrea sa stie cand sa ajunga sa nu intarzie). Cine are aceste informatii, va rog nu ezitati si veniti in ajutor. Va multumesc mult!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2010, 18:23:54
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

din cate stiu eu aceste molifte nu pre se fac asa, cu program, ca orice slujba.
in afara de ziua de sf Vasile, trebuie un motiv deosebit pentru a le citi. nu e ca la maslu, de exemplu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2010, 00:00:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Am primit un mesaj si nu ma descurc singur. Cineva ma intreaba unde, la ce biserici din Bucuresti se citesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare si la ce ora? (Presupun ca persoana NU este din Bucuresti, dar vrea sa stie cand sa ajunga sa nu intarzie). Cine are aceste informatii, va rog nu ezitati si veniti in ajutor. Va multumesc mult!
Se citesc rugaciuni de dezlegare si cred ca si moliftele la Biserica Sfantul Ciprian unde sunt si moastele Sfantului, de pe Victoriei, aproape de Izvor. In fiecare saptamana stiu ca este o zi in care se citeste acatistul si cred si moliftele in ziua respectiva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2010, 00:02:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Problema nu este de Molifte de fapt.
Daca omul ala are o problema trimite-l la un preot bun sa-i spuna ce are, eventul la o manastire la care sa stea cateva zile si sa fie ajutat mai bine....

Daca el si-a pus diagnosticul si vindecarea cu Moliftele e posibil sa nu fie chiar o abordare duhovniceasca si corecta; poate e caz de spovedire si impartasire si de intrare in randuila ortodoxa si nu de molifte.. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2010, 00:20:54
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit la bis. Zlatari (Sf. Ciprian)

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Se citesc rugaciuni de dezlegare si cred ca si moliftele la Biserica Sfantul Ciprian unde sunt si moastele Sfantului, de pe Victoriei, aproape de Izvor. In fiecare saptamana stiu ca este o zi in care se citeste acatistul si cred si moliftele in ziua respectiva.
Vinerea dupa-amiaza/seara, la bis. Zlatari (Sf. Ciprian), incepand cu orele 17.00 - molitvele se citesc dupa vecernie/litie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2010, 01:58:47
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc mult pentru ajutor si deasemenea multumesc si celor care mi-au trimis PM-uri. Adevarul este ca in urma rugamintii de ajutor, nici nu m-am mai uitat sa vad ce si cum: mi-am aruncat privirea pe ici-pe colo, dar cum n-am gasit nimic concret, am dat fuga cu un nou thread (la care din viteza, am mai mancat si o litera ).
Acum, judecand la rece, am incercat sa vad daca a mai scris vreodata ceva pe forum si am gasit un singur mesaj din 2009:
Citat:
În prealabil postat de monicag Vezi mesajul
Din motive foarte obiecte nu pot dezvalui prea multe...cert este ca am fost la un Calugar-Staret care m-a sfatuit sa caut un preot/duhovnic/calugar care sa imi citeasca de 33 de ori Moliftele Safntului Vasile cel Mare+Moliftele Sfantului Ioan Gura de Aur.Mentionez ca intradevar familia mea are niste blesteme grele si vechi...Problema este ca in orasul meu sunt foarte cunoscuta si nu am gasit nici un preot ...daca as trimite vreo scrisoare+bani la diferite Manastiri din tara si calugarii de acolo sa mi le citeasca si in absenta mea,ar fi bine?1 data pe saptamana as putea merge la o manastire aproape de oras...Ce credeti? imi puteti da niste sugestii,va rog?Multumesc anticipat,Dumnezeu sa ne ajute!Monica
Se pare ca inca nu si-a rezolvat problema. Daca o mai fi apucat sa citeasca PM-ul meu (trimis cu oarecare intarziere, cand am reusit si eu sa iau contact cu cineva care sa ma ajute!) inca nu stiu, dar mai sigur ca a apelat la alte surse, mai rapide decat noi.
Multumesc mult, oricum, iar cu ocazia asta, poate ca s-au mai si lamurit niste lucruri legate de astfel de cazuri!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.12.2012, 11:29:27
angegabi angegabi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Mesaje: 17
Implicit slobozia ciorasti vrancea

Parintele Stefan Argatu face Sf. Maslu luni, miercuri si vineri in fiecare saptamana. Acolo se citesc permanent moliftele Sf. Vasile si ale Sf. Ioan. Mergeti cu incedere in sat. Ciorasti-Slobozia, in Vrancea. Trebuie tinut post negru in aceste zile pana la ora 18.00. Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie urgent de un sfat! Nico11 Nunta 27 25.08.2010 18:22:13
Urgent laurschepsis Umanitare 0 14.06.2010 13:21:12
va rog cu un sfat urgent ferrante Nunta 18 06.03.2010 17:05:51
urgent panaghia Generalitati 1 10.08.2008 13:19:41
urgent crist-al Nunta 7 14.10.2006 17:53:47