Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2011, 03:45:29
anonim11 anonim11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 1
Implicit Intrebare

Buna.Scriu aici deoarece vreau sa impartasesc cuiva ce stiu eu,si sunt uimita.Cunosc un tanar care a ales sa mearga la manastire,acum este frate de manastire,si i se permite sa iasa de la manastire ca sa mearga la facultate.De cand a venit la facultate face chefuri,bea,se imbata si se distreaza desi imbracat in Reverenda si mereu cand vine de la manastire are o gramada de bani,si el provine dintr-o familie saraca.Ma intreb cum se poate ca un om care va sluji,si care va da sfaturi celorlalti poate face asa ceva?In cine sa mai avem incredere?Eu sunt uimita de asta.Multumesc mult.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2011, 05:32:05
ZergAteu ZergAteu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.02.2011
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim11 Vezi mesajul
Buna.Scriu aici deoarece vreau sa impartasesc cuiva ce stiu eu,si sunt uimita.Cunosc un tanar care a ales sa mearga la manastire,acum este frate de manastire,si i se permite sa iasa de la manastire ca sa mearga la facultate.De cand a venit la facultate face chefuri,bea,se imbata si se distreaza desi imbracat in Reverenda si mereu cand vine de la manastire are o gramada de bani,si el provine dintr-o familie saraca.Ma intreb cum se poate ca un om care va sluji,si care va da sfaturi celorlalti poate face asa ceva?In cine sa mai avem incredere?Eu sunt uimita de asta.Multumesc mult.
Nu e un caz singular sau deosebit. Același fenomen se observă și în cazul credincioșilor, ba chiar în rândul studenților:

[quote]Doar 11% din [studenti] sunt implicați în activități de voluntariat. 55% din ei nu și-ar dori ca vecini persoane de etnie rromă sau cu orientare sexuală alternativă.

Pe o scală de la 1 (deloc important) la 10 (foarte important), scorul mediu pentru cât de important e Dumnezeu în propria viață a fost de 8,3.[quote][/i]

http://tinyurl.com/659swqe

La mine pe blog găsești lucruri mult mai grave comise de fețe bisericești înalte, nu chestii de-astea minore.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2011, 07:49:02
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Domnule Zerg cred ca va simtiti foarte singur...
N-ati mai avut cititori pe blogul dumneavoastra si v-ati mutata aici?
Sau pentru ca pop-up spamul de pe blog nu a dat roade la cei care nu gandesc la fel ca dumneavostra?
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2011, 07:57:37
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim11 Vezi mesajul
Buna.Scriu aici deoarece vreau sa impartasesc cuiva ce stiu eu,si sunt uimita.Cunosc un tanar care a ales sa mearga la manastire,acum este frate de manastire,si i se permite sa iasa de la manastire ca sa mearga la facultate.De cand a venit la facultate face chefuri,bea,se imbata si se distreaza desi imbracat in Reverenda si mereu cand vine de la manastire are o gramada de bani,si el provine dintr-o familie saraca.Ma intreb cum se poate ca un om care va sluji,si care va da sfaturi celorlalti poate face asa ceva?In cine sa mai avem incredere?Eu sunt uimita de asta.Multumesc mult.
Si acum ontopic:

Intrebarea ar fi care este relatia dumneavoastra cu biserica? Daca este una "caldicica" atunci nu aveti de ca sa va temeti, daca totusi sunteti o persoana care mergeti la biserica des, si aveti o viata religioasa activa atunci trecem la intrebarea 2.
La ce biserica mergeti? Aveti vreo legatura cu manastirea in care este frate acea persoana? Daca nu, atunci iarasi nu aveti de ce sa va temeti, daca da, atunci anuntati conducerea manastirii cu dovezile aferente. Daca imi spuneti ca va pasa de ceilalti oameni care ar putea ajunge la el, atunci revenim la intreberea 1 cu mici modificari.
Daca dumneavsotra sunteti un exemplu traitor mai bun decat acel frate treaba este rezolvata, daca nu atunci ce va imiedica sa-i luati locul aceluia si sa fiti calauza cea buna pentru oameni?
Daca suntei tot domnul Zergu, atunci va spun ca nu e frumos ce faceti: tu centrezi tu dai cu capul...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2011, 10:29:51
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Eu am patit ceva asemanator... M-am dus la manastire cu gand sa stau pe o saptamana... Dar dupa ce am vazut ce era acolo... A treia zi am plecat...
Abia dupa aia cineva de pe forum mi-a zis sa nu ma duc la manastiri turistice ca o sa ma smintesc, shi avea mare dreptate... Manastirile turistice, mai ales de aici din basarabia... No comment... Inca am smintit si pe altii, si am facut pacate spunand ce am vazut acolo...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.02.2011, 11:53:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim11 Vezi mesajul
Buna.Scriu aici deoarece vreau sa impartasesc cuiva ce stiu eu,si sunt uimita.Cunosc un tanar care a ales sa mearga la manastire,acum este frate de manastire,si i se permite sa iasa de la manastire ca sa mearga la facultate.De cand a venit la facultate face chefuri,bea,se imbata si se distreaza desi imbracat in Reverenda si mereu cand vine de la manastire are o gramada de bani,si el provine dintr-o familie saraca.Ma intreb cum se poate ca un om care va sluji,si care va da sfaturi celorlalti poate face asa ceva?In cine sa mai avem incredere?Eu sunt uimita de asta.Multumesc mult.

Din tot ce ați menționat un singur lucru este grav: beția, care este păcat grav. Că merge la chefuri și se distrează, nu e lucru rău: de unde imaginea asta că un creștin ar trebui să fie mereu constipat ? Biblia relatează despre cel puțin două ipostaze în care Mântuitorul a luat parte la petreceri: nunta din Cana și un ospăț cu fariseii. Așa vă închipuiți că era Domnul nostru în timpul misiunii Sale pe pământ: mereu încruntat și repede înfierător al veseliei ? Ca Domnul trebuie să fie toți cei ce își spun "creștini", și, cu precădere, monahii. Acest lucru îmi amintește de două personaje literare: călugărul Ferrapont din "Frații Karamazov" și Fratele Bibliotecar din Numele Trandafirului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 14.02.2011 at 11:54:27. Motiv: corectura
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.02.2011, 12:51:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Eu am patit ceva asemanator... M-am dus la manastire cu gand sa stau pe o saptamana... Dar dupa ce am vazut ce era acolo... A treia zi am plecat...
Abia dupa aia cineva de pe forum mi-a zis sa nu ma duc la manastiri turistice ca o sa ma smintesc, shi avea mare dreptate... Manastirile turistice, mai ales de aici din basarabia... No comment... Inca am smintit si pe altii, si am facut pacate spunand ce am vazut acolo...
Cum adica manastiri turistice? Si la aceste manastiri, ce se intampla?Nu sunt tot calugari/calugarite? Care este diferenta intre ei?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.02.2011, 16:09:22
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din tot ce ați menționat un singur lucru este grav: beția, care este păcat grav. Că merge la chefuri și se distrează, nu e lucru rău: de unde imaginea asta că un creștin ar trebui să fie mereu constipat ? Biblia relatează despre cel puțin două ipostaze în care Mântuitorul a luat parte la petreceri: nunta din Cana și un ospăț cu fariseii. Așa vă închipuiți că era Domnul nostru în timpul misiunii Sale pe pământ: mereu încruntat și repede înfierător al veseliei ? Ca Domnul trebuie să fie toți cei ce își spun "creștini", și, cu precădere, monahii. Acest lucru îmi amintește de două personaje literare: călugărul Ferrapont din "Frații Karamazov" și Fratele Bibliotecar din Numele Trandafirului.
Citesc si nu pot sa inteleg daca fratia ta "vorbesti" serios sau este o gluma !!! Sincer eu nu pot sa mi-L inchipui pe Mantuitorul chefuind (petrecand )!!! Oricum ai intoarce viata Lui nu prea indeamna la veselii trupesti, iar asta ti-o spune un preot destul de "liberal" (a se citi "cu mari slabiciuni").

Daca chiar ai fost serios in ceea ce ai afirmat, da-mi voie sa-ti dau un sfat: cauta-ti cat mai repede un duhovnic adevarat (poate unul ortodox ) ca esti pe gheata subtire!

Cu dragoste de Domnul si de invatatura ortodoxa (dreapta), pr. Gheorghe.

P.S. Daca-i o ironie (gluma, sa-i zicem) pe care eu n-am prins-o, iarta-ma te rog!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.02.2011, 19:00:11
ZergAteu ZergAteu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.02.2011
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din tot ce ați menționat un singur lucru este grav: beția, care este păcat grav. Că merge la chefuri și se distrează, nu e lucru rău: de unde imaginea asta că un creștin ar trebui să fie mereu constipat ?
Iată viața lui Noe: Noe era om drept și neprihănit între oamenii timpului său și mergea pe calea Domnului. - Geneza 6:9

20. Atunci a început Noe să fie lucrător de pământ și a sădit vie.
21. A băut vin și, îmbătându-se, s-a dezvelit în cortul său.
22. Iar Ham, tatăl lui Canaan, a văzut goliciunea tatălui său și, ieșind afară, a spus celor doi frați ai săi.
23. Dar Sem și Iafet au luat o haină și, punând-o pe amândoi umerii lor, au intrat cu spatele înainte și au acoperit goliciunea tatălui lor; și fețele lor fiind întoarse înapoi, n-au văzut goliciunea tatălui lor.
24. Trezindu-se Noe din amețeala de vin și aflând ce i-a făcut feciorul său cel mai tânăr,
25. A zis: "Blestemat să fie Canaan! Robul robilor să fie la frații săi!"
26. Apoi a zis: "Binecuvântat să fie Domnul Dumnezeul lui Sem; iar Canaan să-i fie rob!
27. Să înmulțească Dumnezeu pe Iafet și să se sălășluiască acesta în corturile lui Sem, iar Canaan să-i fie slugă". - Geneza 9:20-27





Iar în revărsatul zorilor grăbeau îngerii pe Lot, zicând: "Scoală, ia-ți femeia și pe cele două fete ale tale, pe care le ai, și ieși, ca să nu pieri și tu pentru nedreptățile cetății!" - Geneza 19:15

30. Apoi a ieșit Lot din Țoar și sa așezat în munte, împreună cu cele două fete ale sale, căci se temea să locuiască în Țoar, și a locuit într-o peșteră, împreună cu cele două fete ale sale.
31. Atunci a zis fata cea mai mare către cea mai mică: "Tatăl nostru e bătrân și nu-i nimeni în ținutul acesta, care să intre la noi, cum e obiceiul pământului.
32. Haidem dar să îmbătăm pe tatăl nostru cu vin și să ne culcăm cu el și să ne ridicăm urmași dintr-însul!"
33. Și au îmbătat pe tatăl lor cu vin în noaptea aceea; și în noaptea aceea, intrând fata cea mai în vârstă, a dormit cu tatăl ei și acesta n-a simțit când s-a culcat și când s-a sculat ea.
34. Iar a doua zi a zis cea mai în vârstă către cea mai tânără: "Iată, eu am dormit astă-noapte cu tatăl meu; să-l îmbătăm cu vin și în noaptea aceasta și să intri și tu să dormi cu el ca să ne ridicăm urmași din tatăl nostru!"
35. Și l-au îmbătat cu vin și în noaptea aceasta și a intrat și cea mai mică și a dormit cu el; și el n-a știut când s-a culcat ea, nici când s-a sculat ea.
36. Și au rămas amândouă fetele lui Lot grele de la tatăl lor.
37. Și a născut cea mai mare un fiu, și i-a pus numele Moab, zicând: "Este din tatăl meu". Acesta e tatăl Moabiților, care sunt și astăzi.
38. Și a născut și cea mai mică un fiu și i-a pus numele Ben-Ammi, zicând: "Acesta-i fiul neamului meu". Acesta e tatăl Amoniților, care sunt și astăzi. - Geneza 19:30-36
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.02.2011, 10:38:28
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit pai cum ar trebui

Normal ca nu vad un bun crestin umbland baut prin cluburi dar nu cred ca putem sa fim toti calugari.Voi toti va rugati incontinu?Hai sa fim seriosi dar nu fanatici.
Reply With Quote
Răspunde