Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 12.07.2023, 20:25:09
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locaţie: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Voi reuși sa ma vindec.Trebuie sa reușesc.

Pot invata neuropsihologie singur singurel de acasă cu ajutorul cărČ›ilor despre creier bestseller de pe piaČ›a?
Cred ca asta ma atrage cel mai Č™i cel mai mult mai ales ca am eu însumi probleme de anxietate ,schizofrenie,toc etc Č™i sunt dornic sa înČ›eleg cum funcČ›ionează creierul Č™i cum îl putem ajuta.
TotuČ™i recomandati-mi niČ™te cărČ›i despre creier,acest organ super fascinant,poate le am pe acasă sau poate am auzit de ele.
Vreau sa preiau controlul total al minČ›ii mele, sa îmi antrenez creierul, sa îl îmbunătăČ›esc folosind neurostiintele si neuropsihologia mai alea.
Dr. Daniel Amen cel mai popular psihiatru Č™i neurolog al Americii spunea în cartea sa Puterea creierului ca fiecare putem avea un creier mai performant indiferent de cum arata el acum Č™i cât de defectuos este acum deci exista speranČ›a.
Dt.Joe Dispenza a învăČ›at neurostiinte acasă studiind fin cărČ›i Č™i materiale.
Dr. Dawson Church la fel
Anthony Robbins la fel.
Dacă Joe Dispenza mai ales a putut Č™i dacă i-ati citit povestea de viata eu de ce nu as putea sa ma vindec cu ajutorul minČ›ii iar apoi sa ajut si pe alČ›ii sa dacă la fel? Exact asa a făcut Dispenza.
Eu de ce nu as putea?
Pot totul în Hristos Cel care ma întăreČ™te Č™i ma va ajuta sa îmi îndeplinesc visul acela de a imi vindeca creierul si după aceea de a indruma pe alČ›ii sa îČ™i ajute creierul.
Cartea Antreneaza-ti creierul e cea mai concludenta în exemplu acela ca se poate,deci se poate,trebuie sa am speranČ›a,perseverenta Č™i curaj.
Dacă Joe Dispenza a putut când doctorii nu ii mai dădeau nicio Č™ansă eu de ce nu as putea?
Sunt sigur ca pot Č™i voi reuČ™i iar dacă am consolareq măcar ca am luptat, am încercat Č™i am făcut tot ce mi-a stat în putinta.
Va rog dacă Č™tiČ›i Č™i alte cărČ›i motivaČ›ia despre creier Č™i potenČ›ialul minČ›ii de a vindeca corpul Č™i creierul chiar., o idee tot mai populara în literatura de neuropsiholohie NLP Č™i mai ales dezvoltare personala Č™i motivational.
Sunt sigur ca ma voi putea face sa ma simt mai bine dar îmi trebuie putin curaj ca motivatie Č™i speranČ›a am deja.Iar speranČ›a moare întotdeauna ultima.

Last edited by tigeratlantic9; 12.07.2023 at 20:27:11.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.07.2023, 10:26:46
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locaţie: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Salutare, Alin!

Un sfat prietenesc: culcă-te mai devreme seara și NU mânca seara și noaptea. O să îți îmbunătățești singur mai întâi creierul făcând așa. Mai pe urmă vezi dacă ai cu adevărat nevoie și de cărțile acelea.
Și desigur, și post și rugăciune. Domnul să îți ajute!

Succes!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.07.2023, 11:55:20
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locaţie: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.348
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Pot invata neuropsihologie singur singurel de acasă cu ajutorul cărților despre creier bestseller de pe piața?
Poti citi si invata de acolo lucruri noi si nestiute de tine dar ce inseamna a le invata? Te pregatesti pentru vreun examen? Vrei sa le stii pe de rost sau sa le intelegi in profunzime?

Citat:
Cred ca asta ma atrage cel mai și cel mai mult mai ales ca am eu însumi probleme de anxietate ,schizofrenie,toc etc și sunt dornic sa înșeleg cum funcționează creierul și cum îl putem ajuta.
Te atrage puterea de a te autovindeca, a creierului de a-si vindeca trupul si de a-l ajuta sa faca asta. Neglijezi insa un lucru foarte important. Partea Duhovniceasca, cereasca a omului, partea de vindecare si conlucrare a creierului cu Duhul lui Dumnezeu si partea asta ar trebui s-o ajuti de asemenea. Daca te rezumi prea materialist la creier s-ar putea sa ajungi sa-ti fi propriul programator perfectionist care-si duce sarcinile trasate la bun sfarist socotind ca puterea asta e sanatate mentala insa avand doar scopul asta neglijezi celelalte scopuluri supreme: despatimirea, mantuirea, nepacatuirea-sfintenia, induhovnicirea, dobandirea Duhului, ascultarea si cunoasterea lui Dumnezeu, fericirea si pacea vesnica intru lumina mintii luminata de Dumnezeu pentru traierea iubirii si credintei credincioase a ei.

Citat:
Totuși recomandati-mi niște cărți despre creier,acest organ super fascinant,poate le am pe acasă sau poate am auzit de ele.
Sfanta scriptura e pentru creier, Evangheliile si Apocalipsa unde se vorbeste despre Cuvantul lui Dumnezeu si Cele 7 Trambite Apocaliptice. Prin rugaciune si intelegere ti se vindeca si ti se dezvolta creierul care devine vindecator asemenea cu Finicii ce stau inaintea Domnului din a caror roade sa hranesc fapturile si a caror frunze ajuta a tamaduirea oamenilor. N-are rost sa citesti carti lumesti ca practic vei pierde timpul abatandu-te de la scopul tau.

Citat:
Vreau sa preiau controlul total al minții mele, sa îmi antrenez creierul, sa îl îmbunătățesc folosind neurostiintele si neuropsihologia mai alea.
Un control prea mare poate fi daunator, el-creierul (si alte organe) trebuie sa aiba si autonomia lui fiind calauzit de sfintii ingeri si de Har in procesele sale astfel incat tu sa te poti relaxa avand incredere ca lucreaza cei buni pentru ca tu sa poti face ceea ce doresti aflandu-te sub paza si grija lui Dumnezeu.

Citat:
Dr. Daniel Amen cel mai popular psihiatru și neurolog al Americii spunea în cartea sa Puterea creierului ca fiecare putem avea un creier mai performant indiferent de cum arata el acum și cât de defectuos este acum deci exista speranța.
Aceasta putere este data tuturor, puterea de a invata si a ne schimba si perfectiona. Nu trebuie sa ne spuna Daniel ceea ce stie oricine ca doar de aia avem gradinite, scoli teoretice si de ucenici, facultati, universitati, doctorate, stagii postuniversitare, biserici, mamastiri si tot felul de fratii de tip master-slave.

Citat:
Dt.Joe Dispenza a învățat neurostiinte acasă studiind fin cărți și materiale.
Dr. Dawson Church la fel
Anthony Robbins la fel.
Dacă Joe Dispenza mai ales a putut și dacă i-ati citit povestea de viata eu de ce nu as putea sa ma vindec cu ajutorul minții iar apoi sa ajut si pe alții sa dacă la fel? Exact asa a făcut Dispenza.
Eu de ce nu as putea?
Nu poti pentru ca ti-au bagat in cap ca bolile psihice de care suferi sunt incurabile, ei ti-au bagat ideiile astea, medicii psihologi, psihiatrii si tot ei vin acuma ca te poti vindeca. Nu era mai normal sa nu-ti fi bagat ideile fixe de boli incurabile in cap? Si acuma sa-ti dea tot ei solutii ca sa se laude ei cu puterea lor de autovindecare?
In mod clar e vorba de credinta, ei ti-au bagat ideea ca esti bolnav si nu te poti vindeca si tot ei iti baga ideea ca te poti vindeca singur. De ce ai dori sa te vindeci singur cand exista Biserica, Sfinti, Dumnezeu care iti poate rasunde rugaciunilor tale si nu te lasa singur sa ajungi sa te mandresti, caci aceasta putere de autovindecare singur va fi folosita de cel rau ca sa te arunce in mandrie si laudarosenie si ”vindecat” la cap vei fi intro stare sufleteasca mai rea deca cea in care esti acuma, caci vei avea starea omului ce si-a invins boala de creier si acum e sanatos la cap fara sa apeleze la Mesia, deci iata, n-avem nevoiede mesia si nici de Dumnezeu ca putem prin credinta sa ne vindecam singuri si sa ne controlam singuri si sa ne stapanim creierul. Iar aceste idei grozave, in lipsa unui Pastor, sunt o ispita, ispita luciferica a mandriei, a laudaroseniei, a puterii proprii si personale, pentru o sanatate egoista.

Citat:
Pot totul în Hristos Cel care ma întărește și ma va ajuta sa îmi îndeplinesc visul acela de a imi vindeca creierul si după aceea de a indruma pe alții sa își ajute creierul.
Foarte frumos ai spus insa in Credinta in Hristos presupune ascultare, rabdare, perseverenta, rugaciune, iubire.... ce si cat deci te-ai hotarat sa asculti de El pentru a-ti implini visul?

Citat:
Cartea Antreneaza-ti creierul e cea mai concludenta în exemplu acela ca se poate,deci se poate,trebuie sa am speranța,perseverenta și curaj.
Dacă Joe Dispenza a putut când doctorii nu ii mai dădeau nicio șansă eu de ce nu as putea?
Poti si tu si oricine neindoielnic insa nu vad ce legatura are cu Hristos din moment ce tu vrei sa iei ca exemplu niste oameni lumesti, genii care au reusit, care n-au legatura cu Dumnezeu fiind atei sau in cel mai bun caz niste eretici.

Citat:
Sunt sigur ca pot și voi reuși iar dacă am consolareq măcar ca am luptat, am încercat și am făcut tot ce mi-a stat în putinta.
E buna hotararea si speranta-credinta ta, deja esti aproape vindecat incat nu mai ai nevoie sa mai citesti ceva vrand sa faci ca ei. Crede mai departe nadajduind in Hristos care-ti va zice candva : ”Fiule, credinta ta te-a vindecat si rabdarea ta te-a mantuit!”

Citat:
Va rog dacă știți și alte cărți motivația despre creier și potențialul minții de a vindeca corpul și creierul chiar., o idee tot mai populara în literatura de neuropsiholohie NLP și mai ales dezvoltare personala și motivational.
Carti scrise sub inspiratie divina. Altceva nu recomand.

Citat:
Sunt sigur ca ma voi putea face sa ma simt mai bine dar îmi trebuie putin curaj ca motivatie și speranța am deja.Iar speranța moare întotdeauna ultima.
N-as vrea sa te dezamagesc insa cartile lor si sanatatile lor mentale sunt insasi boala si pierzarea caci ei s-au facut sanatosi k lumea si nicidecum asa cum cere Dumnezeu!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUşefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2023, 04:56:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.032
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
...
Vreau sa preiau controlul total al minČ›ii mele, sa îmi antrenez creierul, sa îl îmbunătăČ›esc folosind neurostiintele si neuropsihologia mai alea.
Dr. Daniel Amen cel mai popular psihiatru Č™i neurolog al Americii spunea în cartea sa Puterea creierului ca fiecare putem avea un creier mai performant indiferent de cum arata el acum Č™i cât de defectuos este acum deci exista speranČ›a.
Dt.Joe Dispenza a învăČ›at neurostiinte acasă studiind fin cărČ›i Č™i materiale.
Dr. Dawson Church la fel
Anthony Robbins la fel.
Dacă Joe Dispenza mai ales a putut Č™i dacă i-ati citit povestea de viata eu de ce nu as putea sa ma vindec cu ajutorul minČ›ii iar apoi sa ajut si pe alČ›ii sa dacă la fel? Exact asa a făcut Dispenza...
Nu vad absolut niciun motiv sa nu reusesti.
Gata! Da-i drumul la treaba!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde