Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2010, 17:39:49
SmaIli SmaIli is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2010
Mesaje: 1
Implicit Intrebare

Buna ziua!

Problema ar fi urmatoarea: m-am casatorit de ziua de nastere a sotului, iar mama soacra mi-a spus pe un ton, care mi s-a parut sau poate chiar asa are, foarte rautacios ca aceasta casatorie, de ziua unuia dintre miri, aduce ghinion. Mi-a zis acest lucru cu o saptamana inainte de nunta, deci oricum nu mai puteam face nimic.
Incep sa cred ca poate a avut dreptate, sau poate a fost ca un fel de blestem asupra familiei noastre, fiind spusa cu asa rautate in glas, din moment ce lucrurile in familie nu merg prea bine, in sensul ca nu prea reusim sa facem ce ne propunem, mai ales de a ne intregi familia (am pierdut 2 sarcini, ultima in mod absolut stupid, totul a fost bine pana intr-o zi...).
As avea o nelamurire, mai degraba o intrebare, daca poate cineva sa ma lamureasca. Exista vreo interdictie, si ma refer la vreo interdictie din partea bisericii, nu la vreo superstitie din popor, de a nu te casatori de ziua de nastere a unuia dintre miri?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2010, 17:44:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SmaIli Vezi mesajul
Buna ziua!

Problema ar fi urmatoarea: m-am casatorit de ziua de nastere a sotului, iar mama soacra mi-a spus pe un ton, care mi s-a parut sau poate chiar asa are, foarte rautacios ca aceasta casatorie, de ziua unuia dintre miri, aduce ghinion. Mi-a zis acest lucru cu o saptamana inainte de nunta, deci oricum nu mai puteam face nimic.
Incep sa cred ca poate a avut dreptate, sau poate a fost ca un fel de blestem asupra familiei noastre, fiind spusa cu asa rautate in glas, din moment ce lucrurile in familie nu merg prea bine, in sensul ca nu prea reusim sa facem ce ne propunem, mai ales de a ne intregi familia (am pierdut 2 sarcini, ultima in mod absolut stupid, totul a fost bine pana intr-o zi...).
As avea o nelamurire, mai degraba o intrebare, daca poate cineva sa ma lamureasca. Exista vreo interdictie, si ma refer la vreo interdictie din partea bisericii, nu la vreo superstitie din popor, de a nu te casatori de ziua de nastere a unuia dintre miri?
Nu. În mod sigur nu există și nu a existat asemenea interdicție din partea Bisericii. Ceea ce descrieți este o superstiție, de care oamenii au din abundență, în lipsa credinței.
De notat că multe dintre căsătorii merg prost din cauza relației dintre soacră și noră care nu se bazează întotdeauna pe principii creștinești. Asta nu este superstiție, este constatare a psihologiei, precedată de veacuri de înțelepciune anonimă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2010, 22:59:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Smili, nu e nicio interdictie. Si eu cunosc persoane care s-au casatorit cu ocazia aniversarii unuia dintre ei si nu li s-a intamplat nimic.
Voi doi ar trebui sa va cautati sursa necazurilor in alta parte. E si soacra, dar trebuie sa va puneti si niste intrebari: V-ati cununat religios? Inainte de cununie, v-ati spovedit amandoi cum trebuie (inclusiv daca ati avut relatii inainte)? Aveti vreun pacat nemarturisit? Il iubiti pe Dumnezeu, aveti o viata curata, nu dusmaniti pe nimeni, nu sunt certati cu nimeni (inclusiv cu soacra), tineti posturile si rugaciunile, mergeti regulat la biserica, va spovediti, va impartasiti sau doar cand apare cate un necaz va intoarceti fata si la Dumnezeu?... Poate ar fi bine sa faceti si o sfestanie in casa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2010, 23:06:14
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SmaIli Vezi mesajul
Buna ziua!

Problema ar fi urmatoarea: m-am casatorit de ziua de nastere a sotului, iar mama soacra mi-a spus pe un ton, care mi s-a parut sau poate chiar asa are, foarte rautacios ca aceasta casatorie, de ziua unuia dintre miri, aduce ghinion. Mi-a zis acest lucru cu o saptamana inainte de nunta, deci oricum nu mai puteam face nimic.
Incep sa cred ca poate a avut dreptate, sau poate a fost ca un fel de blestem asupra familiei noastre, fiind spusa cu asa rautate in glas, din moment ce lucrurile in familie nu merg prea bine, in sensul ca nu prea reusim sa facem ce ne propunem, mai ales de a ne intregi familia (am pierdut 2 sarcini, ultima in mod absolut stupid, totul a fost bine pana intr-o zi...).
As avea o nelamurire, mai degraba o intrebare, daca poate cineva sa ma lamureasca. Exista vreo interdictie, si ma refer la vreo interdictie din partea bisericii, nu la vreo superstitie din popor, de a nu te casatori de ziua de nastere a unuia dintre miri?
Nu e nici o interdictie.Din ziua cand ti s-a spus asta ai inceput sa te macini [poate in subconstient] si de aceea "lucrurile in familie nu merg bine".Tu le induci.Incearca sa spui in fiecare dimineata o rugaciune si sa incepi sa te convingi tu pe tine ca mama soacra a spus ceva la intamplare.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
Răspunde