Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2013, 17:51:26
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Carti de explicare a Bibliei.

Va rog sa imi spuneti daca stiti carti in care se explica Biblia si in special Noul Testament.
Ce am gasit eu este Talcuirea Sfintei Evanghelii de Sfantul Teofilact al Bulgariei dar nu stiu cat este de buna.

Vreau carti de exegeza a Bibliei. Carti care comenteaza si explica Biblia.

Va multumesc.

Last edited by alexdu; 28.04.2013 at 18:08:27.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2013, 21:06:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Va recomand, mai intai, scrierile Sf Ioan Gura de Aur, precum si predicile lui de talcuire a Bibliei. Multe le puteti gasi pe net, pe situl ioanguradeaur punct ro. Scrierile acestuia sunt acceptate de ortodocsi, sfantul traind in perioada Bisericii Nedespartite.

O munca apreciabila (in aceasta privinta) au avut-o cei de la sfantuldaniilsihastrul punct ro, acolo gasiti multe comentarii biblice online. Este intreaga Biblie comentata acolo, dar nu cu un comentator anume.

Dintre sursele catolice de referinta se distinge "Lantul de Aur" (Catena aurea), o colectie de comentarii biblice din Sfintii Parinti pe care Sf Toma din Aquino si-o facuse pentru el, in perioada cand era student, dar care i-a folosit toata viata. Si noua, la fel. Nu am auzit sa se fi publicat in romana, dar exista online in limbi de circulatie.

Multi invatati laici si-au adus si ei contributia, asa cum a fost Petru Cretia ("Cinci carti din Biblie comentate" la Humanitas), un mare savant si un adevarat ortodox, care a murit asa cum a trait: in deplin anonimat. Un necunoscut care a scris carti de aur.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2013, 08:59:22
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

Am auzit de undeva ca exista o carte de explicare a evangheliilor dar nu stiu cum se numeste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2013, 09:05:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Scrierile acestuia sunt acceptate de ortodocsi, sfantul traind in perioada Bisericii Nedespartite.
Ce drăguț ești!
Suptil ca întotdeauna.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.05.2013, 01:35:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuv. Seraphim Rose: Opere complete in 2 volume. Lucrarea cuprinde o talmacire a Bibliei in primul volum.
Reply With Quote
Răspunde