Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2013, 11:04:39
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit Suferinta fizica

Buna ziua, de copil am fost foarte sensibila cu sanatatea, si nici constitutia nu m-a ajutat. Am umblat prin spitale mereu, si nu exista luna in care sa nu am macar o raceala. Nu stiu ce inseamna sa nu te doara nimic. Din cazua istoricului bogat am prins frica de medici, frica de boala si orice suferinta fizica imi solicita nervii la maxim, nu mai suport cate tratamente iau, si efectiv ma ususc pe picioare. Simt cum dau in ipohondrie (sau alta boala psihica) din cauza fricii care a intrat in mine. Nu mai pot face fata cu invatatul, nici nu mai pot sa ma gospodaresc singura, este o degenerale fizica, psihica si spirituala. Orice sfat este binevenit....
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.04.2013, 12:18:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Somn 8 ore.
Miscare regulata - iesiri in aer liber.
Multe fructe si legume.
Ceai vitaminizant cu catina / supliment de vitamine.
Perspectiva optimista asupra vietii.

Sunt oameni mai bolnaviciosi din fire, dar sunt iubiti si acceptati de cei din jur asa cum sunt.
Poate ar fi bine sa te detasezi putin de aceste probleme si sa privesti in jurul tau, la cei care au probleme mai mici sau mai mari decat ale tale si sufera si ei. Vezi cum le poti fi de folos. Din proprie experienta iti spun ca atunci cand ai multe pe cap, daca incerci sa iei in plus si povara altuia, Dumnezeu ti-o usureaza si pe a ta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.04.2013, 14:42:16
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

am un stil de viata foarte organizat si bio daca pot zice asa, tocmai din cauza sanatatii. am luat nenumate suplimente farmaceutice sau naturiste si fara succes. nu stiu ce au patit altii dar eu am avut numai de pierdut din cauza aceasta, tocmai ca nu puteam tine ritmul cu cei din jur ... am obosit si eu sa fiu vesnic bolnava, dar ceilalti
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.04.2013, 18:53:08
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
am un stil de viata foarte organizat si bio daca pot zice asa, tocmai din cauza sanatatii. am luat nenumate suplimente farmaceutice sau naturiste si fara succes. nu stiu ce au patit altii dar eu am avut numai de pierdut din cauza aceasta, tocmai ca nu puteam tine ritmul cu cei din jur ... am obosit si eu sa fiu vesnic bolnava, dar ceilalti
Taie ce vrei tu,
Si intra in odihna.

Taie ce vrei tu,
Si uneste-te cu Domnul.

Sanatatea va veni de la sine, odata cu puterea Lui Dumnezeu.
__________________

Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.04.2013, 00:36:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
am un stil de viata foarte organizat si bio daca pot zice asa, tocmai din cauza sanatatii. am luat nenumate suplimente farmaceutice sau naturiste si fara succes. nu stiu ce au patit altii dar eu am avut numai de pierdut din cauza aceasta, tocmai ca nu puteam tine ritmul cu cei din jur ... am obosit si eu sa fiu vesnic bolnava, dar ceilalti
1. Nu te increde in ele - mult sunt apa de ploaie facute sa-ti scoata banii din buzunare.
Cauta cele autentice, in forme autentice: catina (culegi sau cumperi toamna de la piata, se poate usca - fara caldura sau pastra la congelator), fructe (din surse de incredere), ceaiuri.

2. Incepe cu alimentatia - incearca sa te documentezi ce inseamna o alimentatie sanatoasa si incearca sa o urmezi, tine posturile, poti incerca char si postul negru - sunt multi care au scapat de probleme de santate cu el.

3. SPORT, de preferinta unul aerobic (alergare, bicicleta - nu stationar ca ai sa te plictisesti repede)

4. Nu in ultimul rand: rugaciunea si mai ales purtarea impacata a crucii, se poate ca asta sa fie fondul tau genetic si lucrurile sa fie asa cu un motiv.
Lui Pavel Dumnezeu i-a dat o data cu revelatia si o problema fizica iar el a luat-o ca pe un indemn permanent la smerenie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.04.2013, 12:17:04
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

posturile le pot tine doar daca se intampla sa nu iau medicamente atunci. acum de exemplu iau antibiotice de 2 saptamani si inca mai am de luat. foarte corect , este mostenire genetica , am adunat slabiciunile celor din familie, dar fara ca fratii mei sa fi mostenit si ei.
sport am incercat si nu pot face, ma anemiaza.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.04.2013, 12:41:02
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
am un stil de viata foarte organizat si bio daca pot zice asa, tocmai din cauza sanatatii. am luat nenumate suplimente farmaceutice sau naturiste si fara succes. nu stiu ce au patit altii dar eu am avut numai de pierdut din cauza aceasta, tocmai ca nu puteam tine ritmul cu cei din jur ... am obosit si eu sa fiu vesnic bolnava, dar ceilalti
Draga/ dragul meu, poti sa iei tratamentele farmaceutice sau naturiste din lume, poti sa mananci cel mai sanatos posibil, poti sa te muti cu locuinta unde este cel mai curat aer de pe pamant, poti sa faci cate exercitii fizice doresti si toate astea ca sa ai un corp sanatos...insa, atata timp cat nu vei lucre cu mintea ta, cu psihicul tau ca sa te iubesti si sa te accepti asa cum esti...imi pare rau, dar nu-ti pot da un rezultat favorabil.

Eu cred ca problema este de ordin mental...ai lasat ani la rand sa te cuprinda frica, ai transformat boala existenta la un anumit nivel in momentul respective in ceva mult mai mare si mai grav decat poate era, poate si daca era grav, daca luptai cu tine si minimalizai mental sunt sigura ca alta era situatia actuala...asa ai ajuns unde esti (asa cred eu, poate gresesc si imi cer iertare).
Indraznesc sa iti dau un sfat: cauta pe internet si vei gasi exemple de oameni fara ambele maini, ambele picioare, fara vedere, fara jumatate de corp, oameni bolnavi de tot felul de boli incepand cu cancerul, care au ajuns sportivi de mare performanta, au terminat universitati importante sau si-au intemeiat o familie tocmai pt a demonstra ca problemele de sanatate nu sunt un impediment.

P.S Nu vreau sa fiu inteleasa gresit....eu vorbesc din postura omului sanatos si pare usor sa vorbesti cand nu esti in situatia grea...insa eu prin raspunsul meu am incercat sa fiu obiectiva si mi-am amintit de tot ceea ce eu am vazut in viata mea...oameni bolnavi care s-au lasat prada bolii si oameni bolnavi care au luptat...unii au reusit, unii nu chiar daca au luptat....idea este ca indiferent de situatie vei fi mult mai castigate daca vei lupta cu tine, decat daca te vei lasa prada bolii - fricii...etc
Crede-ma ca sunt exemple de oameni bolnavi care ne dau lectii noua celor sanatosi si chiar ne umilesc prin propriul lor exemplu...

Deci, fruntea sus....mai mult curaj si lupta cu mintea ta....vei reusi daca vei fi perseverent/ a.
Ce e aia frica?
Ce e aia boala?
Toate sunt incercari prin care trebuie sa trecem, unii mai mult altii mai putin...nu stim de ce a randuit Dumnezeu asa...dar cu siguranta stim ca rasplata celui ce lupta cu incercarile este MARE.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.04.2013, 14:28:31
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

sunt de acord cu dvs, am si zis ca devine problema psihica. intrebarea este cum sa ma pun pe picioare?! imi doresc sa fiu mai barbatoasa si stiu ca in viata vor veni probleme si mai mari dar in starea in care sunt nu voi putea face fata. ce pot face eu sa ies din situatia aceasta, sau cui sa ma adresez? multumesc
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.04.2013, 16:46:58
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Ieromonah Mihail Stanciu- Biserica și medicina creștină

"...în Biserică Mântuitorul Hristos tămăduiește bolile sufletești și trupești ale oamenilor printr-o împreună-lucrare cu ei, prin remedii naturale și supranaturale.


În remediile naturale, Dumnezeu, Creatorul și Mântuitorul nostru, intervine pe măsură ce omul își rânduiește modul de viață potrivit cu natura lui psiho- somatică, adică eliminând condițiile nenaturale ce-i dereglează ritmul normal de viață și îi pot favoriza bolile. De exemplu, înfrânarea de la mâncare este potrivită cu firea omului, pe când lăcomia (desfrânarea) este nenaturală. Remediile naturale urmăresc restabilirea condițiilor naturale de viață organică și psihică și sunt deci, legate de firea omului, între ele putând fi incluse postul, regimul alimentar (bogat în crudități vegetale, ceaiuri, evitarea cărnii, a prăjelilor, a semipreparatelor ce conțin E-uri și hormoni) și medicamentos, igiena trupului (mișcare, băi, masaje), cumpătarea (blândețea) sufletului, munca echilibrată, odihna regulată, relațiile destinse și constante cu semenii.

-multe boli trupești recidivează după un tratament pur medical-biologic întrucât cauzele bolii (care nu e doar trupească, ci și sufletească) n-au fost înlăturate în mod real. De aceea, restaurarea firii bolnave nu o poate face omul singur (atenție!) apelând la medic și la remediile naturale ca la un procedeu magic automat, fără să ceară mila și ajutorul lui Dumnezeu, ci mai întâi, omul trebuie să conștientizeze pe de o parte relația sa iubitoare cu Dumnezeu, ca dintre o creatură și Creatorul ei, iar pe de altă parte ca dintre două persoane care se iubesc, cu adâncimi infinite. pe parcursul îmbogățirii relației cu Dumnezeu, omul poate conlucra cu El prin har la vindecarea (restaurarea) întregii sale firi bolnave și mai apoi, la sfințirea sa. Căci vindecarea sufletului nu se poate face doar prin remedii naturale și biologice, doar apelând la harul divin prezent în creație, ci prin harul divin mântuitor și sfințitor adus oamenilor de Mântuitorul Hristos și deplin prezent în Biserică.

Dacă omul nu se vindecă totdeauna trupește, aceasta se datorează fie nevredniciei (necredinței) lui, fie pentru motivul că Dumnezeu are un plan tainic cu el (și aici se vede iconomia lui Dumnezeu care face din suferințele omului un prilej de păstrare a lui în smerenie), amânându-i vindecarea."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.04.2013, 16:55:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adresează-te lui Dumnezeu și fă tot ceea ce ține de tine.

Slăbiciunile nu ni le putem depăși niciodată singuri, ci doar încredințându-ne în Cel care are puterea, care ne dă viața și sănătatea.

Întâi de toate ne trebuie sănătatea spirituală, care vine dintr-o bună relație cu Dumnezeu, cu harul Său. Calea pentru dobândirea acesteia ne-o arată Biserica: rugăciune, post, pocăință cu spovedanie, împărtășanie, maslu, citire din cărțile sfinte (începând cu Evanghelia), fapte bune după puteri.
Toate acestea ne vor da, dacă nu sănătatea trupească, cel puțin liniștea, puterea de a ne suporta slăbiciunile și o putere sufletească ce poate birui slăbiciunile trupului, dându-ne râvnă pentru tot lucrul bun.

Nici trupul nu trebuie neglijat, fără îndoială (căci este nedespărțit de suflet și se intercondiționează reciproc), și trebuie făcut ce te-au sfătuit frații mai sus, trebuie poate să mergi și la doctori, să vezi ce poți face pentru a-ți îmbunătăți imunitatea și starea generală.
Reply With Quote
Răspunde