Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2014, 11:53:52
mihaii mihaii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2014
Mesaje: 8
Implicit O intrebare

Buna ziua am si eu o intrebare legata de divort si daca ce a facut sotia e acceptat:

Sotia mea a plecat de acasa in martie pentru alt barbat lasanduma pe mine si pe copil ea traiete cu acel barbat noi fiind inca casatoriti in proces de divort ea in luna octombrie a cununat impreuna cu amantul iubitul nu stiu cum sa ii zic in biserica nu ca martori la starea civila as vrea sa stiu si eu cum este posibil daca este acceptat asa ceva ea fiind inca casatorita legal cu mine va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2014, 12:04:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaii Vezi mesajul
Buna ziua am si eu o intrebare legata de divort si daca ce a facut sotia e acceptat:

Sotia mea a plecat de acasa in martie pentru alt barbat lasanduma pe mine si pe copil ea traiete cu acel barbat noi fiind inca casatoriti in proces de divort ea in luna octombrie a cununat impreuna cu amantul iubitul nu stiu cum sa ii zic in biserica nu ca martori la starea civila as vrea sa stiu si eu cum este posibil daca este acceptat asa ceva ea fiind inca casatorita legal cu mine va multumesc
Nasi la cununie sunt acceptati (dupa ultima circulara) doar soti casatoriti legal si cununati in Biserica Ortodoxa, doar ortodocsi amandoi.

Cu siguranta ca au mintit si nu au spus adevarul.

Iar cu divortul... vinovatii pentru divort intotdeauna sunt 2...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2014, 12:09:09
mihaii mihaii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2014
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nasi la cununie sunt acceptati (dupa ultima circulara) doar soti casatoriti legal si cununati in Biserica Ortodoxa, doar ortodocsi amandoi.

Cu siguranta ca au mintit si nu au spus adevarul.

Iar cu divortul... vinovatii pentru divort intotdeauna sunt 2...
ai dreptate ca doi sunt vinovati dar ce sa fac eu nu eu am inceput divortul nu eu am plecat cu amanta eu doar am ramas cu copilul singur si m-am trezit dat in judecata pentru divort daca acesta este un pacat chiar nu inteleg ce pot face decat sa ma roga dumnezeu sa am o familie a mea nu si a altuia din cate stiu divortul pentru adulter este permis

Last edited by mihaii; 25.11.2014 at 12:32:56.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2014, 13:00:47
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Imi pare rau ca ati trecut prin asta, acum numai dumneavoastra puteti sti ce a-ti simtit sau ce simtiti pentru sotia dumneavoastra.

Nu stiu daca gresesc sau nu, dar tot timpul am fost de parere ca intr-o casnicie ori relatie orice se poate discuta, analiza, rezolva, cu exceptia a doua lucruri- minciuna si inselatoria!
Punandu-ma in locul dumneavoastra- când s-a ajuns la minciuna ori inselatorie, s-a depasit o anumita limita, si cale de intoarcere este foarte greu de gasit!

Oricum, e bine sa va mai ganditi, sa nu luati o decizie la nervi sau suparare, si apoi sa faceti ceea ce simtiti si ce credeti ca e mai bine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2014, 13:11:39
mihaii mihaii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2014
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Imi pare rau ca ati trecut prin asta, acum numai dumneavoastra puteti sti ce a-ti simtit sau ce simtiti pentru sotia dumneavoastra.

Nu stiu daca gresesc sau nu, dar tot timpul am fost de parere ca intr-o casnicie ori relatie orice se poate discuta, analiza, rezolva, cu exceptia a doua lucruri- minciuna si inselatoria!
Punandu-ma in locul dumneavoastra- când s-a ajuns la minciuna ori inselatorie, s-a depasit o anumita limita, si cale de intoarcere este foarte greu de gasit!

Oricum, e bine sa va mai ganditi, sa nu luati o decizie la nervi sau suparare, si apoi sa faceti ceea ce simtiti si ce credeti ca e mai bine.
a trecut aproape un an de cand a plecat cu amantul nu sunt nervos sa le dea dumnezeu sanatate din partea mea nui judec eu ii judeca dumnezeu intrebarea era cum e posibil sa cunune cu amantul in rest dumnezeu e sus si are grija de toti sper sa pot sa gasesc pe cineva care sa ma iubeasca si sa nu ma insele atat restu ce o vrea dumnezeu
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.11.2014, 13:12:07
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaii Vezi mesajul
ai dreptate ca doi sunt vinovati dar ce sa fac eu nu eu am inceput divortul nu eu am plecat cu amanta eu doar am ramas cu copilul singur si m-am trezit dat in judecata pentru divort daca acesta este un pacat chiar nu inteleg ce pot face decat sa ma roga dumnezeu sa am o familie a mea nu si a altuia din cate stiu divortul pentru adulter este permis
Divortul, avand ca motiv adulterul, este permis iar tu, daca nu ai inselat la randul tau, nu ai nicio vina in fata lui Dumnezeu.

Chiar citeam zilele trecute cuvintele Sfantului Ioan Gura de Aur despre familie in general, despre cum trebuie sa se poarte sotii unul cu celalalt, despre desfranare/divort/adulter... cat de bine le spune, n-ai idee (oricine are sau doreste sa-si intemeieze o familie, sa-si cumpere o astfel de carte, scrisa de acest sfant!).

http://www.librariasophia.ro/carti-C...f-so-9553.html

Intr-o casnicie, in care s-a dat binecuvantarea lui Dumnezeu (prin Taina Sfintei Cununii - casatorie religioasa), cel care isi inseala partenerul ("oficial" sau in ascuns, fie si numai pentru o singura data ...) este considerat adulterin iar cel inselat are dreptul fie sa-si ierte partenerul si sa convietuiasca in continuare cu acela, fie sa se desparta de cel care a batjocorit unirea binecuvantata de Dumnezeu.

N-ai tu treaba cu pacatele ei - ca a cununat pe cineva, avand in dreapta un alt barbat decat sotul legitim. Ea va raspunde de pacatele pe care le face.

Acum, tu ai un copil de crescut - deci o mare responsabilitate! Mergi si cauta-ti un duhovnic, daca nu ai deja, si urmeaza sfaturile lui.

Ai grija sa nu iei o femeie care si-a lasat sau a fost lasata de barbatul cu care a fost casatorita in biserica (in afara de pricina de desfranare), deoarece aceea, daca se va casatori cu tine, savarseste adulter si tu odata cu ea! Mare grija! Doar daca si ea se gaseste intr-o situatie similara cu a ta, adica a fost inselata de sot cu altcineva, se poate recasatori, chiar daca fostul sot traieste inca.

Multi dintre noi ar trebuie sa avem in vedere cuvintele Mantuitorului cand spune:

Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,
Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu.

Și El le-a zis: Oricine va lăsa pe femeia sa și va lua alta, săvârșește adulter cu ea.
Iar femeia, de-și va lăsa bărbatul ei și se va mărita cu altul, săvârșește adulter.

Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter.

Căci femeia măritată e legată, prin lege, de bărbatul său atâta timp cât el trăiește; iar dacă i-a murit bărbatul, este dezlegată de legea bărbatului.
Deci, trăindu-i bărbatul, se va numi adulteră dacă va fi cu alt bărbat; iar dacă i-a murit bărbatul este liberă față de lege, ca să nu fie adulteră, luând un alt bărbat.

Last edited by crinrin; 25.11.2014 at 22:22:50.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.11.2014, 13:34:21
mihaii mihaii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2014
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Divortul, avand ca motiv adulterul, este permis iar tu, daca nu ai inselat la randul tau, nu ai nicio vina in fata lui Dumnezeu.

Chiar citeam zilele trecute cuvintele Sfantului Ioan Gura de Aur despre familie in general, despre cum trebuie sa se poarte sotii unul cu celalalt, despre desfranare/divort/adulter... cat de bine le spune, n-ai idee (oricine are sau doreste sa-si intemeieze o familie, sa-si cumpere o astfel de carte, scrisa de acest sfant!).

http://www.librariasophia.ro/carti-C...f-so-9553.html

Intr-o casnicie, in care s-a dat binecuvantarea lui Dumnezeu (prin Taina Sfintei Cununii - casatorie religioasa), cel care isi inseala partenerul ("oficial" sau in ascuns, fie si numai pentru o singura data ...) este considerat adulterin iar cel inselat are dreptul fie sa-si ierte partenerul si sa convietuiasca in continuare cu acela, fie sa se desparta de cel care a batjocorit unirea binecuvantata de Dumnezeu.

N-ai tu treaba cu pacatele ei - ca a cununat pe cineva, avand in dreapta un alt barbat decat sotul legitim. Ea va raspunde de pacatele pe care le face.

Acum, tu ai un copil de crescut - deci o mare responsabilitate! Mergi si cauta-ti un duhovnic, daca nu ai deja, si urmeaza sfaturile lui.

Ai grija sa nu iei o femeie care si-a lasat sau a fost lasata de barbatul cu care a fost casatorita in biserica (in afara de pricina de desfranare), deoarece aceea, daca se va casatori cu tine, savarseste adulter si tu odata cu ea! Mare grija! Doar daca si ea se gaseste intr-o situatie similara cu a ta, adica a fost inselata de sot cu altcineva, se poate recasatori, chiar daca fostul sot traieste inca.

Multi dintre noi ar trebuie sa avem in vedere cuvintele Mantuitorului cand spune:

Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,
Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu.

Și El le-a zis: Oricine va lăsa pe femeia sa și va lua alta, săvârșește adulter cu ea.
Iar femeia, de-și va lăsa bărbatul ei și se va mărita cu altul, săvârșește adulter.

Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter.

Căci femeia măritată e legată, prin lege, de bărbatul său atâta timp cât el trăiește; iar dacă i-a murit bărbatul, este dezlegată de legea bărbatului.
Deci, trăindu-i bărbatul, se va numi adulteră dacă va fi cu alt bărbat; iar dacă i-a murit bărbatul este liberă față de lege, ca să nu fie adulteră, luând un alt bărbat.
ms de sfaturi e foarte greu ce zici tu in ziua de azi cine te ia sa fie singura cu copil
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.11.2014, 14:50:32
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaii Vezi mesajul
ms de sfaturi e foarte greu ce zici tu in ziua de azi cine te ia sa fie singura cu copil
Din ce am inteles, ca sa fie "ca la carte", te poti recasatori cu o femeie (cu sau fara copii dupa ea) care:
- n-a mai fost niciodata cununata in biserica;
- a fost casatorita, dar sotul s-a dovedit adulterin;
- este vaduva sau i-a plecat sotul la manastire (mai rar ultimul caz.. :)

Fii sigur ca Dumnezeu te va ajuta s-o scoti la capat, daca-L vei ruga!

Viitoarea sotie ar fi bine sa aiba "un suflet" bun, sa-ti iubeasca copilul si sa nu-l orapseasca; am intalnit un astfel de caz - o femeie a luat un barbat cu doi copii, a mai facut cu el inca doi si i-a crescut pe toti ca pe copiii ei, fara sa faca vreo diferenta intre acestia.

Fara referire la situatia ta, mai vreau sa aduc in discutie un aspect.

Pe de alta parte, Sf. Ioan Gura de Aur se intreba... asa, retoric, cum cineva, care a avut parte de nunta si a gustat din toate amaraciunile si greutatile unei vieti de familie, isi mai doreste sa se racasatoreasca. Si tot el concluziona ca singurul motiv este desfranarea.
De necrezut, vor spune unii! Dar oricate motive am invoca, se pare ca adevaratul motiv care ne mana sa incheiem noi legaturi este numai si numai desfranarea.

Cu toate acestea, Sf. Apostol Pavel salveaza situatia afirmand:
"Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă."

http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=7

Last edited by crinrin; 26.11.2014 at 14:55:55.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.11.2014, 14:57:03
mihaii mihaii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2014
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Din ce am inteles, ca sa fie "ca la carte", te poti recasatori cu o femeie (cu sau fara copii dupa ea) care:
- n-a mai fost niciodata cununata in biserica;
- a fost casatorita, dar sotul s-a dovedit adulterin;
- este vaduva sau i-a plecat sotul la manastire (mai rar ultimul caz.. :)

Fii sigur ca Dumnezeu te va ajuta s-o scoti la capat, daca-L vei ruga!

Viitoarea sotie ar fi bine sa aiba "un suflet" bun, sa-ti iubeasca copilul si sa nu-l orapseasca; am intalnit un astfel de caz - o femeie a luat un barbat cu doi copii, a mai facut cu el inca doi si i-a crescut pe toti ca pe copiii ei, fara sa faca vreo diferenta intre acestia.

Fara referire la situatia ta, mai vreau sa aduc in discutie un aspect.

Pe de alta parte, Sf. Ioan Gura de Aur se intreba... asa, retoric, cum cineva, care a avut parte de nunta si a gustat din toate amaraciunile si greutatile unei vieti de familie, isi mai doreste sa se racasatoreasca. Si tot el concluziona ca singurul motiv este desfranarea.
De necrezut, vor spune unii! Dar oricate motive am invoca, se pare ca adevaratul motiv care ne mana sa incheiem noi legaturi este numai si numai desfranarea.

Cu toate acestea, Sf. Apostol Pavel salveaza situatia afirmand:
"Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă."

http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=7
sa dea dumnezeu sa fie asa dar e ff greu sa gasesti pe cineva sa te iubeasca cu adevarat in zilele noaste tote vor distractii bani multi stii cum e
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.11.2014, 13:45:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaii Vezi mesajul
Buna ziua am si eu o intrebare legata de divort si daca ce a facut sotia e acceptat:

Sotia mea a plecat de acasa in martie pentru alt barbat lasanduma pe mine si pe copil ea traiete cu acel barbat noi fiind inca casatoriti in proces de divort
Nici sa nu va ganditi sa divortati. Cum a spus preotul, cand v-a cununat ? Nu a spus ca o casatorie este o legatura pana la mormant ? Nu a spus asa: "pana cand moartea va va desparti" ? Sau, poate ca a spus "pana cand divortul va va desparti" ?

Amintiti-va ca ati promis, in fata lui Dumnezeu si a oamenilor, ca veti fi alaturi de sotia dv la bine si la rau. Ati fost alaturi de ea la bine, si acceptati divortul acum, cand ii este rau ? Fiindca sotiei dv ii este teribil de rau. Lasandu-si sotul legiuit, pe care singura l-a ales, traind in pacatul preacurviei si abandonandu-si copilul ea se afla intr-o asemenea stare a sufletului incat, daca Dumnezeu ar chema-o la El chiar astazi, ar trimite-o in torturile infernale timp de o vesnicie intreaga. Asta va doriti pentru sotia dv ? Ce stare mai rea se poate imagina pentru cineva ? Realizati ca ea este deasupra prapastiei putand oricand cadea in haurile din care nu exista intoarcere si dv vreti sa o lasati acolo ? Sunt convins ca, oricat de tare v-a suparat, daca ati auzi ca si-a rupt piciorul ati alerga la spital, sa-i aduceti un buchet de flori si o incurajare. Iar daca ati sti ca e sub respiratie auxiliara, viata ei depinzand de un tub de oxigen, ati fi in cea mai mare tulburare, rugandu-l pe Dumnezeu sa o ajute si nu ati mai pleca de langa ea. Dar ei i s-a intamplat un lucru infinit mai rau decat o fractura de membru inferior. Ea a taiat legatura cu Dumnezeu, care e oxigenul nostru, legatura fara de care sufletul nu poate respira. Eu nu cred ca sunteti atat de rau incat sa va doriti damnarea perpetua pentru sotia dv!

Asa ca imbracati-va, parfumati-va, vedeti cum faceti sa va recuceriti sotia! Cand spun ca e in ghearele mortii, nu folosesc o figura de stil. Se poate sa dureze. Luni si chiar ani. Nebunia nu trece chiar asa de usor. Rugati-va lui Dumnezeu sa va dea harul perserverentei si roada indelungii rabdari. Rugati-va si la Sfanta Fecioara, mediatoarea, aparatoarea familiilor. Se va bucura auzind ca vreti sa va salvati casnicia si va va ajuta asa cum numai ea stie. Paziti legea lui Dumnezeu, bucurati-va ca aveti un copil cu dv, pe care il puteti creste in iubire de Domnul, rugati-va, postiti si oferiti Liturghii pentru sotia dv si Acela care a trezit-o la realitate pe Maria Magdalena, facand din ea o mare sfanta, se va ocupa si de sotia dv. Pana atunci, nu sunteti singur: in amaraciune si deznadejde, primiti-L pe Spiritul Consolator si lasati-va de El umplut din camara fara sfarsit a bunatatilor Sale.

Asa sa va ajute Dumnezeu!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.11.2014 at 13:48:33.
Reply With Quote
Răspunde