Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2024, 13:58:52
Caramela Caramela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2024
Mesaje: 1
Question Postul și dezlegarile din calendar.

Bună ziua. Dacă am primit canon să tin post lunea, miercurea și vinerea iar in calendar sunt dezlegari la pește în unele dintre aceste zile, pot să mănânc și eu pește si icre? Sau trebuie să tin postul ca de obicei fără produse animale indiferent de ce scrie in calendar? Mulțumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2024, 14:34:14
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Caramela Vezi mesajul
Bună ziua. Dacă am primit canon să tin post lunea, miercurea și vinerea iar in calendar sunt dezlegari la pește în unele dintre aceste zile, pot să mănânc și eu pește si icre? Sau trebuie să tin postul ca de obicei fără produse animale indiferent de ce scrie in calendar? Mulțumesc.
Eu aș zice că mai bine faci ce zice canonul dacă nu s-au discutat aceste detalii. Este ceva de întrebat, dar, fără o clarificare, e mai bine să faci ascultare de duhovnic și poți să întrebi să afli când mai vorbiți.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2024, 14:50:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Caramela Vezi mesajul
Bună ziua. Dacă am primit canon să tin post lunea, miercurea și vinerea iar in calendar sunt dezlegari la pește în unele dintre aceste zile, pot să mănânc și eu pește si icre? Sau trebuie să tin postul ca de obicei fără produse animale indiferent de ce scrie in calendar? Mulțumesc.
Azi era praznic împărătesc, de aceea e dezlegare, oricum au scurtat mult postul Sfinților Apostoli.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2024, 05:53:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.071
Implicit

Bine ai venit!

Citat:
În prealabil postat de Caramela Vezi mesajul
Bună ziua. Dacă am primit canon să tin post lunea, miercurea și vinerea iar in calendar sunt dezlegari la pește în unele dintre aceste zile, pot să mănânc și eu pește si icre? Sau trebuie să tin postul ca de obicei fără produse animale indiferent de ce scrie in calendar? Mulțumesc.
Eu cred că ți s-a dat canon (până la următoarea spovadă) suplimentând doar o zi (luni) la postul normal pentru toată lumea: miercuri și vineri, astfel că tu s-ar cuveni să aplici postul care e normal pentru toată lumea și în ziua de luni.
Însă în această săptămână, de luni, 24.06 până vineri, 28.06 postul normal e în fiecare zi fără dezlegări, asta însemnând că nu s-ar cuveni nici pește și nici icre toată săptămâna, abia sâmbătă terminându-se postul.

În restul săptămânilor, pâna la următoarea spovadă,ar urma să ții post doar luni, miercuri și vineri, cu excepțiile(dezlegările) specifice respectivei săptămâni.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Azi era praznic împărătesc, de aceea e dezlegare, oricum au scurtat mult postul Sfinților Apostoli.
Nu e dezlegare.
Dacă te uiți mai atent în calendar vei observa că duminică, la Pogorârea Sfântului Duh, scrie și ”lăsatul secului pentru postul apostolilor Petru și Pavel”, adică ”secul” începe de lunii, iar luni, de ziua Sfintei Treimi, chiar dacă scrie cu roșu că e praznic, dar fundalul e de culoare galbenă, de post, fără niciun harți.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 25.06.2024 at 23:12:30.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2024, 14:05:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Dacă te uiți mai atent în calendar vei observa că duminică, la Pogorârea Sfântului Duh, scrie și ”lăsatul secului pentru postul apostolilor Petru și Pavel”, adică ”secul” începe de lunii, iar luni, de ziua Sfintei Treimi, chiar dacă scrie cu roșu că e praznic, dar fundalul e de culoare galbenă, de post, fără niciun harți.
Nouă așa ne-a zis preotul la predică ieri că era dezlegare, fiind praznic împărtesc, era și Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde