Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2024, 17:26:21
alexHurley98 alexHurley98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2023
Mesaje: 8
Post Dobandire harisma profetie

Am o intrebare foarte serioasa, va rog sa va abtineti cei care faceti misto.
Cum anume se dobandeste harisma profetiei? Ce fel de viata trebuie sa duc ca sa o dobandesc?
Visez sa fiu profet al Domnului, ca Natan , ca Samuel..
Incerc sa citesc zilnic din Biblie, din Invatatura de credinta ortodoxa, din vietile sfintilor, sa tin poruncile, sa ma spovedesc si impartasesc si sa ma rog des.
Daca continui acest stil de viata + ii cer lui Dumnezeu acest har, exista sanse sa il primesc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2024, 18:40:42
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.068
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Am o intrebare foarte serioasa, va rog sa va abtineti cei care faceti misto.
Cum anume se dobandeste harisma profetiei? Ce fel de viata trebuie sa duc ca sa o dobandesc?
Visez sa fiu profet al Domnului, ca Natan , ca Samuel..
Incerc sa citesc zilnic din Biblie, din Invatatura de credinta ortodoxa, din vietile sfintilor, sa tin poruncile, sa ma spovedesc si impartasesc si sa ma rog des.
Daca continui acest stil de viata + ii cer lui Dumnezeu acest har, exista sanse sa il primesc?
Foarte bine că vrei asta,o spune chiar Pavel...

*1 Corinteni 14:1 VDC‬
[1] Urmăriți dragostea. Umblați și după darurile duhovnicești, dar mai ales să prorociți.

Totuși pe lângă faptul că este o harismă spirituală,ea trebuie sa aibe pregătit și un teren "nativ" .

Însă în ambele cazuri, adică fiind o capacitate naturală sau abilitate nativă,sau fiind primită în dar sau într-un mod extraordinar...

Acest aspect al profeției vine doar in anumite cazuri,și cu scopuri precise alese de Dumnezeu....

Clarviziunea sau alte ramuri mai egoiste ale acestor daruri folosite in alte scopuri....Că vrei sa fi tu mare profet,sau că vrei sa stii daca câștigi la loto sau alte asemenea....

*Romani 12:6 VDC‬
[6] Deoarece avem felurite daruri, după harul care ne-a fost dat, cine are darul prorociei să-l întrebuințeze după măsura credinței lui.

Deci este și o mare răspundere un dar spiritual...

Însă mare atenție la ce duhuri vor vorbi prin tine,uite un caz în care vorbește Dumnezeu...

*Numeri 11:25 VDC‬
[25] Domnul S-a coborât în nor și a vorbit lui Moise; a luat din duhul care era peste el și l-a pus peste cei șaptezeci de bătrâni. Și de îndată ce duhul s-a așezat peste ei, au început să prorocească, dar după aceea n-au mai prorocit.

Deci cine proorocește trebuie sa fie un vector al Duhului Sfânt.

*1 Samuel 10:10 VDC‬
[10] Când au ajuns la Ghibea, iată că i-a ieșit înainte o ceată de proroci. Duhul lui Dumnezeu a venit peste el și el a prorocit în mijlocul lor.

Iarăși vedem vedem un grup de prooroci,și din nou Duhul lui Dumnezeu a venit și a vorbit prin unul din ei.

Din ce vezi aici,Duhul Sfânt este vocea unui prooroc.La fel cu mediumii autentici sunt vocea unor spirite sau demoni.

*Amos 7:14-15 VDC‬
[14] Amos a răspuns lui Amația: „Eu nu sunt nici proroc, nici fiu de proroc, ci sunt păstor și strângător de smochine de Egipt. [15] Dar Domnul m-a luat de la oi și Domnul mi-a zis: ‘Du-te și prorocește poporului Meu Israel!’

Însă după cum vezi mai sus ,daca chemarea vine de la Dumnezeu,atunci daca asta simți "cere și ți se va da"...

*Ieremia 1:5 VDC‬
[5] „Mai înainte ca să te fi întocmit în pântecele mamei tale te cunoșteam și mai înainte ca să fi ieșit tu din pântecele ei Eu te pusesem deoparte și te făcusem proroc al neamurilor.”

Mulți chemați puțini aleși....

*Ioel 2:28 VDC‬
[28] După aceea, voi turna Duhul Meu peste orice făptură; fiii și fiicele voastre vor proroci, bătrânii voștri vor visa vise și tinerii voștri vor avea vedenii.

Însă vine vremea când proorocii se apropie, întrucât sfârșitul nu-i chiar departe, așa ca...

Primește Duhul....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2024, 23:45:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.246
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Am o intrebare foarte serioasa, va rog sa va abtineti cei care faceti misto.
Cum anume se dobandeste harisma profetiei? Ce fel de viata trebuie sa duc ca sa o dobandesc?
Visez sa fiu profet al Domnului, ca Natan , ca Samuel..
Incerc sa citesc zilnic din Biblie, din Invatatura de credinta ortodoxa, din vietile sfintilor, sa tin poruncile, sa ma spovedesc si impartasesc si sa ma rog des.
Daca continui acest stil de viata + ii cer lui Dumnezeu acest har, exista sanse sa il primesc?
Nu e bine să alergăm după astfel de lucruri, fiindcă vine un duh de viclenie și înșelare, mai degrabă cei care au dobândit harisme au căutat să-și sfințească viața.

Un om care nu are darul discernerii duhurilor, e foarte ușor de înșelat de către cel rău.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
harisma, profetie