Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2015, 09:13:38
Maryna Maryna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2015
Mesaje: 2
Implicit Parinti sau sot

Am scris titlul acela dar eu deja am ales sotul si tatăl copiilor.
Sunt impreuna cu el de cand aveam16 ani. Avem13 ani împreună cu bune si rele si 3 copii împreună sunt însărcinată cu al patrulea. Inca de când l-am cunoscut părintii mei nu au fost de acord cu el pentru ca stătea în chirie, ca nu avea scoala si ca fusese la închisoare. In tot timpul acesta am fost de multe ori pusă în ipostaza de a alege dintre ei. O situatie care ma face să sufăr enorm. De gresit au gresit si de o parte si de cealalta. Dar eu mereu l-am ales pe sot. Cu acatiste si rugăciuni am avut mila de la Dumnezeu ca până acum o luna si nu au avut o ceartă serioasa. La ziua uneia dintre fete cand am pus masa in curte si sotul îi cinstea pe vecini la poarta. Mama s-a suparat ca ea nu sta la masă pentru ca o vede vecini. Sotul a inchis poarta. Ei nu îi placea muzica iar eu ma certam cu el să o de-a mai încet. La un moment dat sotul face o criză de nervi si tipă la mine ca mă iau dupa ea, cu injuaturi si reprosuri. Ei au plecat acasă fără să se certe cu el. La o săptămână după, tatăl meu vine la noi spune că vrea să vorbească cu el îi spune că are la dispozitie un an să se de-a cu ei sau sa plecam din casă, pentru că stăm în una din casele lor. El a încercat să mai discute cu el să îi spună că a greșit dar tata nu a vrut să stea de vorba cu el. Dupa asta de Sf Maria a încercat să stea de vorba cu el l-a salutat dar tata nu l-a băgat în seama. Nici când i-a zis 'sărut mâna' lui mama nu a fost băgat în seama. Ieri le-a interzis la chiriași lor care stau langa noi să nu mai vorbească cu el ca îi dă afara. Sotul s-a dus la ei să vorbească cu calm de ce au facut asta dar tata a zis ca nu are ce discuta cu el. Acum sotul mi-a spus că să nu îi mai las pe copii sa se duca la ei. Sotul e suparat pentru că din moment ce nu acceptă să stea de vorba înseamnă că peste un an ne va da afara din casă, casă care era dărăpănata și am investit multi bani in ea. Mie imi e frica că sunt în stare să facă asta si o sa iasa scandal mare. Chiar daca as fi ales părintii lucru pentru care copii care îsi iubesc mult tatăl nu m-ar fi iertat, si eu îl iubesc mult, oricum ei nu ar fi avut grijă de mine si copii nici pe sfert cum are grijă de noi sotul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2015, 13:53:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stai de vorba cu un duhovnic bun. Trebuie sfestanie in casa. E clar ca acolo isi fac de cap duhurile rele. Trebuie multa rugaciune. Acatistul Sfantului Mina e foarte util:

http://www.doxologia.ro/ceaslov/acat...e-mucenic-mina

Goana dupa avutie ne poate duce la pierzare. Pe de alta parte, patima maniei trebuie tinuta in frau:

http://www.manastireasfinteicruci.ro...or-invrajbiti/

E nevoie de smerenie si de iertare, caci Dumnezeu va incearca. Continuati sa va rugati pentru parinti, pentru sot si pentru copii. Daca ati ales sa stati cu parintii, e nevoie de intelpciune multa pentru a rezista. Daca aveti posibilitati, mutati-va undeva, iar daca nu, rabdati. Oricum, sotul trebuie sa se simta ocrotit, caci e pe teren strain. Daca nu se simte susutinut, poate lua decizii nedorite. Toata familia la rugaciune si Dumnezeu va va ajuta sa luati o decizie buna. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.08.2015, 14:28:16
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Parintii si-au asumat sa te aduca pe lume si sa te creasca deci te-au ales, iar tu trebuie sa le intorci cinste si respect. Pe sot l-ai ales deja atunci cand te-ai casatorit cu el.

Porunca a 5a spune: “Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca sa-ti fie bine si sa traiesti ani multi pe pamantul pe care Domnul Dumnezeul tau ti-l va da tie”. A-i cinsti pe parinti inseamna: sa-i iubim, adica sa le dorim si sa le facem tot binele cu putinta; sa nu-i mahnim, suparam si sa ne purtam fata de ei cu toata cuviinta, vorbind despre ei si cu ei numai de bine; sa-i ajutam la nevoie, mangaindu-i in necazuri si inseninandu-le batranetile; sa tinem cont de povetele lor; sa ne rugam lui Dumnezeu pentru ei, cat sunt in viata, iar dupa moarte, pentru odihna sufletelor lor, implinindu-le vointa cea din urma si pastrandu-le o frumoasa amintire.

In Evanghelia dupa Marcu, capitolul 10 citim: "6. Dar de la inceputul fapturii, barbat si femeie i-a facut Dumnezeu. 7. De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va lipi de femeia sa. 8. Si vor fi amandoi un trup; asa ca nu mai sunt doi, ci un trup. 9. Deci ceea ce a impreunat Dumnezeu, omul sa nu mai desparta. "
A lasa pe tatal tau si pe mama ta nu este egal cu parasirea sau uitarea lor, nu inseamna incalcarea poruncii a5a. A-ti "lasa" parintii implica schimbarea completa a relatiei cu acestia. Inseamna a stabili o relatie adulta cu acestia; inseamna ca trebuie sa fii mai preocupata de ideile si opiniile sotului tau, decat de ale parintilor tai. Inseamna ca nu mai trebuie sa fii complet dependenta de parinti pentru implinirea unor nevoi sentimentale, pentru incuviintare in decizii, pentru sfatuire si asistenta. Inseamna a elimina orice atitudini nepotrivite fata de parintii tai si a incheia exemplar orice conflicte ale trecutului. Inseamna a nu incerca sa-ti schimbi partenerul dupa preferintele lor. Inseamna sa faci din relatia ta cu partenerul din casnicie, relatia ta umana prioritara.

Nu stii ce sa faci? Te ingrijoreaza casa? Ai la dispozitie mai multe variante, printre care: 1.Mediezi tu conflictul ca sa iti "imbunezi" si parintii si sotul. Iti determini parintii sa accepte ca sotul e ales pentru toata viata (sunteti cununati?) si ceea ce Dumnezeu a unit, omul sa nu desparta. Iti faci sotul sa inteleaga si sa aplice porunca a5a. 2. Daca este imposibil de reparat conflictul, va mutati in alta parte unde sa traiti cum va place, in liniste, pace si iubire. 3. Asculti de parinti.
Doar tu trebuie sa stii cum sa „temperezi” interventia altora in familia ta si sa decizi pentru binele/ viitorul vostru si asta fara sa surmenezi in niciun fel autoritatea cuiva.

Si peste toate acestea: spovedanie/ indrumarea duhovnicului, sfestanie, fapte bune si crestinesti, post si multa rugaciune. Eu o recomand pe Maica Domnului ca mijlocitoare si grabnic ajutatoare in rugaciune. Citeste Paraclisele, Acatistul Maicii Domnului-impacarea celor invrajbiti, Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului; iar Dumnezeu va randui lucrurile cum se cuvine pentru fiecare.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.08.2015, 15:01:17
Maryna Maryna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2015
Mesaje: 2
Implicit

Vă mulțumesc pentru raspunsuri. O să mă rog la bunul Dumnezeu si la Sf Maica Sa si doar cu ajutorul Lor voi găsi linistea familiei.
Nu ám curajul să discut cu părintii mei si nici nu cred că eu voi reuși să îi fac să îl placă pe sot( da suntem cununati) Doar ei între ei luminati de Dumnezeu să lase orgoliul și părerea lumi departe si să încerce să se inteleaga.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.08.2015, 22:13:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maryna Vezi mesajul
Vă mulțumesc pentru raspunsuri. O să mă rog la bunul Dumnezeu si la Sf Maica Sa si doar cu ajutorul Lor voi găsi linistea familiei.
Nu ám curajul să discut cu părintii mei si nici nu cred că eu voi reuși să îi fac să îl placă pe sot( da suntem cununati) Doar ei între ei luminati de Dumnezeu să lase orgoliul și părerea lumi departe si să încerce să se inteleaga.
Pai cel mai bine o sa intelegi si tu situatia cand o fata de-a ta se va casatori cu un barbat ca al tau si vei fi injurata la o masa de familie!

Pe de alta parte,te gandesti ce fel de viata ai avut cu parintii tai de ai fost atrasa de un barbat fara scoala si cu cazier? In fine...
Asta ar conta mai putin daca ar deveni macar un om cuviincios .

Parintii buni sau rai se respecta!
Nu ei trebuie sa treaca peste incident ci voi trebuie sa va cereti iertare;daca altceva nu puteti respecta la parinti, macar respectati-le varsta.

Care este dilema topicului de fapt? Cu patru copii mai poti face alegeri de genul??
Mai bine,lucreaza cu sotul determina-l sa-ti respecte parintii si repeta-le si parintilor ca aceasta este tatal nepotilor lor si altul mai bun nu o apara din piatra seaca!
Famillile le avem pe viata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde