Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.09.2012, 20:19:51
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit imi puteti da titluri de carti scrise de sfintii parinti?

Mereu am auzit de sfintii parinti dar nu il stiu decat pe Sf Ioan Gura de Aur si as mai vrea sa imi dati carti sau citate despre iertare, am incercat sa fac seminarul iertarii cu maica Siluana dar nu se poate, maica raspunde foarte greu.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2012, 20:28:28
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai intai Filocalia, toate volumele traduse in limba romana de Parintele Dumitru Staniloae. Ai acolo toti sfintii pentru o viata lunga si frumoasa, plina de iertare...
Apoi exista colectia Parinti si Scriitori Bisericesti (PSB), despre care e vorba aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=13218

Spor la treaba!
(sa ne mai dai si noua semne, pe parcurs, sa nu ne uiti de tot, furat de lumina si fericire...:))

Last edited by ioan cezar; 02.09.2012 at 20:34:56.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2012, 20:30:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Colectia Parinti si Scriitori Bisericesti - http://archive.org/details/Psb-Colec...oriBisericesti

Sfintii Parinti sunt cei care au participat la sinoadele ecumenice. Prin extensie, Sfintii Parintii sunt cei care au ramas in mentalul colectiv ca teologi intelepti si cu lucrari folositoare duhovniceste.
Si totusi, PSB, Filocalia sunt carti grele...
Uite un site bun, sper sa iti foloseasca, http://www.catehetica.ro/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 02.09.2012 at 20:39:43.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2012, 20:57:09
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Legat de subiectul iertarii poti citi „A iubi inseamna a ierta” de Savatie Bastovoi...e o carte foarte buna pt orice nivel si se citeste extrem de repede
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.09.2012, 21:26:21
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Colectia Parinti si Scriitori Bisericesti - http://archive.org/details/Psb-Colec...oriBisericesti

Sfintii Parinti sunt cei care au participat la sinoadele ecumenice. Prin extensie, Sfintii Parintii sunt cei care au ramas in mentalul colectiv ca teologi intelepti si cu lucrari folositoare duhovniceste.
Si totusi, PSB, Filocalia sunt carti grele...
Uite un site bun, sper sa iti foloseasca, http://www.catehetica.ro/
Mai, mai, mai... Of, vechea problema...

"Carti grele"?... Pai de-a dreptul imposibile pentru duhul lumesc. Nebunie si sminteala.
Insa pentru omul atins de harul lui Dumnezeu, usoare sunt, ca apa... Se citesc cu inima, cu inima infranta si smerita, nu cu gandul istet... Altminteri se citesc degeaba, spre trufie si prostie, iar nu spre alinare si izbavire.

Nu, nu e bine sa judecam cu masura lumeasca aceste carti. Ce vom zice atunci de Scriptura? Nu e Biblia, oare, cea mai "grea" dintre carti? I-a dat careva de capat? Si totusi o citesc si semianalfabetii, unii lucrind-o in ei cu mult mai bine decat Plesu ori Liiceanu, de pilda. Asadar, Biblia fiind evident o carte "grea", ce vom face: oare vom astepta sa o deschidem pana va deveni "usoara"?... Oare nu devine ea usoara pe masura ce tot citim si rumegam si faptuim din ea?...

Greu, greu... Masura greului acestei lumi e alta decat masura greului acelui jug pe care Domnul il numea "usor".

Grea imi zicea un preot ca e si rugaciunea lui Iisus, ca este, cica, numa pentru anahoreti... Dumnezeu sa-l ierte, ca mult m-a smintit atunci, prunc eu fiind...

Mai bine sa-l lasam pe om sa-si faca singur treaba. A intrebat, iata noi i-am spus. Sa puna osul la treaba. Poate ca tocmai asta il va lamuri si ii va orienta mai aproape de adevar (si de Adevar) viata. Ce ne bagam noi? Propun sa ne cenzuram indoiala ca altul ar putea sa fie mai firav decat noi. De unde stim ce vrea Domnul de fapt de la un tanar care ne-a intrebat ceva. Noi i-am raspuns la ce ne-a intrebat. Mai departe, Dumnezeu sa-l ocroteasca si sa il lumineze! iar daca ne-o intreba din nou, ii vom raspunde airasi, de-om putea.
Asa gasesc ca-i cu adevarat bine, sa ma ierti surioara ca nu m-am aratat prea cocolositor... Eu am mare incredere in "simpla" nazuinta a omului spre Dumnezeu, fie si prin lecturi. Dragostea de Dumnezeu, cand lucreaza harul in om, bate toate dificultatile lecturii, oricare ar fi cartea. Iar de raman probleme si neintelesuri, omul nu-si gaseste odihna pana nu se lamureste. De-ar trece si 50 de ani, el tot nu are pace. (Si in acest timp el cauta si creste, sub ingrijirea harului, frumos...)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.09.2012, 21:29:56
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va ajunge, treptat, exact la cartea care i se potriveste. (Numa sa inceapa odata, de undeva.)

Eu am inceput direct cu Isaac Sirul - Filocalia, iar acum innot prin catehism, cu copiii de gradi laolalta. Vezi cum m-a adus Domnul, treptat, unde imi era locul?
Sa nadajduim, asadar, in Pronia Lui...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.09.2012, 09:50:27
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

cateva sute de carti ortodoxe:
http://carteromaneasca.wordpress.com/carti-ortodoxe/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2012, 21:42:25
SergiuNicola
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îți recomand cu căldură cele 5 volume ale cuviosului părinte Paisie Aghioritul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.09.2012, 12:34:56
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Mai intai Filocalia, toate volumele traduse in limba romana de Parintele Dumitru Staniloae. Ai acolo toti sfintii pentru o viata lunga si frumoasa, plina de iertare...
Apoi exista colectia Parinti si Scriitori Bisericesti (PSB), despre care e vorba aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=13218

Spor la treaba!
(sa ne mai dai si noua semne, pe parcurs, sa nu ne uiti de tot, furat de lumina si fericire...:))
In asentimentul fratelui Ioan Cezar, adaug:
AMBROZIE AL MILANULUI, Sfântul, Scrieri partea I - Tâlcuiri la Sfânta Scriptură. București: IBMBOR, PSB 52, 2007.
CHIRIL AL ALEXANDRIEI, Sfântul, Scrieri III – Despre Sfânta Treime. București: IBMBOR , PSB 40, 1992.
CHIRIL AL ALEXANDRIEI, Sfântul, Glafire, vol. II. București: IBMBOR, PSB 39, 1992.
CHIRIL al Alexandriei, Sfântul, Scrieri IV – Comentariu la Evanghelia după Ioan. București: IBMBOR, PSB 41, 2000.
DIONISIE AREOPAGITUL, Sfântul, Opere complete, trad. Pr. Prof Dumitru Stăniloae. București: Paidea, 1996.
EVAGRIE PONTICUL, În luptă cu gândurile. trad. diac. Ioan I. Ica jr, Sibiu: Deisis, 2006.
EVAGRIE PONTICUL, Tratatul practic. Gnosticul. trad. Cristian Bădiliță, București: Curtea Veche, 2009.
FILOTEI SINAITUL, Trezia mintii si cerul inimii. Integrala scrierilor, trad. diac. Ioan I. Ica jr, Sibiu: Deisis 2009
GRIGORE DE NYSSA, Sfântul, Despre Suflet si Inviere, trad. Grigore Teodorescu, București: Herald, 2011.
GRIGORIE DE NYSSA, Sfântul, Scrieri partea a II –a. Scrieri exegetice, Dogmatico-polemice și morale. București: IBMBOR, PSB 30, 1998.
GRIGORIE PALAMA, Sfântul, Scrieri I. Tomosuri dogmatice — Viata — Slujba, trad. diac. Ioan I. Ica jr, Sibiu: Deisis 2009.
GRIGORIE PALAMA, Sfântul, Scrieri II. Fecioara Maria si Petru Athonitul — prototipuri ale vietii isihaste si alte scrieri duhovnicesti, trad. diac. Ioan I. Ica jr, Sibiu: Deisis 2005.
IOAN DAMASCHIN, Sfântul, Despre bine și rău. trad. Walther Alexander prager, București: Herald, 2009.
IOAN DAMASCHIN, Sfântul, Despre Sfânta Treime. Despre Cântarea Trisaghionului. București: Sophia, 2009.
IOAN DAMASCHIN, Sfântul, Dogmatica, trad. Pr.Prof. Dumitru Fecioru, București: IBMBOR, 2005.
IOAN GURA DE AUR, Sfântul, Comentariu la Iov. Iași: Doxologia, 2012.
IOAN GURA DE AUR, Sfântul, Omilii la Psalmi. Iași: Doxologia, 2011.
IOAN GURA DE AUR, Sfântul, Scrieri partea a III-a. Omilii la Matei. București: IBMBOR, PSB 23, 2005.
ISAAC SIRUL, Sfântul, Cuvinte catre singuratici despre viata duhului, taine dumnezeiesti, pronie si judecata. Partea a II-a recent descoperita, trad. diac. Ioan I. Ica jr, Sibiu: Deisis 2007
ISAAC SIRUL, Sfântul, Cuvinte catre singuratici. Partea a III-a recent regasita, trad. diac. Ioan I. Ica jr, Sibiu: Deisis 2007
MAXIM MĂRTURISITORUL, Sfântul, Ambigua, trad. Pr.Prof. Dumitru Stăniloae. București: IBMBOR, 2006.
NICHITA SITHATH(UL), Sfântul , Despre suflet, trad. Pr. Ion Andrei Tarlescu, București: Andreas, 2011.
NICODIM Aghioritul, Sfântul, și Cuviosul Eftimie Zigabenul, Psaltirea în tâlcuirile Sfinților Părinți vol. I, II. Galați: Egumenița, 2009.
SIMEON NOUL TEOLOG, Sfântul, Cateheze. Scrieri II, trad. diac. Ioan I. Ica jr, Sibiu: Deisis 2003.
SIMEON NOUL TEOLOG, Sfântul, Discursuri teologice si etice. Scrieri I, trad. diac. Ioan I. Ica jr, Sibiu: Deisis 2001.
SIMEON NOUL TEOLOG, Sfântul, Imne, epistole si capitole. Scrieri III, trad. diac. Ioan I. Ica jr, Sibiu: Deisis 2001.
SIMEON NOUL TEOLOG, Sfântul, Viata si epoca. Scrieri IV, trad. diac. Ioan I. Ica jr, Sibiu: Deisis 2006.
TEODORET Episcopul Cirului, Tâlcuirea celor 150 de psalmi ai Proorocului împărat David. Neamț: Manastirea Petru Voda, 2003.
VASILE CEL MARE, Sfântul, Scrieri partea a IV-a. Scrieri dogmatice si exegetice. București: Basilica, PSB 4 serie nouă, 2011.
VASILE CEL MARE, Sfântul, Scrieri partea I. Omilii la Hexaimeron, Omilii la Psalmi, Omilii și cuvântări. București: Editura IBMBOR, PSB 17, 1986.
VASILE DE LA POIANA MARULUI, Sfântul, Introduceri in rugaciunea lui Iisus si isihasm, trad. diac. Ioan si Maria-Cornelia Ica jr, Sibiu: Deisis 2009.


Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisu Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.11.2012, 23:39:42
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

"Spovedania si indrumarea duhovniceasca"- Ieremonah Benedict Stancu
(Editura Sophia)
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate diverse din Sfintii Parinti OvidiuO Generalitati 141 09.12.2013 20:11:04
Sfintii parinti ioachim si ana patricia2006 Nunta 3 30.07.2012 21:36:23
Cine sunt Sfintii Parinti? LaPetiteMoc Sfinti Parinti (Patrologie) 30 21.09.2011 22:48:29
Cine sunt Sfintii Parinti? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 37 25.11.2010 11:21:04
Sfanta Traditie si Sfintii Parinti ancah Despre Sfanta Scriptura 0 21.03.2008 13:28:49