Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.03.2013, 21:22:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Monseniorul Ghica, martir al credintei

Cu multa bucurie am aflat astazi ca Sf Parinte a aprobat cauza de beatificare pentru Mons Vladimir Ghica, print roman, care a primit cununa muceniciei, fiind ucis din ura fata de credinta in anul 1954. Multi catolici, din Romania, Franta si de peste tot s-au rugat pentru ridicarea lui la cinstea altarelor. Pentru aceasta bucurie ne-am rugat la fiecare Sf Jertfa, toti cei din Arhidieceza Bucuresti, in frunte cu arhiepiscopul nostru.

Vladimir Ghica a fost o personalitate exceptionala, cu adevarat iesita din comun. Ca orice mare roman, el este mai cunoscut peste hotare decat la noi. El a reusit celebre convertiri, cum a fost aceea a marelui filosof Jacques Maritain. Dar si a unui boschetar care, enervat de vesmintele lui preotesti, i-a aruncat o piatra in cap. Pentru meritele lui ca preot, pastor al mahalalelor lumii si diplomat, Papa Pius al XI-lea l-a numit, pe jumatate in gluma, pe jumatate in serios "marele vagabond apostolic", dandu-i, pe langa titlul de prelat apostolic, o serie de privilegii iesite din comun: putea oficia Sf Liturghie in oricare rit al Bisericii, de la cel romano-catolic la cel siro-malankarez (iar in ritul bizantin a oficiat frecvent). Era tertiar in mai multe ordine calugaresti. Dadea binecuvantarea cu un spin din Coroana lui Isus, o relicva de mare pret, care ii fusese daruita de Papa impreuna cu dreptul de a o folosi pentru binecuvantari, fapt nemaiauzit. A murit in detentie, dupa ce a fost biciuit, scuipat, batut la talpi. Un sfant de care lumea nu era vrednica. Dintre spusele lui pe cand inca era liber, una mi s-a parut profetica: "Moartea noastra trabuie sa fie cel mai maret act al vietii. Dar, se poate intampla ca Dumnezeu sa fie singurul care sa-i cunoasca maretia."

Pentru meritele lui deosebite, inclusiv in favoarea Bisericii Greco-Catolice si a unirii Ardealului cu Tara, am speranta ca numele lui va fi inclus si in calendarul Bisericii Romane Unite. Multi sunt catolicii bizantini care vor sa-i aduca cinstire.

Ai stralucit printre puternici, oropsit ai fost cu cei oropsiti, cu darnicie ai raspandit credinta de la Soare Rasare la Soare Apune, de la Miazanoapte la Miazazi cu spinul lui Cristos ai calatorit pana ce Irozii in temnite te-au aruncat si Domnul cununa domniei fara sfarsit pe cap ti-a asezat, fericitule mucenic Vladimir !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.03.2013, 22:53:25
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Da, ar fi foarte frumos ca toți cei care și-au dat viața pentru Hristos în închisorile comuniste să fie cinstiți ca martiri, așa cum se cuvine, de către Bisericile din care au făcut parte. Este valabil, evident, inclusiv pentru martirii ortodocși din vremea comunismului care, iată, încă n-au fost canonizați...
Oricum, să nădăjduim... și oricum, indiferent de atitudinea oamenilor față de ei, în fața lui Dumnezeu faptele lor rămân pentru totdeauna "scrise în cartea vieții". N-are nevoie Dumnezeu să-i trecem noi pe Sfinți în calendar... pentru că, orice am face noi, El îi cunoaște pe cei ce sunt ai Săi și dăruiește fiecăruia după faptele sale.
Am un profund respect față de martirii din BRU din timpul comunismului... Tare mult au mai fost prigoniți creștinii aceia și consecvența lor în credință nu poate decât să-i umple de emoție și admirație chiar și pe cei mai vehemenți atei.
Dumnezeu să-i odihnească în pace, împreună cu Sfinții Săi!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 28.03.2013 at 22:55:52.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.03.2013, 23:26:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca vorbim de greco-catolici, ei au murit pentru Papa, nu pentru Hristos.

Nu cred ca i s-a cerut vreo unuia sa renunte la Hristos, ci doar la strutocamila rezultata din nefericite imprejurari istorice, care este "biserica" greco-catolica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.03.2013, 23:56:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cu multa bucurie am aflat astazi ca Sf Parinte a aprobat cauza de beatificare pentru Mons Vladimir Ghica, print roman, care a primit cununa muceniciei, fiind ucis din ura fata de credinta in anul 1954. Multi catolici, din Romania, Franta si de peste tot s-au rugat pentru ridicarea lui la cinstea altarelor. Pentru aceasta bucurie ne-am rugat la fiecare Sf Jertfa, toti cei din Arhidieceza Bucuresti, in frunte cu arhiepiscopul nostru.

Vladimir Ghica a fost o personalitate exceptionala, cu adevarat iesita din comun. Ca orice mare roman, el este mai cunoscut peste hotare decat la noi. El a reusit celebre convertiri, cum a fost aceea a marelui filosof Jacques Maritain. Dar si a unui boschetar care, enervat de vesmintele lui preotesti, i-a aruncat o piatra in cap. Pentru meritele lui ca preot, pastor al mahalalelor lumii si diplomat, Papa Pius al XI-lea l-a numit, pe jumatate in gluma, pe jumatate in serios "marele vagabond apostolic", dandu-i, pe langa titlul de prelat apostolic, o serie de privilegii iesite din comun: putea oficia Sf Liturghie in oricare rit al Bisericii, de la cel romano-catolic la cel siro-malankarez (iar in ritul bizantin a oficiat frecvent). Era tertiar in mai multe ordine calugaresti. Dadea binecuvantarea cu un spin din Coroana lui Isus, o relicva de mare pret, care ii fusese daruita de Papa impreuna cu dreptul de a o folosi pentru binecuvantari, fapt nemaiauzit. A murit in detentie, dupa ce a fost biciuit, scuipat, batut la talpi. Un sfant de care lumea nu era vrednica. Dintre spusele lui pe cand inca era liber, una mi s-a parut profetica: "Moartea noastra trabuie sa fie cel mai maret act al vietii. Dar, se poate intampla ca Dumnezeu sa fie singurul care sa-i cunoasca maretia."

Pentru meritele lui deosebite, inclusiv in favoarea Bisericii Greco-Catolice si a unirii Ardealului cu Tara, am speranta ca numele lui va fi inclus si in calendarul Bisericii Romane Unite. Multi sunt catolicii bizantini care vor sa-i aduca cinstire.

Ai stralucit printre puternici, oropsit ai fost cu cei oropsiti, cu darnicie ai raspandit credinta de la Soare Rasare la Soare Apune, de la Miazanoapte la Miazazi cu spinul lui Cristos ai calatorit pana ce Irozii in temnite te-au aruncat si Domnul cununa domniei fara sfarsit pe cap ti-a asezat, fericitule mucenic Vladimir !
Se stie cumva in care inchisoare a fost detinut si a murit?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.03.2013, 00:09:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Se stie cumva in care inchisoare a fost detinut si a murit?
Mons Vladimir Ghika a fost detinut si a murit in inchisoarea Jilava.

Cateva dintre gandurile lui:
http://www.youtube.com/watch?v=igFkKJLaJck
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2013, 00:56:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mons Vladimir Ghika a fost detinut si a murit in inchisoarea Jilava.

Cateva dintre gandurile lui:
http://www.youtube.com/watch?v=igFkKJLaJck
Impresionante atat viata Monseniorului Vladimir Ghika, cat si cuvintele lui pline de dgaoste si intelepciune.

Oare tortionarii nu au vazut pe cine bat si omoara? Vladimir Ghika avea fragilitatea omului induhovnicit.

Last edited by Miha-anca; 29.03.2013 at 00:59:26.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.03.2013, 10:43:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Vladimir Ghica este un caz tragic, un fost ortodox convertit la catolicism, asadar cazut in cel mai grav pacat, apostazia. Mama sa, foarte atasata de ortodoxie, a aflat cu stupoare vestea convertirii si a ramas indurerata si contrara acestei decizii pana la moartea sa. In acea vreme romanii nu se converteau la catolicism, era vazuta ca un mare pacat (nu aparuse ecumenismul, cel putin in ortodoxie).
Din pacate si educatia si-a pus amprenta asupra viitoarei convertiri. Parintii l-au trimis la scoala la Paris, unde a fost lasat in grija unei familii protestante, care i-a dat si educatia religioasa (pentru ca nu exista o biserica ortodoxa). Intors in tara pleaca apoi la studii la Facultatea de Filosofie-Teologie a dominicanilor în Roma, unde se va avea loc si convertirea.
E posibil ca aceasta actiune a papei sa nu fie intamplatoare, iezuitii au aparut si au ca misiune propovaduirea catolicismului si convertirea celor din afara BC la catolicism. Au avut un rol si in uniatia din Transilvania. In cazul acesta un ortodox convertit la catolicism declarat sfant e un bun exemplu in vederea convertirilor, au fost si alti greco-catolici si catolici omorati in inchisorile comuniste
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.03.2013, 10:11:19
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vladimir Ghica este un caz tragic, un fost ortodox convertit la catolicism, asadar cazut in cel mai grav pacat, apostazia. Mama sa, foarte atasata de ortodoxie, a aflat cu stupoare vestea convertirii si a ramas indurerata si contrara acestei decizii pana la moartea sa. In acea vreme romanii nu se converteau la catolicism, era vazuta ca un mare pacat (nu aparuse ecumenismul, cel putin in ortodoxie).
Din pacate si educatia si-a pus amprenta asupra viitoarei convertiri. Parintii l-au trimis la scoala la Paris, unde a fost lasat in grija unei familii protestante, care i-a dat si educatia religioasa (pentru ca nu exista o biserica ortodoxa). Intors in tara pleaca apoi la studii la Facultatea de Filosofie-Teologie a dominicanilor în Roma, unde se va avea loc si convertirea.
E posibil ca aceasta actiune a papei sa nu fie intamplatoare, iezuitii au aparut si au ca misiune propovaduirea catolicismului si convertirea celor din afara BC la catolicism. Au avut un rol si in uniatia din Transilvania. In cazul acesta un ortodox convertit la catolicism declarat sfant e un bun exemplu in vederea convertirilor, au fost si alti greco-catolici si catolici omorati in inchisorile comuniste
Cataline, ai un talent inegalabil de a lovi in ce au altii-decit-ai"tai" sfant. Pe cuvintul meu, daca si colega Miha-Anca, care numai de "ecumenism" n poate fi suspectata, a afirmat public induhovnicirea Monseniorului, hop! vii cu bata maraielii confesionale, sa pocnesti amarnic cu ea in balta. Ca stil, ai ajuns sa imi fii simpatic, si Decebal mi-e simpatic (fosti "adversari" de forum, cu care am schimat atitudinea, pentru ca la mine primeaza umanitatea universala, nu gasca confesionala/partinica/ideologica), si chiar nu mi-ar placea sa mai intru intr-o disputa aiurea cu cei care gindesc ca voi, fie si pentru ca un om inteligent, odata ce vede ca s-au trasat niste granite insurmontabile de fel de a gindi, nu mai insista cu atacuri, zic eu.
Am spus de multe ori pe forum: am evlavie la anumiti sfinti ortodocsi, nestorieni, miafiziti, rascolnici. Sfintul la care am cea mai mare evlavie, de exemplu, este Theodor al Mopsuestiei. Chiar si colegii mei, mai putin "liberali" si "ecumenisti" decit mine, nu au atacat vreodata, fie si din bun-simt, procesul de canonizare al sfintilor vostri. La voi, de exemplu, parca e inca pe rol procesul canonizarii Parintelui Ilie Lacatusu. Si pentru sfintia sa am pretuire si evlavie, ca veni vorba. Am vorbit noi ceva aiurea la adresa sa?!
Vezi ca o cam dai in bara. Da, ala de la croati e clar "sfint politic", avem si noi asa ceva; aveti si voi. Sa nu ne ascundem dupa deget. Una e sa dai in "sfinti" care au ucis si au facut viermuiala politica subiectiva, si cu asta sunt de acord, si alta sa dai in sfinti ca Maica Teresa de Calcutta, sau Monseniorul Vladimir Ghika. Cred ca e clar acum.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.03.2013, 11:28:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Cataline, ai un talent inegalabil de a lovi in ce au altii-decit-ai"tai" sfant. Pe cuvintul meu, daca si colega Miha-Anca, care numai de "ecumenism" n poate fi suspectata, a afirmat public induhovnicirea Monseniorului, hop! vii cu bata maraielii confesionale, sa pocnesti amarnic cu ea in balta.
Am spus de multe ori pe forum: am evlavie la anumiti sfinti ortodocsi, nestorieni, miafiziti, rascolnici. Sfintul la care am cea mai mare evlavie, de exemplu, este Theodor al Mopsuestiei. Chiar si colegii mei, mai putin "liberali" si "ecumenisti" decit mine, nu au atacat vreodata, fie si din bun-simt, procesul de canonizare al sfintilor vostri. La voi, de exemplu, parca e inca pe rol procesul canonizarii Parintelui Ilie Lacatusu. Si pentru sfintia sa am pretuire si evlavie, ca veni vorba. Am vorbit noi ceva aiurea la adresa sa?!
Vezi ca o cam dai in bara. Da, ala de la croati e clar "sfint politic", avem si noi asa ceva; aveti si voi. Sa nu ne ascundem dupa deget. Una e sa dai in "sfinti" care au ucis si au facut viermuiala politica subiectiva, si cu asta sunt de acord, si alta sa dai in sfinti ca Maica Teresa de Calcutta, sau Monseniorul Vladimir Ghika. Cred ca e clar acum.
Adrian, fiecare in mesajele sale e influentat, vrea nu vrea, de modul sau de gandire, nu poate face abstractie de el. Adoptarea unor conceptii ecumeniste (de cele mai multe ori fara sa fie constientizate), mai ales mai radicale (radical adica aproape toate cultele sunt la fel, cum il ai si tu), da si un mod de a vedea lucrurile specific, un tipar de gandire. Adica un fel de pat al lui Procust in care toate conceptiile trebuie sa se incadreze unui tipar modernist care are la baza umanismul ateu, iar acest umanism este, in mod evident, pe alta lungime de unda fata de conceptiile crestine. Un relativism care impune si o corectitudine politica. Ca acest tipar e limitativ nu e constientizat de cei ce il au, mai mult, e considerat ca tine de mintea deschisa, libertate de gandire. Dar la fel e considerata si libertatea moderna, in care poti face ce vrei si regulile pot fi doar restrictii ce limiteaza libertatea. Cum stii si tu de fapt aceasta nu e o libertate, ci o falsa senzatie de libertate, care se asemana cu libertinajul. La fel si in aceasta conceptie modernista, care propune de fapt o falsa iluzie de de gandire deschisa, neingradita de dogme si alte restrictii.
Tu spui sa adopt si eu o corectitudine politica, daca tu nu ai scris ceva critic despre sfintii ortodocsi (desi asta nu e adevarat, si tu si alti catolici ati scris despre unii sfinti ortodocsi, numai eu de cate ori am raspuns la aceste mesaje despre Sf. Stefan cel Mare, Sf. Sofronie, Sf. Sava Brancovici, etc.), atunci nici eu sau alti ortodocsi n-ar trebui sa scriem ceva critic despre sfintii catolici. Acum aplica si la adventisti si vezi daca iese bine corectitudinea asta politica. Daca un adventist nu scrie ceva critic despre catolicism nu trebuie sa scrii nici tu ceva critic despre adventism sau Ellen White. Merge? Sau altceva, si mai absurd, daca cineva care sutine ca leul are zece picioare nu scrie ceva critic despre ideea ca leul ar avea patru picioare, nicic ei ce sustin ultima afirmatie nu trebuie sa spuna vreodata ca laul nu are zece picioare. Cum observi e relativismul de care vorbeam la inceput, adevarul e relativ, nu exista adevar absolut, deci orice eroare sau greseala nu trebuie sa fie evidentiata, pentru ca de fapt nici nu exista, e doar un mod de a privi lucrurile. Eu sunt convins ca adevarul e in ortodoxie, nu pot sa spun ceva ce nu cred, ca e peste tot, din moment ce stiu ca acestea e adevarul si asta e si invatatura crestina. Nu pot adopta un sitem de gandire pe care il consider total fals, chiar daca tu il vezi ca cel mai corect.

Sper ca ti-a placut introducerea, revin la mesaj si la cazul concret. Ce a scris Miha-Anca e gresit, am vorbit pe mesaje private cu ea despre asta (la fel cum am vorbit si cand afirma un fel de evolutionism teist si altele). Fiecare invata ceea ce nu stie, nu are cum sa se nasca cineva invatat, a aflat de undeva. Conceptiile ortodoxe nu se bazeaza pe ce spune X sau Y, chiar si un sfant poate avea o greseala, se bazeaza pe un singur lucru: invatatura ortodoxa. Aceasta e reperul, nu rationamentul nostru sau al altora. Despre acest lucru eu am mai discutat cand a venit vorba despre episcopii greco-catolici morti in inchisorile comuniste. Acestia au ajuns in inchisoare si din cauza ca nu au dorit sa treaca la ortodoxie (desi era o convertire fortata, impusa de comunisti). Un catolic atragea atentia ca nu e frumos sa nu-i considere si ortodocsii martiri mucenici, dar e un non-sens chiar si din punct de vedere catolic. Ar fi ca si cum greco-catolicii i-ar considera sfinti mucenici pe sfintii transilvaneni care au murit pentru ca nu acceptau uniatia: Sf. Visarion, Sf. Sofronie de la Cioara, etc. Ai intalnit vreun greco-catolic sa spuna asta? Mai mult, nu ti se pare chiar ciudat sa o faca? Sau un alt exemplu, ereticii condamnati de inchizitie pentru ca nu au dorit sa revina la catolicism, ar trebui ca BC sa-i considere sfinti pe catarii omorati. Nu-i asa ca e ceva ilogic aici?
In legatura cu Vladimir Ghica, e ceva in plus, daca cei de dinainte erau nascuti greco-catolici, Vladimir Ghica a fost botezat ortodox si s-a convertit la catolicism. Sa ne luam doar dupa invatatura ortodoxa, sa vedem ce spune: apostazia in Pravila bisericeasca (chiar de pe site-ul crestinortodox) http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lui-81876.html
" Apostasia mireanului este lepadarea de credinta, inlocuind-o cu alta credinta desarta sau eretica, ca un revoltat." Asadar o convertire de la ortodoxie e apostazie.
Acum vezi ce spune in continuare, ca sunt cuvinte mai dure, eu nici macar nu le folosesc, pentru ca am si eu un limbaj diplomatic, un pic de limbaj corect politic. Citez cuvintele mai blande: "Apostatul se considera ca o frunza rupta din craca, ca smochinul cel uscat, caruia i s-a zis: "Sa nu mai fie in tine rod in veac." (Mat. 21, 19). Apostasia este cea mai mare cadere din har. " Asadar e cel mai mare pacat. De aceea cei ce au respins sa-si lepede credinta dreapta sunt cinstiti ca martiri, chiar si cei ce s-au opus catolicismului. In Transilvania e sarbatoare cu rosu, se face slujba la care participa toti credinciosii.
Dar toti sfintii spun acelasi lucru: Sfantul Ciprian (sec. III, probabil e sfant si la catolici): "Păcatul celor care nu păstrează unirea și strânsa legătură cu Biserica nu se spală nici măcar cu sângele lor, chiar dacă aceștia s-ar da pe sine la moarte pentru mărturisirea numelui lui Hristos: vina cea de neșters și grea a despărțirii de Biserică nu se curăță nici măcar prin sânge."
Adventistii o considera un fel de sfanta pe Ellen White, crezi ca ar trebui sa o consideri si tu doar pentru ca sunt cateva milioane care o considera asa? Sau martorii ori adventistii morti in inchisoare pentru credinta lor ii consideri sfinti? Chiar ei comunisti atei au fost omorati de ceilalti.

Last edited by catalin2; 30.03.2013 at 11:52:53.
Reply With Quote
Răspunde