![]() |
![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Am trecut de multe ori prin fata bisericii Sfantul Gheorghe din Bucuresti (de la Piata Sfantul Gheorghe, in apropiere de Piata Unirii). In curtea acestei biserici este marcat un loc ce reprezinta kilometrul zero din capitala, de acolo pornind a se masura distantele in kilometri spre toate marginie tarii. Multi nu stiu decat asta. Eu nu acest lucru doresc sa-l fac cunoscut, ci faptul ca in aceasta biserica se afla mana sfantului Nicolae. Este o mana din icoanele pe care oamenii le au in casa. Asa ca de veti trece prin Bucuresti, e bine sa treceti sa luati mangaiere si de la mana sfantului Nicolae.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Slava lui Dumnezeu, si eu am reusit sa ma inchin in aceasta biserica.
Tot aici se afla si mormintele Sfintilor Martiri Brancoveni. Daca ajungeti, sa priviti cu atentie fresca din bolta Sfantului Altar. Este ceva minunat ! |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Cand am sa ajung prin Bucuresti,doresc sa ajung si eu neaparat la aceasta Biserica,mai ales ca,cu nevrednicie,Sf.Nicolae este si mijlocitorul meu.O sa ne fie putin greu,pentru ca sotul meu s-a mai ratacit prin Bucuresti cu masina,dar ne descurcam noi.
Multumim pentru informatii!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti " |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Am atasat doua imagini cu Moastele Sfantului Ierarh Nicolae (mana).
Sper sa fi reusit. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Biserica "Sfantul Vasile cel Mare" de pe Calea Victoriei din Bucuresti adaposteste un fragment din moastele Sfantului Ioan Botezatorul. Mergeti sa le sarutati. Veti avea parte de mult folos duhovnicesc.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Am și eu o carte poștală care înfățișează Mâna Sfântului Nicolae, o port mereu cu mine în poșetă. Pe vremea când eram în RO mergeam foarte des la biserica Sf. Gheorghe de la km 0. Buni părinți am întâlnit acolo.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Culmea coincidentei:uitandu-ma pe acest thread tocmai am aflat telefonic ca Biserica Sf Pantelimon din Bucuresti se lupta cu flacarile de cateva ore,iar cupola deja s-a prabusit...
Sunt foarte intristata,aceasta biserica era aproape de casa mea din Romania. http://www.realitatea.net/incendiu-l...ti_902507.html
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim. |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Mare nenorocire! Cunosc biserica. Dumnezeu să-i întărească pe preoții slujitori pentru a trece peste acestă încercare.
|
#9
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#10
|
||||
|
||||
![]()
Sunt cele mai parfumate moaste pe care le-am sarutat.
Racla e deschisa la hram si in fiecare marti seara, parca asa stiam.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm. |
![]() |
|
![]() |
||||
Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
Poezie cu autor necunoscut mie | arwein | Arta bisericeasca in general | 5 | 01.07.2016 07:03:05 |
biserica catolica versus biserica ortodoxa | sovidiu | Biserica Romano-Catolica | 36 | 08.06.2013 23:58:51 |
un parinte necunoscut | windorin | Mari Duhovnici si predicile lor | 3 | 13.02.2013 23:37:09 |
moastele "Sf Necunoscut" | carmenserghi | Moaste | 3 | 22.08.2010 16:57:29 |
|