Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2011, 12:32:49
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit a doua romanie....MOARTA.terifiant

ce statistici,Dumnezeule.cata durere in aceste cifre.asta este o problema deosebit de grava.si ar trebui sa ne preocupe.
http://www.romanialibera.ro/exclusiv...ri-217321.html
ce mai putem comenta?
  #2  
Vechi 21.02.2011, 12:38:19
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
ce statistici,Dumnezeule.cata durere in aceste cifre.asta este o problema deosebit de grava.si ar trebui sa ne preocupe.
http://www.romanialibera.ro/exclusiv...ri-217321.html
ce mai putem comenta?
”Media întreruperilor de sarcină este de trei ori mai mare în România decât în țările din Vest", rușine pentru o țară ortodoxă. Și dacă o femeie a făcut în medie 3 avorturi, dar nu toate au făcut, vă dați seama cât de numeroase trebuie să fie avorturile la unele femei? E oribil.
  #3  
Vechi 21.02.2011, 12:41:50
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Daca nu mi-e umezita memoria , la noi ploua...exista un topic cu si despre avorturi. No offense!
ps.Sigur e dureros subiectul iar realitatea de plans!
  #4  
Vechi 21.02.2011, 12:45:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit @calator

nu,ca asta nu face parte din sectiunea"avorturi",ci face parte din generalitati -romania "democrata" VS romania comunista.
stii tu ca iulyaaaaannnn are ceva probleme cu acel regim,deci este un alt post cu acelasi iz,alta marie cu alta palarie!
deh obsesiile...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #5  
Vechi 21.02.2011, 13:04:29
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

atat ai inteles,draga mea yasmina?ce am postat,este extrem de dureros.parerile mele,postate in topicurile anterioare sunt pareri personale.prea putin ma intereseaza in ce crezi tu sau in ce vei crede.fiecare are ideile lui personale mai bune sau mai rele.ma bucur totusi,ca nu mai uitat.
  #6  
Vechi 21.02.2011, 13:08:12
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

camy,nu stiu daca mess-ul ar fi de ajutor.....dar sunt ONG-uri care asista femeile care au facut sau vor sa faca avort.acolo ai putea sa te interesezi......Dumnezeu sa-ti ajute pe acest drum......
  #7  
Vechi 22.02.2011, 00:23:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
atat ai inteles,draga mea yasmina?ce am postat,este extrem de dureros.parerile mele,postate in topicurile anterioare sunt pareri personale.prea putin ma intereseaza in ce crezi tu sau in ce vei crede.fiecare are ideile lui personale mai bune sau mai rele.ma bucur totusi,ca nu mai uitat.
Nu te-am uitat iulyaan,ca am o memorie f buna :)
am inteles ca te preocupa teme serioase de abordare,dramatice-corect ar fi cand prezinti niste date,ca astea sa le insotesti si o posibila rezolvare,de ex ce rezolvare ar trebui sa se aplice acestui fapt,legat de avorturi??

Eu zic,ca logic,asta e urmarea decaderii morale in om,care s-a transmis pe fir educational,acestor generatii"pro"care nu sunt pregatite spiritual de catre parintii lor=produsi in comunism.
Ce resurse spirituale sa aiba cei carora le era teama sa frecventeze biserica,pe motive politice?Cum sa-si sfatuiasca fiicele sa nu recurga la avort,deoarece este O CRIMA?

As zice,ca o intensa educare religioasa cat si cat mai multe ONG-uri care sa consilieze si sa sustina adolescentii,tinerii -ar putea da rezultate...
Biserica ortodoxa ar trebui sa fie mai activa,sa aiba membri care sa faca voluntariat in scoli,pe strada,la spitale- sa consilieze si sa ofere un oarecare suport-acelora care sse afla la iminenta avortului.

Ar fi frumos,sa-i spui unei eleve sa nu-si ucida pruncul ca o vei ajuta tu sau biserica,sa se descurce cu scoala si noile indatori de mama,daca familia ei nu poate concepe asta.Sau daca este de acord,sa-l propuna spre adoptie...
SIMPLUL FAPT DE A EXPUNE PE FORUM NISTE DATE,SI A MORALIZA PROBLEMELE UNOR PERSOANE CARE NU SUNT AJUTATE NICI LA PROPRIU NICI LA FIGURAT CU NIMIC,ESTE DESTUL DE I N E F I C I E N T.

Dumnezeu are nevoie de fapte!

p.s.-dormi linistit,iulyaan,nu am nimic personal cu tine!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #8  
Vechi 21.02.2011, 16:15:16
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
nu,ca asta nu face parte din sectiunea"avorturi",ci face parte din generalitati -romania "democrata" VS romania comunista.
stii tu ca iulyaaaaannnn are ceva probleme cu acel regim,deci este un alt post cu acelasi iz,alta marie cu alta palarie!
deh obsesiile...
Yasmina tu nu traiesti in Romania,deci NU ai dreptul sa critici modul nostru de gandire si mai ales nu cunosti cauzele care i-au determinat pe oameni sa traiasca asa! Sunt sondaje clare,facute de democrati,care spun ca peste 50% din romani l-ar vota acum pe Ceausescu! Oare toti sa fie batuti in cap? Ia sa vi tu sa traiesti cu familia pe un salariu de 150-200 de dolari! Sunt curios cat ai mai iubi democratia atunci! Stii vorba aia: ti s-a urcat democratia la cap!

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dacă în medie o femeie face 3 avorturi, înseamnă că unele fac o grămadă.
Sunt destule. De exemplu o fosta prietena (avea vreo 14-15 ani) mi-a marturisit ca mama ei a facut o gramada de avorturi,chiar si pe ea a trimis-o sa-i faca programare... Traiasca democratia!
  #9  
Vechi 21.02.2011, 16:32:22
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sunt destule. De exemplu o fosta prietena (avea vreo 14-15 ani) mi-a marturisit ca mama ei a facut o gramada de avorturi,chiar si pe ea a trimis-o sa-i faca programare... Traiasca democratia!
Nu sistemul politic e de vina pentru iresponsabilitatea unora, dar probabil nu ratezi nici o ocazie ca sa promovezi cine stie ce alternative fascisto-teocrate.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #10  
Vechi 21.02.2011, 23:43:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Yasmina tu nu traiesti in Romania,deci NU ai dreptul sa critici modul nostru de gandire si mai ales nu cunosti cauzele care i-au determinat pe oameni sa traiasca asa! Sunt sondaje clare,facute de democrati,care spun ca peste 50% din romani l-ar vota acum pe Ceausescu! Oare toti sa fie batuti in cap? Ia sa vi tu sa traiesti cu familia pe un salariu de 150-200 de dolari! Sunt curios cat ai mai iubi democratia atunci! Stii vorba aia: ti s-a urcat democratia la cap!
Hai ca asta e prea de tot!
Multumesc pentru pumnul in gura,pe care cu delicatete comunista mi l-ai indesat...
Eu nu traiesc in romania momentan,dar acolo mi-am facut veacul cum se spune,si inca am legaturi cu romania,nu sunt o dezradacinata!Si orice cetatenie ai obtine,tot exista aceea"origine"!Din contra,nu prea sunt avizata sa vb despre politica si cultura celor de aici,pentru ca nu sunt in masura,nu am o experienta vasta aici,ci sunt destul de noua!

Sa stii,cand am parasit romania,aveam salariu de $600,acum cativa ani si tot nu ma incalzea cu nimic,pentru ca voiam sa scap de "meseriasi","fete bune",manelisti,spagi, curvasaraie televizata si agramati cu diplome!

Stii ceva,sunt si oameni care merita salarii mici,pentru ca nu sunt pregatiti sa lucreze altceva si au un nivel intelectual scazut,sau pur si simplu au avut oroare de"carte"si asa cum si-au asternut,asa dorm!Cu cat sa platesti munca necalificata?Cine vrea mai mult,nu are decat...

In comparatie cu preturile platite pt marcile de top,si in comunism existau salarii mici,NUMAI CA NU EXISTAU PRODUSE DE LUX ca sa realizezi asta,in 1989 un dolar era 15 lei,asta ar fi insemnat ca salariul mamei era de $166,6...deci suntem tot pe acolo!
Numai ca neexistand produse de provenienta"capitalista"de bine,de rau,le ajungea oamenilor salriile pt niste oase de ciorba,stomacuri de pui,si alte delicatese comuniste.
Desigur daca ar disparea hainele Armani,produsele cosmetice Dior,gentile Prada ,parfumurile Chanel si masinile scumpe,oamenii ar fi relaxati,ca cei $200/luna le ajung pt niste rate la masina dacia,haine de la apaca si crema de fata doina...ceausescu a stiut cum sa inlature"ispitele"si sa-i tina in custi cuminti,chiar si cu 150-200$/luna!!
Magistral!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
manuscrisele de la marea moarta pavel92 Generalitati 3 14.06.2018 15:17:08
un cap si doua aripi Silencer Generalitati 1 04.05.2011 00:31:41
Romanie, Romanie... eodor nastasa Generalitati 45 06.06.2010 02:03:32
Dulcea Romanie Anca-Miha Generalitati 92 07.03.2009 23:34:21