Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2010, 14:09:19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta-ne

http://www.crestinortodox.ro/editoriale/avatonul-de-nu-voie-femeile-sfantul-munte-athos-121113.html
Am citit cu spaima ultima parte.......Dumnezeu sa aiba Mila de noi, Maica Domnului sa ne pazeasca pururea , sa nu ne paraseasca, Sfintii Domnului sa ne ajute.
Maria
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2011, 12:54:46
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ;287330
http://www.crestinortodox.ro/editoriale/avatonul-de-nu-voie-femeile-sfantul-munte-athos-121113.html
Am citit cu spaima ultima parte.......Dumnezeu sa aiba Mila de noi, Maica Domnului sa ne pazeasca pururea , sa nu ne paraseasca, Sfintii Domnului sa ne ajute.
Maria
Parintii din Sfantul Munte, spun intr-un glas: "Daca femeile intra aici, vine sfarsitul lumii. Asa ne-au invatat batranii nostri, asa au profetit sfintii nostri, care erau facatori de minuni, cuviosi, asceti sau nebuni pentru Hristos." Acest lucru este marturisit de toti parintii athoniti contemporani.

Într-adevăr și eu cred că vine sfârșitul lumii, dacă vor păși femeile. Bărbații sunt ființe mult mai slabe decât femeile, când vine vorba de instinctele sexuale, e de ajuns numai să se uite la fața lor. Dacă ar păși pe muntele Athos femeile, mulți călugări se vor sminti și atunci unde vom mai găsi oare bărbați buni? Iar atunci se va înmulți foarte mult fărădelegea și va veni sfârșitul lumii.

Părerea mea e că accesul femeilor este interzis nu pentru că ar fi ele inferioare, ci pentru că bărbații sunt mai slabi. Chiar zicea în articol că nu le dau voie să intre pentru că iubesc femeia. Deci nici nu intră în contradicție cu mișcarea feministă, pentru că ei recunosc că-s mai slabi și pentru că și această mișcare are interesul să fie mai puțini obsedați pe planetă. Ar avea de suferit feministele astfel.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2011, 15:39:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Parintii din Sfantul Munte, spun intr-un glas: "Daca femeile intra aici, vine sfarsitul lumii. Asa ne-au invatat batranii nostri, asa au profetit sfintii nostri, care erau facatori de minuni, cuviosi, asceti sau nebuni pentru Hristos." Acest lucru este marturisit de toti parintii athoniti contemporani.

Într-adevăr și eu cred că vine sfârșitul lumii, dacă vor păși femeile. Bărbații sunt ființe mult mai slabe decât femeile, când vine vorba de instinctele sexuale, e de ajuns numai să se uite la fața lor. Dacă ar păși pe muntele Athos femeile, mulți călugări se vor sminti și atunci unde vom mai găsi oare bărbați buni? Iar atunci se va înmulți foarte mult fărădelegea și va veni sfârșitul lumii.

Părerea mea e că accesul femeilor este interzis nu pentru că ar fi ele inferioare, ci pentru că bărbații sunt mai slabi. Chiar zicea în articol că nu le dau voie să intre pentru că iubesc femeia. Deci nici nu intră în contradicție cu mișcarea feministă, pentru că ei recunosc că-s mai slabi și pentru că și această mișcare are interesul să fie mai puțini obsedați pe planetă. Ar avea de suferit feministele astfel.
Am vazut Muntele Athos de pe un vas de croaziera,care s-a plimbat de-a lungul muntelui, la o distanta de aproximativ 500 metri,limita permisa turistilor aflati la bord pentru ca erau si femei.Am avut un sentiment profund de mahnire pentru ca acel loc dumnezeiec era intangibil pentru mine...Cu atat mai mult mi s-a parut mai mirific...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2011, 15:49:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Am vazut Muntele Athos de pe un vas de croaziera,care s-a plimbat de-a lungul muntelui, la o distanta de aproximativ 500 metri,limita permisa turistilor aflati la bord pentru ca erau si femei.Am avut un sentiment profund de mahnire pentru ca acel loc dumnezeiec era intangibil pentru mine...Cu atat mai mult mi s-a parut mai mirific...
La Meteora ai fost? Asta merita vazut. Este ceva deosebit.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2011, 15:54:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La Meteora ai fost? Asta merita vazut. Este ceva deosebit.
Da, am fost...am si pupat craniul Sf Haralambie...
Nu poti cuprinde in cuvinte ce vezi la Meteora...

http://travel.descopera.ro/5754144-M...oape-de-ingeri

Last edited by Melissa; 16.01.2011 at 16:09:45.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.01.2011, 13:22:01
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Muntele Athos este in flacari!

Mitropolitul Athanasios din Limassol se referă mai jos la o experienta extraordinara a unui bătrân Athonit:

“Intr-o zi, după vecernie s-a dus la chilia sa pentru a continua a se ruga in liniste…. În timp ce facea asta, s-a minunat la gândul că toată lumea - aproape două mii sau cam asa ceva de călugări din întreaga peninsulă Athos - se roagă în acel moment. Apoi, el a vazut că Sfântul Munte arăta ca o torță aprinsă de rugăciune intensă.

La acel moment a experimentat el însuși puterea rugăciunii , fiind ridicat de Duhul Sfânt în aer. Era ca și cum el ar fi fost într-un avion și privea in jos. Din acest punct , el a văzut peninsula Athos în flăcări ca un vulcan activ, ca și cum tot muntele ar fi luat foc. Unele dintre flăcări mergeau direct până la cer. Altele păreau slabe, ca flacara unei lumanari mici, în timp ce altele doar pâlpâiau și erau abia vizibile. Toate acestea însă, se împreunau într-un râu de foc imens care mergea direct în sus, către cer. El a auzit apoi o voce , spunând:

” Ai fost martor la ceea ce înseamnă Sfântul Munte, iar aceste râuri de foc sunt rugăciunile călugărilor care ajung până la Dumnezeu.”

Apoi, batranul a întrebat: “Și a căror rugăciune este cea mai intensă în acest râu mare de foc?”

Dumnezeu a răspuns că aceasta este rugăciunea unui anumit stareț într-o mănăstire, al cărui nume nu poate fi dezvăluit, deoarece acest stareț este încă în viață. “

Extras din vol: Calea uitată de spiritualitate creștină, de Kyriacos C. Markides, pp. 222-223.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.01.2011, 16:05:32
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si sa intellegem ca dupa ce va muri acel cuvios staret rugaciunile din Sfantul Munte nu vor mai ajunge pana la cer?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ajung la sfantul munte athos? pacatos90 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 07.08.2012 13:26:20
Manastirea Iviron - Sfantul Munte Athos alex79 Intrebari utilizatori 0 13.05.2011 07:05:47
Intrebari de cateheeza:3.De ce femeile nu au voie sa intre in sfantul altar? savudanmihai Intrebari utilizatori 22 03.06.2010 03:43:38
Ajutor pentru Sfântul Munte Athos vbocan Stiri, actualitati, anunturi 0 27.04.2010 00:36:08